Útok na českou politickou elitu

bakala díky
9.10.2019 14:16
Zpráva komise pro vyšetřování privatizace OKD a s tím souvisejících okolností, byla podle očekávání velmi ostře formulovaná. Ukazuje na odpovědnost významné části českých politických elit nedávné minulosti i současnosti, za ohromné chyby, které nastaly při privatizaci OKD. Tím nejsou jen obrovské finanční ztráty státu, ke kterým došlo stupidní privatizací majoritního podílu státu v OKD, ale například také zašmelením některých aktiv ve státním vlastnictví, které neměly být nikdy prodány soukromým investorům.

Mám na mysli především téměř čtyřicet čtyři tisíc bytů OKD i s nájemníky, jimž Bakala prodal střechu nad hlavou. Nejhlasitěji kupodivu proti zprávě zatím protestoval ministr Luboš Zaorálek, který svého času, kdy ČSSD ještě trpěla pod mým předsednictvím, velmi silně útočil na Bakalu. Dokonce se mu u soudu podařilo vysoudit výrok, že může Bakalu nazývat beztrestně gaunerem. Bohužel, pod vlivem Sobotky a Pokorného, kteří použili sociální demokracii jen jako fíkový list ke krytí svých nejapných kšeftů s Bakalou, je Luboš poněkud dezorientován a s ním i velká část funkcionářů ČSSD. Tedy těch, kteří byli v průběhu let osobně vybíráni Sobotkou. Řekněme si otevřeně, že toto může být smrtící úder sociální demokracii. Tato kauza se bude nějakou dobu hrát a bylo by dobré, aby Zaorálek a další lidé v ČSSD odložili prosobotkovský sentiment stranou.

Tato zpráva je pochopitelně nepříjemná také pro ODS, TOP 09 a jmenovitě pro Karla Schwarzenberga. Kalouskovo ministerstvo financí dělalo v průběhu let vlády pravice vše pro to, aby Bakalovi nepřipomínalo jeho závazky, například vůči nájemníkům bytů OKD a tedy vůči státu. M. Kalousek ovšem jen kryl Karla Schwarzenberga a tedy i jeho osobního přítele Zdeňka Bakalu. Nic víc a nic méně. Prostě chlapci a děvčata z tradičních politických stran, až na komunisty a lidovce, udělali vše pro to, aby Bakalovi vyhověli, takže Bakala si spolu se svým společníkem v OKD přišli na nějakých 100 – 120 mld. Kč. A předvedli takové spojení politické, ekonomické a mediální moci, které ve svých důsledcích nemá v českém státě obdoby. Sociální demokracie by se měla ve vlastním zájmu rychle „odbakalovat“, což znamená, zbavit se prosobotkovského sentimentu.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Podání trestních oznámení je nejsilnějším výstupem jakékoliv komise Poslanecké sněmovny. Z tohoto pohledu oceňuji její závěr i jednomyslnost rozhodnutí, která je dána příznivou konstelací složení komise. Osobně mne překvapil souhlas V.Klause mladšího s trestním oznámením na Vladimíra Dlouhého. Je dobře, že komise našla záznam z jednání vlády ohledně prodeje minoritního podílu, včetně bytů a podivení ministra Dostála nad nízkým oceněním, čímž vnesla nový podnět do vyšetřování. Reálně lze těžko očekávat, že by věc došla tak daleko, že by Interpol začal nahánět Zdeňka Bakalu po Spojených státech nebo v amazonské džungli. Přesto je shoda velké části veřejnosti a závěrů úctyhodné komise osmi různorodých poslanců až zarážející. 

V této souvislosti je překvapující politická nepředvídavost současného ministra kultury a významného člena ČSSD L.Zaorálka. Je správné, že hájí svého stranického kolegu B.Sobotku, ale zároveň silně tluče hřebík do rakve ČSSD. O stavu ČSSD svědčí například situace před opakovanými volbami ve Strakonicích. S nadsázkou mohu napsat, že se ČSSD začíná podobat straně LIDEM. Na začátku velkohubá prohlášení a na konci zbabělost, kdy strana se 130-letou tradicí nemá odvahu postavit kandidátku v okresním městě. Připomenu, že v řádných strakonických volbách získala ČSSD pouze 2,5%.

klokan

   Lze ovšem uvažovat i v tom smyslu, že politické stráně Pirátu se s touto parlamentní komisí především podařil trik, jak si  lapnout na mucholapku populismu další volební mušky, podobně jak například politická strana KSČM opakovaně více méně marně, včetně předpokladaného volebního účinku, předkládá návrhy na zavedení prolomení právního institutu promlčitelnosti zločinů, zavedením jejich nepromlčitelnosti ve sféře transformačně privatizační. Celospolečensky kladnou roli těchto snah lze sice spatřovat ve skutečnosti, důsledného poukázání na zločinnou činnost páchanou některými exponenty nám nyní vládnoucího režimu a na tomto faktu se usnést. Ovšem v nyní panující u nás právní džungli, v níž dochází průběžně ke zneužívání trestně právních institutů ve vzájemném politickém boji, jejich účelovému ohýbání, kdy evidentně naší slavnou justicí není měřeno každému stejným metrem, lze oprávněně považovat za iluzi, že dojde k trestně právnímu postihu těchto zločinců.  Stejně se jedná se též především o tu skutečnost, že většinou jsou tyto zločiny z hlediska platného trestní řádu většinou již promlčeny a dodatečné zavádění institutů jejich nepromlčitelnosti se jeví z hlediska  zachování právních jistot jako pochybné. Nyní tedy již vlastně pozdě pláčeme nad rozlitým mlékem, které se vylilo právě v důsledku naší dřívější, vlastně i nynější nezměrné ovčanské naivity.

    I v idoologicky propagandistickém opojení nám  servírovaném ze strany vládnoucí garnitury v rámci nyní chystaných oslav famózního třicátého výročí, přeci musíme uvažovat střízlivě viz. též aspekty různých kapříků, štik i žraloků v našem rybníce, jakož známá obecně pravda, že vlastně ruka ruku myje.

Jiří Volný st.

Existuje hypotéta, že Zdeněk Bakala je jen nastrčeným koněm rodu Rothschildů. Není bez zajímavosti, že právní služby poskytuje bývalému vlastníkovi OKD jistý Andrew Shapiro. Jak je možné, že se bývalý velvyslanec zahazuje s takovou personou non grata?