Republika je v nebezpečí

Jiri-Paroubek-1403-05
14.10.2020 11:52
V tuto chvíli zažíváme asi největší krizi v dějinách samostatné České republiky. Druhá vlna pandemie zasáhla život celé české společnosti tak razantně, jak to nikdo ještě před pár týdny nečekal. Teď můžeme lamentovat, co že se udělalo špatně v průběhu letních měsíců, když se uvolnila opatření, která v průběhu jara během několika týdnů prakticky udusila první vlnu pandemie u nás.

Společnost se chovala, jakoby se nemohlo nic stát. Přitom jsme měli varovné příklady v přímém přenosu např. ze Spojených států, kde denně přibývaly desítky tisíc nemocných, a umíraly tisíce lidí.

Držet demokratickou společnost dlouhodobě ve stavu mimořádných opatření, a de facto mimořádného stavu, se nedá. Lidé chtějí normálně žít. Chtějí chodit do práce, za zábavou, vodit děti do školy, jezdit na dovolené.

 Nicméně včerejší projev ministra zdravotnictví Prymuly byl nejen státnický, ale i fakticky a faktograficky správně zaměřený. Vláda nastoupila správnou cestu k likvidaci druhé vlny pandemie. Začátkem příštího měsíce by mělo již být patrné zploštění křivky přibývajících nemocných s COVID-19. Ale razantní pokles počtu nemocných, to bude záležitost delšího času. Jak dlouho, to uvidíme.

Vláda se chce vyhnout drakonickým opatřením, které uplatňuje v současné době zejména Izrael. Pokud ovšem nedojde ke zmírnění nárůstu počtu nemocných, bude vláda muset zasáhnout ještě tvrději.

Politický hyenismus

Někteří opoziční představitelé, mám na mysli zejména představitele ODS, vynikají nezměrnou nenávistí při protivládních útocích. Blábolení o tom, jak se vláda měla připravit na druhou vlnu pandemie a že to neudělala, je trapné. Jak by bylo možné uvažovat před řekněme dvěma či třemi měsíci o současném rozsahu šíření pandemie. Kdyby s tím vláda tehdy vyrukovala, titíž představitelé ODS, kteří tehdy brojili proti nošení roušek, by napadali vládu, že straší veřejnost.

Včera jsem se chvíli díval na asi dva Soukupovy pořady na TV Barrandov. Tento "dobrý" muž se špatnou hlavou napadá vládu a obviňuje jí přímo  z odpovědnosti za oběti na lidských životech, které nyní vznikají. Pokud by toto byla pravda, tedy, že lidské oběti při pandemii jsou věcí vlád, byly by k pádu předurčeny vlastně všechny vlády světa.

Snad jen s výjimkou vlády KLDR, jejíž vůdce Kim tvrdí, že v této zemi neexistuje žádný nemocný na COVID-19.

A pokud jsou nemocní, pak jsou také mrtví.

Vláda nyní nastoupila správnou cestu boje s druhou vlnou pandemie, opírajíce se o odborná stanoviska českých i zahraničních odborníků v oblasti epidemiologie, a to je jediná možná cesta.

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

luis

  Těžko k tomu co dodat, abych se neopakoval po druhých. Zejména pan Volný dobře "rozkrývá" pozadí statistik. Myslím, že myšlenka testování u nákupních středisek je průlomová pro odfiltrování balastu. Jak je možné, že naši statistici nepředloží veřejnosti výsledek testování u nákupních středisek, kdy dostatečně velký výběrový soubor dokáže vystihnout s vysokou mírou pravděpodobnosti, jaký je skutečný stav v té části populace, která hraje v šíření rozhodující roli. Ti, kdo nenakupují (ať již záměrně či jen cestou z práce) a  sedí doma, ti statistiku negativním směrem nenafouknou. Je mimo jakoukoliv pochybnost, že takové výsledky by už nemusely být zdobeny větami typu: "nevíme, jaká je skutečná nálož v populaci" a podobně. 

    Proč jsme vlastně chodili do školy (mám na mysli vysokou školu, kde nám to se zapálením zkušení statistici jasně a přesvědčivě prokazovali). Místo toho je hlavním ukazatelem "zdeformovaný" výběrový vzorek "nevybraných ale nasměrovaných" testovaných (podle příznaků, podle povinnosti se prokázat testem atd.), za který by nikdo nedal ruku do ohně, že odpovídá skutečnosti, neví se dokonce ani jaký vážený podíl v populaci tvoří.

 

   Tady si člověk neuleví ani otřepanými citáty, jako "Věřím jen těm statisickým výsledkům, které jsem si sám zfalšoval" a podobně. Zjevně jde o nevědomou bezradnost. 

