Máme opravdu peníze na obří nákupy zbraní?

Jiri-Paroubek-1403-05
19.5.2022 13:40
Válečný konflikt na Ukrajině rozpoutal v nevídaném rozsahu fantazie politiků vládní koalice, zejména pokud jde o nákupy nových zbraní.

A nejsou to ledasjaké zbraně. Namísto dvanácti dnes už obstarožních švédských gripenů bychom měli mít 30 supermoderních  amerických phantomů. Trochu mi uniká, k čemu potřebujeme namísto dvanácti, v podstatě de modé stíhaček, které stihnout hlídkovat nad Českou republikou a když je potřeba i nad Slovenskem a nad Pobaltskými státy, ausgerechnet 30 fungl nových stíhaček.

Takový "menší" problém vidím především v ceně amerických stíhaček. Za jeden stroj máme zaplatit skoro 3 miliardy korun. Tzn. že se celkový účet za 30 stíhaček bude pohybovat někde kolem 85 mld. Kč (!).

Nechci se pouštět do úvah o tom, zda je dobré dávat dalších 20 mld. korun na nákup 50 nejmodernějších německých tanků leopard.

Tak to už bychom měli bratru něco přes 100 miliard u pouhých dvou druhů zbraní. Určitě i tanky leopard stejně jako stíhačky Phantom jsou velmi kvalitní stroje, ale státní rozpočet, který bude mít letos (ale i v příštích letech) problém s rozpočtovými příjmy (a letos i s výdaji), bude muset, pokud má vláda stále ještě ambici snižovat schodek státního rozpočtu k HDP na úroveň 3%, obracet před jejím vydáním každou korunu.

Peníze jsou přece potřeba také na školství, zdravotnictví, vědu a výzkum, do sociální oblasti a třeba také na dopravu a budování dálniční sítě a železničních koridorů, ale  třeba i na sport. A na řešení celkové zdravotní situace českého obyvatelstva, jehož zhruba dvě třetiny jsou obézní či s nadváhou. To byl jeden z faktorů, které mohly významně ovlivnit vysoký podíl zemřelých na covid-19 v předchozích dvou letech.

Prostě zákon o zachování hmoty platí, bohužel, i ve financích. Jinak řečeno, pokud v příštích letech nafoukneme zbrojní rozpočty, budeme muset snížit představy o nárůstu některých jiných významných výdajů státu.

A to všechno za situace, že se letos ne právě optimálně vyvíjejí příjmy státního rozpočtu. Odhady nejrůznějších finančních a dalších institucí zatím hovoří o tom, že bychom měli udržet meziroční nárůst HDP. Sice už se mluví o nízkém nárůstu, převyšujícím 1% a žádná instituce již neodhaduje, že dojde k překročení 2% meziročního nárůstu českého hospodářství.

Nejpozději po prázdninách budou už ty bystřejší instituce nejspíš hovořit o nulovém nárůstu ekonomiky a to bude znamenat vlastně přiznání toho, že dojde k meziročnímu poklesu národního hospodářství.

Ty příčiny jsou v zásadě známé. Jedna z nich se jmenuje válka na Ukrajině, kde by zejména v rámci českého předsednictví EU česká vláda měla přivést obě strany konfliktu k ukončení nepřátelství a k přijetí udržitelné mírové dohody. Potřebujeme to my, potřebuje to celý svět.

Už před pár týdny jsem upozorňoval na to, že razantně porostou ceny pšenice na světových trzích. Bohužel se to již stalo skutečností. Pokud před dvěma lety byla cena 1 bušlu pšenice na 400 až maximálně 500 dolarech, dnes je to (k 19. 5. v 12:20) zhruba 1215 dolarů za bušl. A obávám se, že  ceny pšenice půjdou ještě dále nahoru. Stejně tak, jako šly vzhůru ceny ropy a zejména zemního plynu. Ceny zemního plynu se oproti situaci před dvěma lety prakticky zečtyřnásobily. Nevím, zda je zrovna v téhle situaci, kdy ceny zemního plynu jsou vybičované až hysterickou poptávkou, se snahou naplňovat zásobníky plynu v ČR až na 80% jejich kapacity. Prostě bude to stát další miliardy.

Pokud dojde k tomu, co předpokládám, že nastane, tedy k meziročnímu poklesu českého HDP o cca 2 – 3%, bude v příjmech státního rozpočtu chybět cca 100 miliard korun. A tak státní rozpočet, který byl a takovou propagandistickou námahou přiveden začátkem tohoto roku do rozpočtového provizoria a schodek státního rozpočtu „slavnostně“ snížen na 280 mld. Kč, se vrátí do starých kolejí. Zatím to vypadá, že tato vláda se na konci roku hravě dopracuje k rozpočtovému schodku nejméně 400 miliard, tedy k obřímu schodku. Takže už nebude mít co vyčítat vládě předchozí, která takto postupovala v době covidové pandemie a jejího řešení.

Myslím, že zejména s ohledem na rozpočtovou situaci a zájmy českého obyvatelstva by měly vládní strany velice uvažovat nad zbrojními výdaji. 30 Phantomů, 50 leopardů, 210 obrněných transportérů, to je fakt síla a je otázka, zda to opravdu potřebujeme, zda bychom neměli být ve svých budoucích zbrojních výdajích uměřenější.

Konec konců i ruská armáda, jak se denně dozvídáme např. z úst ukrajinského prezidenta Zelenského, nemá tu sílu, aby dělala nějaké větší ofenzivní válečné operace a už vůbec ne ve střední Evropě.

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

opatovice328

A ještě nezapomenout na jednu velkou položku, a to je korupce, co se tady rozkrade ze státního rozpočtu. ODS a TOP 09 dvě volební období sušilo hubu, tak to teď budou muset rychle dohnat a přidají se i Piráti, těm korupce také nesmrdí, i když se tak vždy před volbami snaží tvářit. 

Standa

V létě to bude jinak a na podzim, před zimou tím tuplem ! Teď jsou u vlády hlupáci. Musíme udělat vše proto, aby už odešli. Pan Parubek, se mi zdá, vypadá jako příliš velký optimista, bude hůře. Kdy to vezme exponenciálu teď nevíme. V zimě uvidíme !!!

Standa

V létě to bude jinak a na podzim, před zimou tím tuplem ! Teď jsou u vlády hlupáci. Musíme udělat vše proto, aby už odešli. Pan Parubek, se mi zdá, vypadá jako příliš velký optimista, bude hůře. Kdy to vezme exponenciálu teď nevíme. V zimě uvidíme !!!