Pokornému rozebírají jeho "impérium"

Jiri-Paroubek-1403-05
22.11.2019 16:49
Jak jsme se dozvěděli v tomto týdnu z denního tisku (Lidové noviny), je vážně ohrožena pozice donedávného místopředsedy Rozhodčího soudu při Hospodářské a Agrární komoře ČR, Radka Pokorného.

Radek Pokorný byl mj. i přes tuto pozici jedním z nejvlivnějších advokátů v zemi. Samozřejmě, že jeho poziční výhoda a síla v Rozhodčím soudu byla dána také jeho úzkou vazbou na bývalého premiéra Sobotku. R. Pokorný dělá všechno možné  i nemožné pro to, aby si svou pozici u vlivného Rozhodčího soudu zachoval i poté co Sobotka přivedl sociální demokracii k ostudnému pádu a na pokraj katastrofy. Řekněme si otevřeně, že na tom má také  R. Pokorný lví podíl, jako jeden z hlavních neformálních poradců B. Sobotky. Vazba těchto chlapců se vytvářela  dávno. Již na gymnáziu, posléze na právnické fakultě Masarykovy univerzity. Poté šel Sobotka vlastně  rovnou do politiky a stal se v roce 1996 poslancem. Pokorný a spolu s ním časem  také chlapci z agentury Bison & Rose všestranně podporovali Sobotkův politický vzestup. Jistě tak činili zcela nezištně…

Pokorný ovšem již záhy zahájil úzkou spolupráci se Zdeňkem Bakalou, která údajně trvá dodnes. Významně mu pomáhal v rámci své advokátské odbornosti se získáním OKD, což se Bakalovi se společníkem i díky Pokornému a jeho vazbě na Sobotku, tehdejšího ministra financí, v roce 2004 skutečně podařilo. Chyby v privatizaci největší důlní společnosti v zemi dělali před Sobotkou a Pokorným i jiní. Zejména ti, kteří připustili ztrátu majority státu v této důlní  společnosti.

Sobotka s Pokorným ovšem  zanedbali při prodeji minoritního podílu státu v OKD, když odmyslím diskutabilní stránku finanční, především zájmy nájemníků v téměř 44 tisících  bytech OKD. Předpokládalo se, že si nájemníci  budou moci zakoupit své byty za okasní částky. Z. Bakala také tuto věc veřejně potvrdil. Ale v kupní smlouvě při prodeji minoritního podílu státu v OKD již o nějakých sankcích v případě nedodržení příslibu  prodeje nájemníkům   není ani slovo. Teď se chlapci - Sobotka s Pokorný - tváří jako by se jich to netýkalo. Ale ono se jich to setsakra týká...

Parlamentní komise ustavená k problematice privatizace OKD předložila nedávno sněmovně  zprávu. A já předpokládám, že se státní zastupitelství  vzmuží a začne konečně konat a zejména si posvítí na Z. Bakalu, který díky Pokornému a Sobotkovi pronikl do útrob  české politiky až až. 

Pokud se mluví na Slovensku o Kočnerovi a jeho stycích s politiky, pak Bakala se těmito kontakty dokonce chlubil. Zejména kontakty na K. Schwarzenberga a tedy na TOP 09. Byl štědrým sponzorem ODS před volbami v roce 2010, byl sponzorem Věcí veřejných a rok po sněmovních volbách v roce 2010, kdy se po volbách podařilo ustavit pravicovou vládu, se veřejně chlubil v rozhovoru pro MF Dnes, že to byl on, kdo zabránil tomu, abych se stal premiérem. A samozřejmě prostřednictvím Pokorného měl vliv na Sobotku...

Radek Pokorný má zkrátka  dodnes velký vliv, těžko měřitelný, ale zřejmý v Bakalových Hospodářských novinách a také v jejich sesterské televizi DVTV. Jinak kvalifikovaní a kvalitní  novináři z těchto dvou médií, bohužel, v rámci autocenzury plně respektují Bakalovy zájmy. Pokorný na stránkách HN zejména spolu se spřátelenými Bisony vždy prosazovali jen takové koně z ČSSD, kteří mají blízko k Sobotkovi a jejich zájmům. Podobný stav se vyvinul i v mediální skupině kam patří TV Seznam (hovoří se o údajném blízkém přátelství kontroverzního investigativního novináře Jiřího Kubíka s Pokorným), dále s deníkem PRÁVO, se serverem Novinky.cz atd..  Také do těchto médií prosazovali k pozitivní prezentaci Bisoni a Pokorný z ČSSD  vždy jen lidi blízké této zájmové skupině, formálně v čele se Sobotkou. Řídícími důstojníky byl ovšem v téhle skupině někdo jiný. Byl to Pokorný a byli to Bisoni, zejména pak Růžička, který seděl jako poradce na ministerstvu vnitra u někdejšího ministra Chovance. Určitě se tam nezabýval tím, že by na ministerstvu vnitra jen z jeho oken počítal vrabce v přilehlém parku.

Bohužel, musím konstatovat, že vliv Pokorného trvá i v Hamáčkově ČSSD. To není dobře. Pokud existují kmotři velcí, menší i malí, nutně existuje i systém klientelismu, který dusí každou stranu. To, že se v politice uplatňují zájmy, je něco, s čím se člověk musí smířit. Jde ale o to, vybalancovat zájem veřejný tak, aby naprosto převažoval. A to se v Sobotkově ČSSD nepodařilo.

Celá zájmová skupina Sobotky a Pokorného přivedla ČSSD do současného stavu. To, co může ČSSD ještě osvobodit,  je ztráta vlivu lidí jako je Pokorný v ní.

Pokud jde o Rozhodčí soud a ztrátu vlivu v něm, to je jeden z prvních stupňů. Pokud bude státní zastupitelství konat tak, jak má a jak často koná v málo významných případech, i v kauze OKD, může být ohrožena Bakalova a tedy i Pokorného doména v médiích. A to by bylo velmi žádoucí. 

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Je třeba zjistit, proč města, která vlastnila zlaté akcie, proč je nanabídla státu? Proč je stát neodkoupil? Jaká byla ekonomika OKD v létech před prodejem? Pokud byla ztrátová, tak co přineslo obrat po nabytí majetku Z.Bakalou? Pokud nebyla ztrátová nebo byl reálný výhled na pozdější ziskovost, tak proč stát prodával minoritní podíl a nepřistoupil k ošetření svých minoritních práv cestou speciálního zákona? Nad ztrátou až devadesáti miliard, v tehdejších cenách, nelze mávnout rukou!

Napadá mne provokativní otázka: "Jak by dopadlo referendum o prodeji klíčového průmyslu v kterémkoli roce, rokem 1990 počínaje a letoškem konče"? Osobně se domnívám, že by nikdy nemělo šanci projít. Po roce 1990 by byl pro nás velký pokrok, i kdybychom se vrátili ve vztahu ke smíšené ekonomice do let 1945-1948. To znamená, že by maximálně byly privatizovány podniky do sta zaměstnanců. Navíc zásada odpovědného hospodáře velí postupovat obezřetně a ne zbrkle a překotně.