Šéfové londýnské City proti rychlému Brexitu

city banky
12.1.2017 08:13
Podle Financial Times se vlivní bossové londýnské City, tedy jednoho z hlavních finančních center světa, vyslovují pro tříletý odklad Brexitu, který by britským společnostem umožnil přizpůsobit se novým obchodním podmínkám sjednaným mezi Velkou Británií a EU. To by umožnilo britským finančním skupinám vyhnout se rizikům objevujících se na obrovském trhu dolarových derivátů, který obsahuje v objemu mnoho bilionů dolarů.

Xavier Rolet, výkonný šéf londýnské burzy cenných papírů a Douglas Flint, předseda vlivné britské banky HSBC, v úterý oznámili poslancům, že chtějí pětileté přechodné období, ve kterém by Spojené království zahájilo jednání o vystoupení, s očekáváním, že tento proces bude zahájen letos v dubnu.

Euroskeptičtí konzervativní poslanci se domnívají, že nové obchodní podmínky mezi Velkou Británií a EU budou oběma stranami dohodnuty za dva roky od okamžiku uplatnění článku 50, a tedy dva roky po zahájení procesu vystoupení z EU. (V zásadě tedy v dubnu 2019.)

Premiérka T. Mayová v poslední době uvedla, že očekává dojednání dohody v krátkém časovém rámci dvou let, i když uznává, že je zde prostor pro implementační fázi, umožňující, aby se obchody, které uskutečňuje londýnská City, mohly adaptovat na nové podmínky.

Před příslušným výborem britské Dolní sněmovny X. Rolet uvedl, že v případě uspěchaného uplatnění článku 50 k zahájení rozhovorů o vystoupení z EU riskuje Londýn ztrátu světového prvenství ("global leadership"), pokud jde o operace uskutečňované na swapovém clearingovém trhu.

Tam je v současnosti zaswapováno za 655 bilionů dolarů úroků. Rolet při jednání s poslanci dodal, že newyorská burza by mohla silně benefitovat z derivátových obchodů, které by opustily Londýn. A varoval dále, že pokud derivátové obchody v eurech opustí londýnský finanční trh, bude to mít následky, které se mohou projevit zánikem až 232 tisíc pracovních míst, pokud se tyto operace skutečně přesunou mimo Británii.

Flint zopakoval obavy HSBC, že kolem tisícovky nejkvalifikovanějších zaměstnanců v oblasti finančních trhů by mohlo opustit Británii, pokud se tato země odstřihne od EU. Uvedl, že by bylo potřebné „implementační období“, které by umožnilo přizpůsobit finanční systém a operace novým podmínkám a dalo by dotčeným zaměstnancům a jejich rodinám možnost přestěhovat se do jiných zemí.

HSBC, která je největší evropskou bankou, by bez potíží své nejkvalifikovanější pracovníky mohla přesunout z Londýna do svých poboček v Dublinu, Amsterodamu či Lucemburku.

Naopak Philip Hammond, britský ministr financí, si je jistý, že dohoda s EU může být uzavřena do dubna 2019. Hammond se v úterý v Berlíně sešel se svým německým protějškem W. Schäublem a znovu potvrdil termín uzavření dohody s EU stanovený na duben 2019.

Z čísel, která oba dva vlivní šéfové z londýnské City ve sněmovně uvedli, jde tak trochu mráz po zádech. Ztráty desetitisíců pracovních příležitostí v nejkvalifikovanějších profesích, ztráta predikátu Londýna jako jednoho z největších světových finančních center, a konečně také ztráta příjmová, neboť odchodem větší části derivátových operací by britské finanční skupiny, a tedy následně v daních i britský státní rozpočet, přišly o významný zdroj příjmů. Derivátové obchody by se pravděpodobně přesunuly zejména do New Yorku, který by tak z Brexitu velmi významně profitoval.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.