Zastavte tu trapnost!

29.7.2019 21:08
V sobotu Andrej Babiš velmi podrobně zdokumentoval průběh celé kauzy odvolávání ministra kultury Staňka. Prakticky všechno důležité, až na jednu věc, jsem už předtím mohl znát ze sdělovacích prostředků. A samozřejmě jsem tyto informace měl potvrzené i z osobních zdrojů. Vlastně mě překvapila jen jedna jediná. A to velice silně.

Žil jsem v přesvědčení, s ohledem na rezervované  chování premiéra, a ještě více pak vicepremiéra Hamáčka,  že při odvolávání ředitelů galerií (a v zásadě jde hlavně o ředitele Národní galerie Fajta), se jednalo o Staňkovu sólo akci. Bez toho, že by o ní dopředu věděl premiér, respektive místopředseda vlády a předseda ČSSD Hamáček. Hamáček byl ovšem  Staňkem informován a společně – alespoň podle vyjádření Babiše – informovali oba o záměru Staňka také  premiéra. O to více pak muselo být šokující odvolávání takového ministra, který dělal pořádek ve vlastním  resortu i pro prezidenta. Sociální demokracie celou akci marketingově nezvládla. Zdá se, jakoby jí někteří funkcionáři ČSSD ani zvládnout nechtěli, protože se chtěli zbavit docenta Staňka.

Prostě z celé kauzy vychází směrem k ČSSD  nehezký odér. A pokud dnes ještě někteří funkcionáři ČSSD, jako například místopředsedové strany Veselý a Onderka, mluví o neschopnosti premiéra, je to spíše ostudné, neboť premiér v tom hraje opravdu vedlejší roli. Oni jsou smutnými hrdiny burlesky...

Celá  tato pseudokrize ve vládní koalici je vlastně o ničem. A vychází - bohužel- z naprosto rozdělené sociální demokracie, ve které vládne chaos, v němž  se každý vyjadřuje o všem řečmi z břicha do větru....

Pokud oslabují  v tuto chvíli podle prázdninového  průzkumu agentury Median preference hnutí ANO, neposiluje ani sociální demokracie. Vládní pseudokrize, vyplývající z kauzy Staněk, není ani o korupci, ani o zneužití veřejných peněz členem vlády, ani o jeho kardinálně špatném politickém rozhodnutí.

V tuhle chvíli by si měli hlavní protagonisté krize, což jsou vedoucí sociálně demokratičtí funkcionáři a Andrej Babiš, dát bobříka mlčení. Se zdrženlivostí ve vyjadřování počkat do termínu, ve kterém prezident přislíbil jmenovat nového ministra. A během těch čtrnácti dní se v klidu podívat na Šmardovy předpoklady vykonávat zdárně ministerskou funkci. Na jeho manažerské zkušenosti. Na erudici v oblasti kultury. Na jeho jazykové znalosti. Na jeho celkové vystupování, včetně zjevu. Dokonce i poslanec Birke, známý  svou loajalitou k vedení ČSSD, si povšiml  v mediálním rozhovoru jistých nedostatků potenciálního ministra Šmardy v oblékání…Prostě potenciální ministr by neměl chodit oblečen jak k taboráku.

Není pravda to, co říká předseda Senátu Kubera, že pokud prezidentovi navrhne premiér ke jmenování do ministerské funkce třeba Ferdu Mravence, pak musí prezident sklapnout podpatky a poslušně Ferdu jmenovat. Striktně vzato, podle Ústavy ano, ale jde také o to, že v tomto případě nemusí být jmenován právě, obrazně řečeno Ferda Mravenec, ale Brouk Pytlík.

Jiří Paroubek

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014. V roce 2024 byl zvolen předsedou strany Česká suverenita - sociální demokracie.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.