Šéf BIS Koudelka je koumák

Jiri-Paroubek-1403-05
12.4.2022 16:02
Na pondělní bezpečnostní konferenci ve sněmovně – alespoň jak o tom informoval denní tisk – sdělil šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Koudelka několik nepřekvapivých informací.

Tak především jsme se dozvěděli, že Rusové nejsou schopni vést na českém území zásadní zpravodajské operace. To asi není žádné překvapení. Je ovšem otázkou, jaké operace vlastně Rusové v Česku vedli před zveřejněním kauzy Vrbětice loni v březnu, po níž došlo k vypovězení desítek ruských diplomatů z naší republiky.

Možná, že bychom se už mohli, tedy myslím tím českou veřejnost, seznámit s důkazy, které vedly českou vládu před rokem k závažným rozhodnutím v oblasti rusko-českých vztahů. Možná bychom mohli dostat tu důvěru, jako česká veřejnost, abychom byli seznámeni s těmito důkazy, které prokazují, že za explozemi muničních skladů ve Vrběticích stojí ruští agenti. I dnes s ročním odstupem se totiž v médiích objevuje poněkud kulatá informace, že z explozí „ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 (jsou) důvodně podezřelí agenti ruské GRU“.

Podle Koudelky je migrační vlna z Ukrajiny policií a ministerstvem vnitra zvládána dobře, neboť převažující ženy a děti nepředstavují žádné velké riziko. Ale Koudelka také upozornil, že je „nutné počítat s tím, že mezi migranty mohou být i lidé, cíleně vyslaní Ruskem s různými úkoly nebo naopak lidé, proti nimž může Rusko učinit po válce "odvetná opatření““.

Rozumný člověk, který ani trochu nezná specifické uvažování lidí ze zpravodajských služeb, nad takovouto formulací pokýve hlavou – pokud si ji ovšem vůbec povšimne – a myslí si něco o dr. Chocholouškovi.

 Ale kdepak, tato rozvitá věta má velký smysl do budoucna,  jako alibi pro BIS. BIS a její šéf Koudelka si jsou dobře vědomi řady rizik, která vyplývají z přílivu miliónů utečenců z Ukrajiny do zemí EU. Tak především na Ukrajině byli, v rámci boje proti ruské invazi rozdávány možná desítky tisíc vyspělých ručních zbraní zájemcům z řad civilistů, kteří projevili chuť s nimi bojovat. Řada těchto zbraní nejspíš mohla skončit na černém trhu. A určitě neskončila jen na Ukrajině.

Druhé riziko, které vidím, jsou propuštění vězni z ukrajinských věznic, kteří byli prezidentem Zelenským vyzváni k obraně vlasti. Vyslovme hypotetickou myšlenku, že řada z těchto vězňů, někdy s bohatou kriminální minulostí z organizovaného zločinu, dlouho na frontové linii nepobyla. A tito lidé se mohli přesunout dál, třeba i do střední a západní Evropy, aby posílili organizovaný zločin v těchto zemích.

Ukrajina by měla informovat a doufám, že se to po zpravodajské linii již děje anebo to české zpravodajské služby od Ukrajinců vyžadují, jací vězni byli propuštěni a nasazeni do bojových operací v rámci ukrajinské armády. A zda existuje o těchto lidech spolehlivá evidence… Zda žijí, jsou v armádě či zpět  ve vězení anebo prostě zmizeli.

Předpokládám, že na hranicích EU s s Ukrajinou nedochází k nějakým velkým prohlídkám přicházejících utečenců, což je pochopitelné. Ale na druhé straně to může generovat jisté problémy do budoucna. 

Jinak řečeno, šéf BIS Koudelka, nám sdělil, že pokud budou použity zbraně z bojů na Ukrajině v zemích Evropské unie, včetně Česka v rukou zločinců, že je to hybridní hrozba ze strany Ruska. Putin zkrátka může za všechno. I za to, za co tak moc nemůže. Koudelka si zkrátka dělá alibi. Je si jistě vědom rizik plynoucích jak z volně distribuovaných zbraní, tak z těžko kontrolovatelného pohybu ozbrojených zločinců ve válčící zemi. 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Souhlas.

To se snad ještě může?

V té naší domou kradiii.

antoninsebek

Souhlas.

 

antoninsebek

Souhlas.

 

Yarmil

A příště ten Koudelka napsatu mou oblíbenou - O Popelce.

opatovice328

Nejsem si jist, že Koudelka si je něčeho vědom. On je jako Zelenský, jen loutka v amerických rukou a takové loutky si nikdy nic nemyslí.