Rusnok: Nic nepochopil

10.4.2017 11:15
…a nic nezapomněl. Celý rozhovor J. Rusnoka v dnešních Hospodářských novinách (HN) je veden v duchu jisté bohorovnosti a naprosté spokojenosti, pokud jde o měnovou politiku ČNB. ČNB si vůbec nepřipouští retardační vliv měnových opatření ČNB na český průmysl, a to tím, že 3,5 roku uměle udržovala levnou korunu.

Dnes Rusnok otevřeně říká: „Pusťte do Česka cizince.“ Takto v zájmu velkého byznysu je koneckonců nazván i titulek jeho rozhovoru v dnešních HN. Podle Rusnoka by bylo dobré do země pustit 100 tisíc Ukrajinců, a to přes obtížné remcání odborářů a jiných kverulantů.

J. Rusnok a další lidé ve vedení ČNB zřejmě vůbec nepochopili to, co způsobila jejich měnová politika v posledních 3,5 letech a jaký vliv měla na české národní hospodářství. To, že v první řadě znamenala omezení vlivu technologické revoluce a robotizace (levná koruna zdražila o 12-15 % dovozy nejmodernějších zahraničních strojů a technologií) v českých průmyslových firmách. Pokud by došlo k prosazení technologické revoluce a robotizace v českém průmyslu, znamenalo by to rychlý růst produktivity práce a uvolnění značných počtů pracovních sil. To by v podstatě nasytilo poptávku českého průmyslu po dalších pracovních silách. Tento jednoduše pochopitelný závěr však vedení ČNB není vůbec schopno posoudit a akceptovat.

J. Rusnok na svůj úkol v čele ČNB nestačí ani svými zkušenostmi, ani svým rozhledem…

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014. V roce 2024 byl zvolen předsedou strany Česká suverenita - sociální demokracie.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.