Jiří Paroubek: Nešťastný den pro Bakalovy věřitele

černý pátek
29.8.2014 09:16
Dnes budou věřitelé Bakalovy NWR rozhodovat o budoucnosti svých investic. Ti, kteří nemají své pohledávky zajištěny, volí mezi tím, zda schválí restrukturalizační plán Bakalova nejistého podniku, a tedy odevzdají tři čtvrtiny svých investic zcela dobrovolně a budou čekat, zda brzy přijdou i o zbytek, anebo pro restrukturalizaci ruku nezdvihnou, pošlou NWR do insolvence, a tím se také rozloučí se svými penězi. Jak je zřejmé, ani jedna z těchto alternativ není zrovna vábná.

Štědrý sponzor sil pravdy a lásky a snad i bývalý řídící důstojník TOP 09, tak umně přesunul ztráty ze svého podnikání na druhé…  Po zaměstnancích firem NRW a nájemnících bytů OKD tak došlo i na investory – kapitalisty.

Při vstupu na burzu v roce se akcie NWR za 446 korun, ještě téhož roku dosáhly i svého maxima, kdy jedna akcie stála 623 korun, pak už to s nimi šlo jen z kopce, až se dostaly na dnešní závratnou částku tři koruny za kus.

Zřejmě jediným cenným aktivem Bakalovy NWR dnes zůstává 44 000 bývalých hornických bytů, které se Bakala při privatizaci OKD smluvně zavázal prodat jejich nájemníkům za pro ně výhodných podmínek. Toto nikdy   nesplnil a vzhledem k výše naznačeným okolnostem   asi nikdy nesplní. Ostatně po vládní koalici ODS, TOP 09 a Věci veřejné, kterou ve svém zájmu Bakala podpořil (28 milionů korun darů pro tyto strany na volební kampaň) ani koalice Babiš – Sobotka nebude chtít tento veřejný příslib Z. Bakaly vymáhat.

Mimo jiné je pozoruhodné, že se vůbec nemluví o vcelku   silném střetu zájmů, ve kterém se Z. Bakala nachází ve spojitosti s krachující NWR a mediálním impériem, které vlastní. Jelikož cena akcií NWR může být uměle navyšována dobrými, nebo ne alespoň tak špatnými zprávami o společnosti, která média chrlí. Je tedy docela dobře možné, že NWR je ještě v horším stavu, než se nám z médií zdá. Copak na to asi říká zuřivý hlídač demokracie a potírač kupčení s pár volebními hlasy v nějaké malé obci Transparency International. Obávám se, že nic, asi jim to jako problém nepřipadá.

Jiří Paroubek, expremiér a předseda strany LEV 21

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.