Obří odliv dividend z českých podniků do zahraničí

penize 18
7.3.2018 21:01
Čeští politici v poslední době rádi hovoří o tom, jak nám odtékají do zahraničí z českých dceřiných firem sta miliardy na účty zahraničních mateřských firem. V minulých dvou letech odtekly v dividendách do zahraničí částky blížící se třem stům miliardám korun. Jsou to rekordní sumy, které odtékají že země a to snižuje kapitálovou vybavenost českých firem. Což se promítá mj. také v jejich často nedostatečné vybavenosti skutečně nejmodernějšími výrobními technologiemi dostupnými na světovém trhu, což negativně ovlivňuje produktivitu práce i výši mezd v zemi.

Je potřeba také vidět, že zahraniční koncerny si vedle toho mohou „odklánět a usměrňovat“ výši v českých firmách vytvářené nadhodnoty do zahraničí promyšleným stanovením pro české firmy ne právě výhodných vnitropodnikových (přesněji sedí: vnitrokoncernových) cen. Jinak řečeno, „odlehčování“ ekonomice českých firem a celé země je opravdu obrovské a nemůže jej nahradit ani masivní čerpání peněz z evropských fondů. To má, během finanční perspektivy let 2014 – 2020, dosáhnout v souhrnu cca 600 mld. Kč. Z ČR v dividendách na účty zahraničních matek tak za dva poslední roky ale odteklo jen o něco méně, nežli jsou veškeré peníze z Evropské unie, které dostáváme během sedmi let evropské finanční perspektivy v letech 2014-2020.

A to přímo volá po změně pravidel v daňové oblasti. První s tímto programovým požadavkem přišla v roce 2010 před volbami ČSSD, tehdy ještě pod mým vedením. V roce 2010 se proti ČSSD semkla velmi silná zájmová koalice, v níž významnou roli sehrával miliardář Zdeněk Bakala. Vláda pravice, které pomáhal financováním před volbami a svým vlivem v médiích v roce 2010 vytvořit, se pochopitelně zavedením nějaké další sazby korporátní daně, určené pro firmy oligopolního či přímo monopolního charakteru a většinou se zahraničními majiteli, zcela vyhnula. Nebyl to pro ni problém, kterému by se chtěla věnovat. ČSSD se před volbami do sněmovny v roce 2013 opět vrátila k tomuto svému programovému záměru, ale po volbách při vytváření vlády s A. Babišem už do programového prohlášení vlády již daňovou progresi pro korporátní sféru neprosadila. Ustoupila svým koaličním partnerům v daňové problematice podobně jako třeba v otázce církevních restitucí a podobně.

Nyní ČSSD jedná s hnutím ANO o vstupu do nové vládní koalice. Zcela nepochybně jedním z hlavních programových požadavků soc.dem. musí být zavedení daňové progrese u největších českých společností tak, aby alespoň část peněz, které nyní získávají v dividendách jejich zahraniční mateřské firmy (v roce 2017 to bylo 270 mld. Kč a v roce 2016 to bylo 289 mld. Kč) zůstalo v republice. Ve prospěch důchodců, k zajištění rychlého růstu jejich důchodů, k zajištění rychlého rozvoje dopravní infrastruktury, sociálního a komunálního bydlení, zdravotnictví a školství apod. Umím si představit, že vhodně nastavenou daňovou progresí může přijít do státního rozpočtu navíc nějakých 50 – 70 mld. Kč a velké zahraniční korporace při tom nebudou vůbec strádat. Ale samozřejmě, že zavedení další sazby korporátní daně se bude týkat také Andreje Babiše a jeho firem, a to se mu zcela nepochybně nebude líbit. O to víc na tom musí ČSSD při koaličních jednáních trvat. Neprosadí - li ČSSD nic ze svých nejvýznamnějších programových požadavků včetně daňové progrese ô korporátních firem, nemá smysl, aby chodila do vlády.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Situace se dramaticky mění každý den. Hnutí ANO a KSČM podržely SPD, potažmo místopředsedu Poslanecké sněmovny Tomia Okamuru. Dá se předpokládat, že zamítnutím programu skončí i další mimořádná schůze na téma Omezení pravomocí vlády v demisi. Od tzv.demokratického bloku bylo chybou, že téměř spojil tyto dvě kauzy, mohl si spočítat, že se hnutí ANO a SPD, dohromady sto hlasů, vzájemně podpoří. Ukazuje se, že hnutí ANO ke svému vládnutí ČSSD nepotřebuje. Navíc nová informace ze soudu s doktorem Rathem, kterou uvedla Česká televize a která naznačuje podíl nového předsedy Hamáčka na sponzoringu ČSSD, oslabuje pozici ústředního vyjednávače. Nevím, které další strany kromě KSČM, sektorovou daň podporují. Jistě by bylo správné část těchto miliard v zemi udržet, ale obávám se, že strana sektorové daně je příliš slabá.

Podle Parlamentních listů má poslanec Zdeněk Ondráček několik nominací na funkci předsedy KSČM. Domnívám se, že nespravedlivý útok na jeho osobu mu může pomoci na sjezdu KSČM minimálně do funkce místopředsedy strany. Názorovou stálost a odvahu čelit oponentům by měl člověk ocenit i u svých názorových protivníků.