Pravice z Hradu rovnou do politické žumpy

nemcova
9.3.2018 14:39
Inaugurace prezidenta byla českou pravicí, tedy tzv. demokratickými stranam,i očekávána jako mana nebeská. Veškerá politická reprezentace TOP 09 ve sněmovně se oblékla do černého, připnula odznaky Václava Havla na klopu a očekávala okamžik, kdy v projevu prezidenta najde šťastnou záminku k tomu, aby pompézně opustila sál. TOP 09 ve sněmovně má sílu Ferdy Mravence spojeného s Broukem Pytlíkem. A tak musí čekat na tyto šťastné chvilky, kdy může dojít k jejímu zviditelnění. Je to vlastně vítaná změna po stereotypních útocích na premiéra v demisi, trošku využít druhý příhodný terč.

 Ale poslanci TOP 09 nebyli sami. K odchodu zavelela někdejší předsedkyně sněmovny a dlouholetá poslankyně ODS Němcová, za níž není vidět vlastně žádná konkrétní práce. Prý už to nemohla poslouchat. Ke kverulantům z TOP 09 a Němcové se ještě připojili někteří další výtečníci. To jsou zejména ti, kteří neunesli porážku svého favorita Jiřího Drahoše v prezidentské volbě. Dlužno ovšem dodat, že Miloš Zeman vcelku zbytečně hovořil o médiích, kde je každému jasné, že jsou prostě protizemanovská a že jen hledají každou záminku k tomu, aby mohla na M. Zemana a jeho okolí zaútočit.

Z. Bakala je prostě fenomén české politiky a bylo by jistě v zájmu země, kdyby se svého vydavatelského domu, který stále používá jako svůj politický meč a štít, zbavil. Tedy, aby jej rychle prodal někomu, kdo nebude tak zašpiněný jako on. Připomeňme, že tento stále ještě financiér Knihovny Václava Havla v roce 2004 zakoupil za cca 10 mld. Kč těžařskou společnost OKD a vytěžil z ní, během následujících let, spolu se svým společníkem, podle různých odhadů 100 – 120 mld. Kč. A tyto peníze investoval ve zdrcující míře mimo Českou republiku. A ještě stačil Českou republiku pomluvit jako zkorumpovanou zemi, kde charakterní velkopodnikatel jako je on prostě nemůže investovat svoje peníze. A poté se z krachující uhelné společnosti evakuoval do své vily u Ženevského jezera. Úžasný příběh.

Je zřejmé, že tento muž před volbami v roce 2010 financoval částkou v souhrnu se blížící dvaceti milionům korun stranám budoucí pravicové koalice volební kampaň. Tedy platil kampaně ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, takže se dá říci, že tato pravicová vláda vedená v letech 2010-2013 P. Nečasem může nést s hrdostí název Bakalova. On byl u jejího zrodu. V jeho zájmu tato vláda postupovala, například tak, aby jaksi v tichosti pozapomněla na Bakalův veřejný příslib odprodat více než 43 000 nájemních bytů OKD jejich nájemníkům za pro ně výhodné ceny. Prostě Bakalovi se těch pár desítek milionů korun, které investoval do stran české pravice, skvěle vyplatilo.

Zmíněné byty OKD prodal podle informací ze zákulisí za nejméně 20 – 25 mld. Kč. TOP 09 by se neměla stydět za to, že je někdo s Bakalou spojuje, vždyť Bakala a Schwarzenberg jsou staří přátelé, kteří spolu udělali minimálně jeden krásný business. Stačí říci jedno slovo: Becherovka. Hoši koupili od státu zavedenou státní firmu a po čase jí za větší peníz prodali zahraniční firmě Pernod. Jinak řečeno: Neprodej to, když je to tak výhodné.

No a ČT by se sama nad sebou měla také zamyslet, zda by neměla přehodnotit svůj přístup k veřejnému prostoru. Miloš Zeman se celkem po právu může zaštiťovat nedávnou mediální analýzou, podle které ČT ve svých pořadech poněkud silně preferovala představitele politické pidistrany TOP09.

Závěrem si to řekněme otevřeně. Pan prezident, i kdyby mluvil hlasem andělským, hledali by pánové z TOP 09 a další pokrokoví představitelé české pravice důvody pro předčasný odchod z Vladislavského sálu Pražského hradu. Je to především jejich ostuda. Je mi jich upřímně líto. Takhle v budoucnu žádnou bitvu nevyhrají.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Pokud jsem dobře viděl, tak ta paní z ODS to začala. A  rozhýbala další. Je fakt, že mezi posledními ocházel Schlafenberg a málem zabloudil. Vydal se totiž jako správmý pravičák vpravo. Možná v tom bylo nečekanmé probuzení ze spánku.  Ještě že jej nejvýše postavený gay v naší republice řádně, ale něžně usměrnil.

Přitom "ublíženo" bylo především paní Němcové. Ta byla přesvědčena, že po konci pana Nečase bude prezidentem Zemanem automaticky jmenována ona - coby první dáma premiérka. Nestalo se. A Miloš Zeman to má u ní navěky rozlité. I kdyby dostal Nobelovu cenu za mír.   

Jiří Volný st.

Přemýšlel jsem nad důvody, které vedly pana prezidenta k takové formě projevu. Příčiny tkví v současné neutěšené situaci, kdy se pravice a její spojenci nesmířili s dvojí volební porážkou. Pan prezident nemá tolik možností, aby mohl před kamerami České televize neomezeně mluvit o tom, co má na srdci. S mírným zjednodušením mohu říci, že jsme ve stavu studené občanské války, která místy nabývá teplejších odstínů, mám na mysli shromáždění proti Ondráčkovi, Babišovi a Zemanovi. Pan prezident se jasně postavil na stranu spodních sedmi miliónů spoluobčanů a na podporu Fica, Kaliňáka, Ondráčka, Okamury, Babiše a sebe. Místo a čas si to vyžádaly. O tom, že Česká televize a další média potřebují pořádný posun k větší objektivitě, o tom nelze pochybovat. Mnozí zastánci tzv.nezávislosti médií pouze brání svůj nezasloužený vliv a možnost ohlupovat spoluobčany v neztenčené míře.