Na Sobotku se to sype

sobotka ateo
13.12.2017 16:48
Poslanecká sněmovna včera zdrcující většinou hlasů svých poslanců, včetně sociálních demokratů, schválila zřízení vyšetřovací komise kvůli prošetření privatizace OKD. Iniciativa při zřízení komise připadla Pirátské straně, neboť ta se domnívá, že je to vhodný prostředek k tomu, jak se udržet na vlně populismu a tedy v přízni velké části voličů.

Je zřejmé, že vylévání škopíků špíny na politickou konkurenci, tedy tradiční politické strany, má nahradit program, plánovitý postup ve Sněmovně, zkrátka zakrýt kolosální neschopnost Pirátů cokoli konstruktivního vytvořit. Je to ale politická iniciativa, kterou musí ČSSD velmi vážně vnímat.

Včera ve sněmovně se ukázalo, co bude zřízení komise znamenat. Nechutné útoky SPD na ČSSD, doprovázené obrannými reakcemi poslanců ČSSD ve věci, kterou, bohužel, nelze příliš obhájit. Jde o záležitost, která bude ČSSD dále, a teď už zdrcujícím způsobem, poškozovat. Pokud chce Sobotka ještě alespoň trochu pomoci své politické straně a také sám sobě, měl by rychle zmizet ze Sněmovny. Jeho věrný kamarád Radek Pokorný jej například může zaměstnat jako koncipienta ve své advokátní kanceláři.

B. Sobotka před sebou má nějakých 20 – 25 let produktivního života. Měl by si vytvořit novou pracovní kvalifikaci, protože pokud jde o politiku, je jeho kariéra uzavřená. Pro sociální demokracii je celá věc mimořádně nepříjemná, když odmyslím lidské hledisko ohledů vůči B. Sobotkovi, neboť útoky směřující na něj, jsou de facto také útoky směřující na sociální demokracii. Ta se dostává ze situace krizové, v které se objevila těsně po volbách, do krize existenční. Teď už jde přímo o existenci této strany a o řešení jejích existenciálních problémů.

Pokud Sobotka ze Sněmovny nezmizí, bude v nejbližších měsících či roce, dvou, většina zpravodajství ze Sněmovny věnovaná ČSSD věnována právě privatizaci OKD. A upřímně, v komisi má ČSSD jen jeden hlas a nikdo z dalších zástupců politických stran nebude mít zájem sociální demokracii pomoci.

Dnes se v médiích objevil rozhovor s bývalým ministrem průmyslu Mládkem. Ten otevřeně hovořil o roli advokáta Pokorného při prodeji Škody Transportation případnému čínskému zájemci a o tom, co od něho jako od ministra Pokorný drze a neomaleně vyžadoval.

Je potřeba připomenout roli Pokorného také při privatizaci OKD a jeho úzkou spolupráci se Z. Bakalou. Je jen dobře, pokud jde o Škodu Transportation, že byla nakonec prodána českému zájemci, kterým je skupina PPF.

A třetí záležitost, která údajně proběhla v režii Pokorného a za kterou nese plnou odpovědnost také Sobotka, je memorandum k lithiu. Dovoluji si tvrdit, že podpis tohoto memoranda, do kterého byl vmanévrován těsně před volbami ministr průmyslu Havlíček, znamenal v té poslední fázi volební kampaně definitivní zlom. Akce hnutí ANO zaměřená v posledních dnech kampaně proti údajnému rozprodeji národních zájmů v režii sociální demokracie v kauze lithium, přišla v situaci, kdy hnutí ANO začaly klesat volební preference. Dobře zvládnutým útokem se hnutí ANO dostalo do rozhodujícího závěrečného spurtu kampaně, v němž získalo několik procent hlasů navíc. A naopak ČSSD tato kauza stála v závěru kampaně ztrátu nějakých 2–3 % hlasů.

Tři kauzy, do kterých je namočen advokát Pokorný, takto osobní přítel B. Sobotky, se staly třemi velkými problémy ČSSD a tito dva muži pak hrobaři ČSSD. Čím rychleji vliv Pokorného v sociální demokracii skončí, tím lépe pro tuto stranu. A také pochopitelně Bisonů a Tvrdíka.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

pavlovsky

O prodeji podílu státu, v té době již minoritního, rozhodla vláda St. Grose 15. září 2004. Což nebyli tehdy ve vládě soudní lidé, kteří museli vědět, že je to prodej za hubičku, jen bytový fond 43 tisíc bytů ( střízlivý odhad 21,5 mildad), měl větší hodnotu než byla prodejní cena celého OKD. Bezesporu hlavním aktérem prodeje byla soc .dem. nabízí se otázka, zda ztráta majority státu v OKD nebyla předem připravena, aby prodejní cena byla co nejnižší. Dle mého názoru by se měl prošetřit podíl soc. dem. na privatizaci OKD. Je to dávno, vše si nepamatuji, ale přesto prověřit. Carbon Invest byl majitelem podniku, kde jsem pracoval téměř 40 let ( KOB, Alinvest). Domnívám se, že k privatizaci OKD by měli promluvit i tehdejší ministři, neb privatizace OKD začala za přispění ODY(ministr Dlouhý, tehdy miláček národa).  Byly vytvořeny Českomoravské doly, pak přešly do OKD a za pomoci, či nečinnosti soc. dem. stát v nich ztratil majoritu, pak je koupili pánové Koláček, Otava (Carbon Invest). Nebudu to dále popisovat, lidem je jedno kdo vládne, zda ODS, soc .dem., či ANO, všecí kradnů. V době kdy Karbon Invest prodal tuto společnost p.Bakalovi měl přednášku p. W. Komárek v Bruntále, na můj dotaz, proč se stát nechal připravit o majoritu v OKD, proč prodal pak následně Carbon Invest p.Bakalovi včetně bytů za hubičku...tak odpověděl: JE TO BORDEL, státnická odpověď, čestného předsedy soc. dem. Jak pracovala Bis, když už před prodejem podílu státu jednal s Carbonem Bakala.