Nestoudný hlas viceguvernéra ČNB Hampla

obrazek
17.3.2017 18:55
Dnes už většina české veřejnosti, a to i té podnikatelské, začíná tušit, že byla obelstěna rozhodnutím vedení ČNB z listopadu 2013, které znamenalo měnové intervence proti posilování české koruny.

Až do konce února, tedy za zhruba tři a čtvrt roku, vyházela ČNB na oslabování koruny z okna cca 1,4 miliardy korun. A každý měsíc, který bude v intervenčním režimu pokračovat, bude ČNB ztrácet další stovky miliard korun. To je opravdu neslýchané a trapné. Stále jasněji vykukuje z pytle ono šídlo, které zůstávalo přes tři roky skryto.

Je stále jasnější, proč vlastně k nekončícím intervencím dochází. Jde o to, co nejvíce oddálit termín přijetí eura. V tuto chvíli je realistický termín přijetí eura někdy za pět let. A do té doby se česká měna, alespoň po část tohoto období, možná dvou až tří let, bude potácet v kolísajícím kurzu české koruny, který pořádně ztrpčí život českým importérům i exportérům.

V této situaci, kdy už vedení ČNB českou veřejnost připravilo na ukončení intervencí v průběhu dubna, přichází hlas jakoby z bankovního záhrobí. Je to hlas viceguvernéra ČNB Hampla, který se vyjádřil, že dává přednost tomu, aby intervence probíhaly ještě déle než do poloviny tohoto roku.

To by generovalo jen další nesmyslné finanční ztráty. Pan viceguvernér skutečně prokazuje, že není mužem na svém místě…

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

rezjir10

Ad Vysočina, jenomže až ti spekulanti vrhnou ty své koruny na trh, může se roztočit vlivem oslabování kursu koruny taková inflační spirála, až se nám budou před očima panenky protáčet. A pokud dejme tomu ČNB  ty koruny bude nakupovat zpět, tak se to asi projeví v bilanci jako ztráta, respektive její prohloubení.

duchodce

Dalo se očekávat něco jiného? Asi těžko. Prostě to bude pokračovat, dokud se poptávku po koruně nepodaří zcela utlumit. Otázkou zůstává, při jakém oslabení koruny bude ČNB ochotna zasáhnout, tedy jaká bude hranice, kdy ČNB začne oslabování koruny bránit. Bude to za hranicí 30Kč? Tipnul bych, že ano. 

jan-vysocina

Autor má názor: Je stále jasnější, proč vlastně k nekončícím intervencím dochází. Jde o to, co nejvíce oddálit termín přijetí eura. 

Pokud by to byla skutečná příčina, tak proti tomu nelze nic namítat. Jen ať spekulanti nakupují, pak možná nebudou mít komu prodat.