Jiří Paroubek: A je to venku

rusnok
17.6.2017 08:41
Guvernér ČNB Jiří Rusnok se vyjádřil, že by na přijetí eura u nás nesázel ani během příštích pěti až deseti let. Je to, bohužel, do značné míry realistické hodnocení.

Těch pět let nezavedení eura je doba, kdy se snad vzpamatuje česká koruna a posílí na svou reálnou hodnotu. Tedy na cca 18 – 20 korun za 1 euro. Ta hlavní komplikace, která způsobila, že u nás nebudeme platit eurem, je ta, že od listopadu 2013 až do dubna letošního roku ČNB zavedla režim umělého oslabování české koruny.

Rotačky za necelých 3,5 roku vyprodukovaly více než 2 biliony korun, za které byla nakoupena na světovém finančním trhu eura. Ty teď nyní ČNB bude postupně odprodávat, samozřejmě s kurzovou ztrátou, která dosáhne řádu postupně mnoha miliard korun.

Politika umělého oslabování české koruny prováděná 3,5 roku ČNB ve svých důsledcích vede k tomu, že v českých firmách nemůže, s ohledem na vysoké ceny nejmodernějších dovážených technologií a zařízení, probíhat tak rychle technologická revoluce a robotizace.

Prostě české firmy v důsledku zdražení dovozů nejmodernějších strojů a zařízení, se modernizují pomaleji, než by bylo žádoucí. A v důsledku toho neroste rychle ani produktivita práce.

Následkem stagnující produktivity práce je to, že je na pracovním trhu nedostatek pracovních sil. Je to prostě začarovaný kruh, z kterého není úniku, protože česká koruna s ohledem na více než 2 biliony korun, které jsou v důsledku předchozích měnových opatření ČNB v oběhu, posiluje jen velmi pomalu. Takže dostat se k žádoucímu kurzu, ve kterém bude možné konvertovat české koruny do eur, tedy např. pokud jde o vklady obyvatelstva, bude potřeba pár let počkat.

Kdo má za to odpovědnost? No především Singrovo vedení ČNB. Bohužel guvernér z vůle prezidenta Miloše Zemana Jiří Rusnok, který Singera nahradil, neudělal nic proto, aby se celá smutná záležitost měnových intervencí uzavřela s přijatelnou ztrátou. V jeho éře šéfování ČNB se ztráty prohloubily v řádech set miliard korun.

Pokud dnes Rusnok hovoří o odkladu termínu zavedení eura, není to moc pozitivní informace pro řadu podniků, které obchodují v euru na evropských trzích, kam jde většina českého vývozu a kde je tedy žádoucí, aby nedocházelo k výkyvům kurzu. Tedy k velkým ztrátám z kurzových rozdílů.

Prostě ČNB dělala 3,5 roku špatnou měnovou politiku a dnes začínáme zvolna sčítat nabíhající ztráty.

Jiří Paroubek

(Psáno pro Deník referendum)

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

duchodce

Cca 40 hal. ročně.  Tuto hodnotu vidí ČNB pro zpevňování koruny  jako optimální a dá se předpokládat, že se od této své vize příliš neodchýlí. To by bylo víceméně v souladu s prohlášením pana Rusnoka, že 5-10 let není, co řešit. Dává ale vůbec nějaký smysl, čekat na euro za 22Kč dalších 10 let? Můžeme také čekat 20let na euro za 18, nebo 30 let za 14, případně ještě výhodnější kurz za 50let. Ve výhledu je však nezbytné počítat i s občasnou "aktivitou" ČNB, která  slibně se vyvíjející kurz koruny může v rámci dosažení "inflačních cílů" patřičně  upravit, vycházíme-li z předešlého období (od r. 89 byla koruna znehodnocena cca 4x!!). Euro přináší výhodu okamžitě a to ve všech oblastech života a chodu země. Vždyť  reálně všechno jede v eurech, pouze mzdy se občanům "konvertují" do Kč ( s patřičnou přirážkou). "Silný" argument zastánců koruny, že vlastní měna umožňuje podle potřeby  ovlivňovat chod hospodářství lze chápat různě. Např. tak, že se neschopnost vládního manažmentu soustavně přenáší na bedra občanů  (devalvace měny).