Sobotkovy knížecí rady ČSSD

martan sobotka ateo
6.12.2017 22:52
Končící premiér za ČSSD Sobotka udílí straně, kterou přivedl na hranici zániku, své rady. A bohužel to jistě nebudou rady poslední. A Sobotka má v ČSSD (bohužel) stále dost spřízněných duší na to, aby dále společně deformovali politiku této strany, kterou Sobotka dovedl k neslýchanému volebnímu debaklu.

Podle posledního průzkumu agentury TNS Kantar se volební preference propadají stále hlouběji a nyní byla podpora ČSSD ve zmíněném průzkumu jen 5,5 %. Faktická podpora ČSSD se tedy dnes může ve veřejnosti pohybovat mezi 4 – 5 %.

Sobotka v rozhovoru pro týdeník Euro radí, co by měla ČSSD dělat. Prý by se měly objevit nové tváře z okresů a krajů. Otázkou však je, proč to Sobotka nedělal, když je to tak jednoduché, v době, kdy k tomu měl možnost, tedy kdy de facto sedm let vládl sociální demokracii, a z toho 4 roky stál v čele vlády.

Tato možnost využít talentované a přitom již i zkušené lidí z krajů zde přeci byla. Například když se obsazovala funkce ministra školství po odchodu ministra Chládka. B. Sobotka ovšem nedal přednost ženě či muži z řad krajských radních za ČSSD, kteří mají zkušenosti z oblasti školství, ale sáhl po státní úřednici Valachové, která o školství nic nevěděla. Za to však měla jednu velkou výhodu: B. Sobotku politicky neohrožovala, neboť ve straně neměla žádnou pozici. A dnes se tato žena zase hodí, takže ji vystrkuje jako možnou kandidátku na místopředsedkyni strany. Tak aby přes ni a podobné „své lidi“ mohl dál uplatňovat svůj vliv na ČSSD.

Vše podstatné, co Sobotka v personální oblasti v ČSSD udělal, bylo špatně. I tato jeho rada dává smysl pouze z části. Do vedení ČSSD přeci nemohou přijít zcela neznámí lidé. Musí to být kombinace nových lidí, ale také lidí, kteří budou pro veřejnost představovat změnu. A především nikdo nesmí pochybovat o tom, jaké názory tito lidé zastávají. Takže to už nejsou jen Sobotkovy hraběcí rady, ale pouze rady knížecí. A to rady zcela nepoužitelné.

Co je však politicky ještě vážnější, a Sobotky se to týká, je, že Piráti ve Sněmovně chtějí uspořádat velkolepé představení, aby zakryli svou neschopnost cokoli programově tvořit. Chtějí se proto zřejmě soustředit na vytváření velkých kauz, které by ukazovaly na prohnilost jednotlivých, zejména tradičních stran (na Babiše si asi netroufnou). A zde se opět hodí Sobotka. Piráti, a jak to vypadá, i s podporou radostí se tetelícího hnutí ANO a SPD, mohou prosadit zřízení sněmovní vyšetřovací komise ke kauze OKD. A to bude teprve zničující záležitost. A to nejen pro B. Sobotku, ale bohužel také pro celou ČSSD.

Z tohoto hlediska by bylo dobré, aby B. Sobotka znovu zvážil výzvu brněnských sociálních demokratů k opuštění Sněmovny. Pokud tam zůstane – a já o tom téměř nepochybuji – bude živým terčem pro „zřizovatele“ vyšetřovací komise, což bude mít pro ČSSD naprosto zničující potenciál.

Přátelé B. Sobotky, které má v poslaneckém klubu, by měli celou věc zvážit i z tohoto hlediska, neboť se zdá, že ČSSD dnes není v situaci, kdy si může dovolit další těžké ztráty voličské podpory. Další ztráty by pro tuto stranu mohlo být už definitivně zničující.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Sociální demokrati nikdy nebyli (ani za Miloše Z.) mým šálkem kávy. Ale sledoval jsem je velmi často, také proto, že jeden z čelných představitelů má svoji chalupu asi 5 km od té naší. 

Pro běžného občana je nepřehlédnutelné, že nějaký hnědo- či černouhelný "komplex" může stát dokonce méně než 5 miliard Kč. Pak by byla na pořadu dne otázka, proč si takový údajný "trtek s blízkým koncem činnosti" neponechal stát. A nedovedl tuto "neekologickou činnost" k řízenému konci, jako to udělala paní Margarech T. blahé paměti. 

Nedosti na tom - běžný občan si musí říci něco v tomto smyslu: jak mohou tito hoši ekonomicky a efektivně řídit stát, když se nedokážou postarat ani o to "SVOJE" - to jest o LiHový dům. Když jsou pak (s velkým zpožděním) zveřejněna jména tří králů, kteří prokazatelně ovlivnili prodejní ceny oněch dolů na uhlí a uvědomíte si jejich "ekonomickou praxi", potom je to základ k onomu pádu popularity: tu Velkou Trojku dle odborného tisku tvořili: 1/blahé paměti takzvaný Koloťuk, specialista na pohyb po železnici. 2/Bohuslav Rovnátko politik z povolání, již od mladického věku. Nedopřál si jakékoliv praxe, ani v oboru právním. A kromě toho hovoří plynně česky. Jenom. A dost. Třetího vzadu tvořil pracovník autoservisu v Čáslavi, což byla veškerá praxe pro roli ministra průmyslu.

A protože mladé tváře a ženy byly na kandidátkách v pozadí, při pádu preferencí se tak-tak dostalo na věčné partajní predátory. Pak čekejte nějakou změnu! Myslíte, že právě tito začnou nějakou sebekritikou? Vždyť na vině bude nepochybně volič.... Ten nezareagoval na Rovnátkovu kampaň, která měla hlavní heslo: "Kdo ještě nedostal přidáno, ať se přihlásí!".

Dát Babišovi "předvolební volno", to byla trefa do vlastních řad. A třešnička na dortu pro magnáta, taký darček si onen boss nemohl ani "vo sně pRedstaviŤ".