Pilný znamená posílení vlády i pozice ANO

pilný po volbách
18.5.2017 22:30
Poslanec Ivan Pilný se stane v nejbližší době ministrem financí. Je to dobrá nebo špatná zpráva pro Českou republiku, pro hnutí ANO a sociální demokracii? Řekněme si otevřeně, že Ivan Pilný je jedním z nejkvalifikovanějších lidí, kteří v hnutí Ano působí.

Je to člověk s velkými manažerskými zkušenostmi a úspěchy. Je to muž, který se dovede jasně a zřetelně vyjadřovat a který již na první pohled budí seriozní dojem. Pokud šlo premiérovi Sobotkovi o to, mít dobře vyřešenou funkci ministra financí, řekněme si to upřímně, velice uspěl. Pilný je lepší volba, pokud jde o kvalitu ministra financí, nežli Babiš.

To, že není finančník, nic neznamená. Je to národohospodář a to je ještě lepší kvalifikace pro ministra financí. Kromě toho není obtížen skandály. A situace kolem hnutí ANO a jeho šéfa se tak uklidní. Pro hnutí ANO je Pilný dar z nebes. Představuje perspektivně jistou protiváhu a konkurenci vůči Babišovi.

Je to až neuvěřitelné s jakou lehkostí Sobotka odmítl coby ministryni financí současnou babišovu náměstkyni Schillerovou. Proti ní je Pilný těžká váha. Je těžko si představit, že by s Pilným předseda vlády, pokud Pilný nebude chtít, mohl významněji hnout. Např. při projednávání problematických míst ve státním rozpočtu, o které půjde jak sociální demokracii, tak dalším koaličním stranám a na prvním místě hnutí ANO. Zkrátka, pro sociální demokracii Pilný tak dobrá volba není.

Bude to těžký soupeř jak při jednáních o státním rozpočtu, tak se významně posílí jeho pozice před volbami v jeho volebním kraji. A to bude zase nepříjemné především pro sociální demokracii. Škoda, že si mě Sobotka nepozval v této věci na radu. Já bych mu doporučil Schillerovou. To by byla velká chyba a velká slabina hnutí ANO. A předseda vlády by s ní mohl mávat, jak by chtěl. Škoda, tak někdy příště.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

ANO (v obou významech tohoto slovíčka). Není co dodat. 

Jiří Volný st.

Souhlasím s tím, že pan Pilný je velmi dobrá volba pro všechny aktéry konfliktu. Navíc známé přísloví říká, že moudřejší ustoupí, tedy vyjádřeno předvolební aritmetikou, pár procent pro hnutí ANO. Avšak musím se zastat paní Schillerové, jednak jako ženy a také jako první možné představitelky něžného pohlaví na postu ministra financí. Rozhodně by nemusela být slabá a měla by výhodu v tom, že výsledný deficit je už stejně dohodnutý.