Jiří Paroubek: Never ending story

poche
3.7.2018 12:28
První místopředseda ČSSD Jiří Zimola se snaží rozumně ukončit kauzu Poche, která přechází ze surrealismu do trapnosti. Miroslav Poche ve svých vyjádřeních stále ujišťuje veřejnost, že bude ministrem.

Andrej Babiš, coby premiér, není ovšem ochoten podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, aby donutil prezidenta ke změně jeho rozhodnutí, nesouhlasit se jmenováním Pocheho ministrem. To má v zásadě dvě vysvětlení. Za prvé, že prezident a premiér vědí od zpravodajských služeb něco, co se týká Pocheho a nemohou to veřejně říct. Ale jsou si jisti, že Ústavní soud, pokud by to v režimu utajení bylo sděleno při jednání soudu, by s velkou pravděpodobností přecházející v jistotu rozhodl o potvrzení správnosti prezidentova postupu.

Anebo je to prozaické a oba dva nejvyšší představitelé české exekutivy prostě jen drží spolu, v dobrém i ve zlém. Jisté je, že útočné řeči vůči Zemanovi ze strany části sociálních demokratů (naposledy včera v DVTV místopředseda ČSSD Netolický) mohou ČSSD připravovat o další podporu voličů. Ostatně alternativy, které Zimola nabídl, nejsou vůbec špatné.

Bývalý náměstek ministra zahraničí Lukáš Kaucký, koneckonců je součástí Pocheho zájmové skupiny. Jan Kohout je perfektní znalec mezinárodních vztahů, dlouholetý představitel republiky v Bruselu a dvojnásobný ministr zahraničí v úřednických vládách. Měl jsem sám možnost v Pekingu před více než rokem vidět, jak uznávanou osobností v zahraničí je.

A konečně třetím adeptem podle Zimoly může být státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař, kterého do funkce jmenoval Sobotka a který je jednou z mála personální akvizic, která se Sobotkovi opravdu povedla. Jen není jisté, zda si Chmelař bude chtít vyměnit jistotu svého, de facto odborně politického angažmá za nejistotu politické pozice ministra zahraničí.

Zkrátka by bylo dobré, aby sociální demokraté celou kauzu Poche rychle sprovodili ze světa. Alternativy řešení, které se nabízejí jsou více než dobré.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

capin

V názorech ohledně politiky asi máme k sobě blízko. Přeju Vám jen to dobré, mějte se.

capin

Zdravím. Pane Volný, já s Vámi nesouhlasím. Protože jak pan Zimola, tak i pan Foldyna, vždy v důležitých chvílích ucukli. To,že se někdy na veřejnosti důrazně opřou do postupu vedení, nebo předsedy, tedy..důrazně...spíš ...jinak, není rozhodující. Byli při všem, kdy ČSSD jakoukoliv věc slíbila a nikdy nesplnila. Teď myslím za vedení toho slavného tria Sobotka, Zaorálek-fuj, a Chovanec, ale i předtím.Takže podle mého jste vy z těch spodních pater nevyhráli nic. A kdyby tu vaši partaj nezachraňoval prezident, nevím, proč to vlastně dělá, tak jste skončili už dávno. S takovými lidmi, jako jsou pánové Hamáček, asi i Zimola, Poche, Dolínek, nevím, zda je vaším členem i europoslanec Rouček, nebo paní Gajdůšková, se nepohnete nikam. Mohl bych pokračovat. Mějte se dobře. 

capin

Ani pod současným vedením socdem nemohou socdemáci pokročit někam dále. a nějak se...dobře, no... obrodit. Prošustrovali, co mohli. Nemyslím teď ani tak peníze. I když i to je dílo taky! Soudný člověk jim věřit nemůže. Vítačská a kolaborantská partaj. To je vidět i při vyjednávání o vládě. Nevím, proč je prezident zachraňuje, když proti němu a na něho útočí. Fuj. Býval jsem voličem ČSSD. Do roku 2006.