   Nikdy jsem pořádně nechápal definice "fake news" které se občas v médiích objevily. Teď mám však pocit jistoty, že běžné statistické šarády (včetně reprodukčního čísla, závislého hlavně na počtu testů z nerovnoměrného rozdělení nedefinovaného výběrového souboru populace a úspěšnosti trasování) jsou tím nejlepším krmivem pro fake news.

   Bohužel, tam kde statistika končí a nic se už pokazit nedá, tam je křivka úmrtí. Té věřím bezvýhradně, tam už se kouzlit nedá, leda se zaměňováním příčin.

   Skutečná vypovídací schopnost jednotlivých testů je kapitolou sama o sobě. Co asi naměřím svinovacím metrem při měření průměru lidského vlasu, neměl bych zvolit raději třeba mikrometr?

Dona

Počúvala a videla som  celý prejav pána Prymulu. Bol to prejav politika, ktorý nemá konkurenciu. Nielen tým, čo povedal, ale hlavne pokojom, sebeistotou, rozvážnosťou... budil dojem dôveryhodnosti. Úprimne -  závidím ČR .

Na druhej strane, prajem to českým bratom. Bol by z neho skvelý prezident, a ešte lepší premiér. Napokon, prejav pána Prymulu je v každom prípade a každý raz, čo je na obrazovke, rovnako dôveryhodný.

Veľmi by som priala českým voličom a občanom, aby v budúcich voľbách mali dobrú vôľu k zvoleniu pána Prymulu - do akejkoľvek funkcie. A politickým stranám želám pána Prymulu udržať si za každú cenu. Taký človek sa zjaví raz za " 100 " rokov.

 

paysan

Informací o spolehlivosti PCR testů lze najít na netu spoustu. Převládá tvrzení, že jako pozitivního označí i člověka, který SARS-CoV-2 již dříve prodělal i toho, kdo již není infekční. Samozřejmě, že jsou v tom případě denně aktualizovaná čísla hrubě zkreslená. Nejsem odborníka tedy nevím jak a zda je vůbec možné po PCR testech určit, kdo je pozitivně infenční a měl by být tedy v karanténě a kdo je sice pozitivní, ale nakazit již nikoho nemůže. Osobně si myslím, že zvláště při raketovém růstu publikovaných čísel nastal čas, aby se k této problematice někdo, nejlépe ministr zdravotnictví, vyjádřil. Zvláště, pokud se zvažuje testování celé populace jinými testy, o jejichž spolehlivosti, co se výpovědní hodnoty jejich výsledků týka, nevíme nic. Souhlasím tak s názorem, že ke zklidnění situace zpřesnění publikovaných čísel může hodně pomoci. 

Zdeněk412

Každý novinář ví, že informace se musí ověřovat nejméně ze dvou nezávislých zdrojů. A tady se likviduje svět na základě jednoho zavádějícího testu, který má až 70% chybovost .

PCR pozitivita znamená jen to, že je ve vyšetřeném vzorku přítomna část virové RNA. Nikoliv celý virus. Nic to neříká o tom, zda je dotyčný infekční. Člověk nakažený SARS-CoV-2 je infekční maximálně týden. PCR, jako pomocná metoda, vykazuje pozitivitu běžně týdny i měsíce. Jde tedy o klinicky falešně pozitivní výsledky. Vyšetření PCR je bez klinického kontextu bezcenné a přesto je pozitivní výsledek jediného testu automaticky prohlášen za diagnózu, aniž by dotyčného vyšetřil lékař. Přibývá osob s náhodně zachycenou zbytkovou RNA . Počet „případů“ bude dlouho narůstat a „epidemie“ se bude uměle a naprosto zbytečně prodlužovat. Počet hospitalizovaných i zemřelých s pozitivním PCR testem na SARS-CoV-2 dál poroste a to bude využito jako argument pro další testování a další represivní opatření. Diagnostiku infekčních nemocí je nutné neodkladně vrátit do ruku kvalifikovaných lékařů, kteří budou výsledky vyšetření interpretovat na základě pacientových příznaků a dalších laboratorních testů.

Jiří Volný st.

Další závažný problém s našimi koronavirovými čísly, taktéž ve světě, spočívá v tom, že i PCR/pí, sí, ár/ testy indikují nejen nakažené, ale také lidi, kteří v sobě mají mrtvé nebo jiné modifikace DNA viru a jedná se pravděpodobně o lidi vyléčené a dokonce navíc imunní. Informaci o mrtvé DNA jsem naposled slyšel od prof.Feltla, ředitele Všeobecné fakultní nemocnice, ve včerejším vysílání Interview na ČT24. Tudíž si děláme starosti s čísly, ale mnozí tzv.bezpříznakoví mohou být pouze zatím zbytečně indikovaní, často imunní.  Tedy i mezi zemřelými mohou být lidé, kteří covid prodělali dříve a ve skutečnosti zemřeli na něco jiného.{#emotions_dlg.sealed}  

Pochopil jsem, že při běžném testování, tedy PCR, bez nějakého speciálního laboratorního postupu, neumí systém rozlišit mezi skutečně nakaženým a tím, který má v sobě mrtvou DNA koronaviru. Hlavně, že šílíme a možná se za čas budeme nám samotným smát!{#emotions_dlg.sealed}

Měli bychom vyžadovat čísla o vývoji počtu covidových a necovidových pacientů na JIP v čase. Pokud počty necovidových pacientů klesají a jistý náznak ze strany záchranek se v prostoru mihl, potom lze covidová čísla kvalifikovaným odhadem zaokrouhlit dolů a alespoň mírně uklidnit společnost.{#emotions_dlg.sealed}

Jiří Volný st.

