Velká rána budoucí vládě…

Jiri-Paroubek-1403-05
25.11.2021 15:29
…z Věslava Michalika je bývalý budoucí ministr.

Několikrát v posledních týdnech jsem se vyjádřil, že pokud vidím v budoucí české vládě někoho jako opravdu kvalifikovaného člověka, pak je to Věslav Michalik.

Jeho působení v čele Dolních Břežan je natolik úspěšné, že v posledních komunálních volbách proti němu nepovstal žádný protikandidát. Je také náměstkem hejtmanky Středočeského kraje a nyní s ním jeho hnutí STAN počítalo na ministerskou pozici do vlády pětikoalice tvořené šéfem ODS Petrem Fialou.

Vzhledem k tomu, že jsem s V. Michalikem měl možnost přijít do osobního, pracovního kontaktu, nepochyboval jsem o jeho plné kvalifikaci k výkonu ministerské funkce, nejlépe pak ministra financí. Konec konců ani jeho angažmá v čele ministerstva průmyslu a obchodu by nemuselo být vůbec špatné, protože je to člověk s dobrým ekonomickým uvažováním a s realistickým pohledem na věc.

V tomto týdnu se ovšem objevily velmi nepříjemné informace, jejichž zveřejnění znamená ve svých důsledcích nemožnost angažmá V. Michalika v jakékoliv vládní funkci. Půjčování peněz od anonymních firem v daňových rájích je něco, co není vůbec přijatelné. Jakkoliv si umím představit, že vznikl díky tomu dobrý podnikatelský projekt dvou solárních elektráren, ale pachuť z toho, kde a od koho se ty peníze na podnikání vzaly, tu zůstává.

A pokud sám V. Michalik čestně pochopil, že se nemůže ucházet o pozici ministra, zůstává pochopitelně k diskusi také sponzorování hnutí STAN ze dvou, dnes už bývalých firem V. Michalika, částkou v souhrnu téměř 3 miliony korun. Tedy nemalou částkou. Ty peníze by hnutí mělo neprodleně vrátit...Pokud V. Michalik nebyl schopen uhájit etičnost svých transakcí v souvislosti s financováním svých firem, nepostačí jen rezignovat z jedné funkce, ve které ještě ani není. Měl by rezignovat také z dalších veřejných funkcí, především pak z funkce náměstka hejtmanky Středočeského kraje. Je to smutné, přijít o takto kvalifikovaného člověka, ale je to nevyhnutelné. Pokud všech pět dnes koalujících pravostředových stran pronásledovalo po čtyři roky A. Babiše s jeho střetem zájmů a s dalšími problémy, pak není možné, aby byl tolerován exces svého významného představitele, ucházejícího se o pozici ministra. Je to smutné, ale nejkvalifikovanější potenciální člen Fialovy vlády odchází ještě dříve než do ní přišel. Pro vládu je dobře, že odchází ne zas tak s olbřímí ostudou, jakou by byl jeho odchod doprovázen v případě, že by již tím ministrem průmyslu a obchodu byl.

V mých očích byl V. Michalik ovšem jistou zárukou toho, že vláda se neponoří pod vlivem neeokonomů ve svých řadách v čelných vládních funkcí (premiér a ministr financí) do ekonomického kutilství a do finanční anarchie.

Zatím zveřejněné záměry na snižování některých výdajových položek státního rozpočtu budí velké rozpaky. A zejména to přinese silnou reakci řady společenských zájmových skupin a vrstev. V. Michalik mohl tyto excesy, připravované v kutilské dílně budoucího ministra financí, Stanjury, mírnit.

Prostě z vlády Petra Fialy ještě před jejím vznikem, odchází její potenciálně nejschopnější člen.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Souhlasím.

Ale když jsem si prohlédl názory údajně budoucího ministra věcí zahraničních, tak se mi opravdu udělalo špatně. Byly doby, kdy ministr zahraničí věděl, že musí ctít záměry a názory představitelů této republiky. 

Ale tenhle "výtvor" bude plivat na Stát Izrael a provokovat Čínu a Rusko.