V podstatě s opatřením vlády souhlasím a také vřele souhlasím s tím, že vláda v létě vše uvolnila. Vtip je v tom, že nikdo nezná míru promoření společnosti a nikdo ji neznal v žádném okamžiku epidemie. Vláda, zdravotníci a všichni, kteří se na boji s neviditelným a zákeřným virem podílejí, mají vřelý dík zbytku společnosti.{#emotions_dlg.sealed} 

Přesto musím upozornit na několik skutečností. Není to tak dávno, co ještě pan ministr Prymula obyvatele vyzýval, aby se nebáli chodit do nemocnic. Tvdil, že jenom 10% zdravotníků se nakazilo v práci, což mu nikdo věřit nemohl. Chápu, že se jednalo o druh lži, který mohl zabránit ještě větším škodám ve spojitosti s neléčením jiných nemocí. Mám výhrady i k ministrovu záměru protestovat během dvou týdnů šest milionů obyvatel. Jistě, dozvěděli bychom se o míře promoření, ale za jakou cenu? Předně by nás museli testovat u nákupních středisek s vynecháním šarády u obvodního lékaře.  Dále by téměř jistě zjistili tolik nakažených ve věku 75+ a dalších se závažnými chorobami, kteří by byli téměř stoprocentně posláni do nemocnice a tím by zbytečně došlo ke kolapsu. Nemluvě o 80% spolehlivosti rychlotestů a zbytečné újmě desetitisíců lidí. Snad mu to spolupracovníci a lékaři rozmluví.{#emotions_dlg.sealed}

I Ministerstvo zdravotnictví bojuje proti novinářským i jiným kachnám. Bohužel samo takové kachny předvádí v přímém přenosu a po něm je publikují i weby masové komunikace. První lumpárna spočívá v tom, že ministerstvo na stránkách "onemocneni-aktualne,tečka,mzcr,tečka,cz,covid-19" správně uvádí potvrzené případy, zatímco například Seznam je přejmenoval na "Nakažené". Další problém je v kolonce "Vyléčení" a "Aktivní případy". Protože všichni zainteresovaní nestíhají, tak se tyto údaje aktualizují dozadu a zhruba po týdnu jsou o tisíce nizší, NIŽSÍ !!! Ministersvo má někde dole uvedenu tuto skutečnost, ale kolik z nás o tom ví? A přitom šéf krizového štábu hovoří a předpokládaném stropu našeho systému - 120tisících nakažených, ale tento závažný aspekt nám ani on, ani ministr neřekl. A v této chvíli je skutečný počet aktivních případů zhruba o 10 000 nižší!! {#emotions_dlg.sealed}

Ještě dodám, že představitelé ODS, zejména Petr Fiala, Miroslava Němcová a Zbyněk Stanjura ze sebe udělali hlupáky, když požadovali v současnosti v podstatě pád vlády. Pochopitelně ČT a angažovaní novináři jim v tom zdatně sekundovali. Jsem rád, že zejména Piráti a KDU-ČSL se na tuto logickou perlu tvářili stejně nevěřícně jako my všichni ostatní!{#emotions_dlg.sealed}

paysan

Jsem na straně těch, kterým se včerejší projev ministra Prymuly hodně líbil. Koukal jsem na něj, pozorně poslouchal. Klobouk dolů před autorem toho projevu a smekám i před ministrem s jakou přesvědčivostí sdělení podal. Jak pan Paroubek píše, byl to projev státníka. A určitě nejsem sám, koho cosi včera večer napadlo. V panu Prymulovy včera promluvil docela seriozní kandidát pro budoucí prezidentskou volbu! Ona totiž budoucnost rozhodně nebude procházka růžovým sadem a země bude ve svém čele potřebovat typ vojáka, co se s tím dokáže porvat. Aby bylo rozuměno ne genrála, ale plukovníka!

kameník

Naprostý souhlas s autorem článku, lépe bych to nenapsal. Bohužel, politici zmiňovaní v článku, umně využívají toho, co chce slyšet ta uřvaná část veřejnosti. Stačí číst diskuse pod prakticky jakýmkoliv článkem na Novinkách, týkajícím se koronaviru. A nad články a výroky V. Klause st. zůstává rozum stát.