Zátěž intervencí ČNB na oslabení koruny

obrazek
7.11.2018 12:40
Dnešní média připomínají neslavné páté výročí rozhodnutí ČNB, kterým byl dlouhodobě uměle udržován kurz české koruny a eura na úrovni 27 Kč za 1 €. Tato opatření „dokázala“ ČNB udržet i po odchodu svého někdejšího šéfa Singera, který byl jejich iniciátorem, až do dubna 2017, tedy téměř 3 a půl roku.

Na výměnu eur za k tomu účelu z rozhodnutí vedení ČNB vytištěné koruny banka vynaložila přes dva biliony korun. Byl jsem jedním z mála, kdo protestoval proti tomuto chybnému a protilidovému rozhodnutí ihned v listopadu 2013 a dokonce jsem tehdy přivedl k budově ČNB na Senovážném náměstí několik desítek demonstrantů. Mohu říci, že všechny mé obavy, plynoucí z uplatnění této intervence ČNB se nejen naplnily, ale dnes se zdá, že některé negativní dopady se začaly objevovat v plné nahotě až v poslední době. Tedy delší čas po ukončení intervencí ze strany ČNB. Kurz koruny je dnes v relaci k euru na 25,85 Kč. A tento poměr se nějakým závratným způsobem nesnižuje.

Důvodů tohoto stavu je celá řada, ale Singerovi centrální bankéři dokázali zřejmě to hlavní, co dokázat chtěli. České vlády v nejbližších nejméně pěti až šesti letech nebudou vůbec schopny uvažovat o tom, že by země mohla vstoupit do EMU a zavést euro. Proč? Je to jednoduché. Protože zavést euro bude možné až tehdy, kdy se kurz koruny a eura dostane na reálnou úroveň poměru jejich skutečných směnných hodnot. A ta reálná relace mezi hodnotou koruny a eura je někde v poměru 18 – 20 Kč za 1 €. Žádná vláda ČR si nemůže dovolit hazardovat s kupní silou českých občanů a s jejich úsporami, pokud by toto nerespektovala.

České podniky vyvážející své produkty do zahraničí mají tržby v eurech a nakupují v eurech suroviny. A tedy potřebují koruny v menší míře, nežli tomu bylo před zahájením intervencí. Prostě toto je jeden z vedlejších dopadů cenové intervence. A tato okolnost samozřejmě nebude napomáhat poptávce českých firem po bankovních úvěrech v korunách. Také jí nebude pomáhat ani bazická úvaha o tom, že pokud si firma dnes půjčí v korunách dlouhodobý úvěr na výstavbu a modernizační strojní vybavení, bude jeho podstatnou část splácet za dražší peníze a to zejména po přepočtu do konverzního kurzu Kč/€ cca 20:1 po vstupu země do EMU.

Nízká inflace, která se u nás objevovala v letech 2014 – 2016 vesměs pod úrovní 1%, byla do značné míry důsledkem poklesu cen prakticky všech surovinových komodit, které Česko v té době dováželo ze zahraničí pro svůj zpracovatelský průmysl.

Zvláštní díl odpovědnosti za tento neutěšený stav v měnové oblasti nesou politici a ekonomická mediální fronta. Pokud jde o politiky, předseda vlády Sobotka tuto chybnou strategii ČNB veřejně podpořil (ministr financí Babiš jen mlčel). Pokud jde o tzv. ekonomické publicisty a analytiky, ti ve zdrcující většině podpořili postup vedení ČNB. Dnes se pomaličku ve vyjádřeních různých Kovandů a Sobíšků dozvídáme, že se mýlili. Bohužel, ale i oni dali vedení ČNB „klid na práci“.

V každém případě se jedná o nepříjemné pětileté výročí s dalekosáhlými důsledky pro českou ekonomiku, zejména v tom, že už několik let mohly české podniky nakupovat na nejvyspělejších trzích za podstatně nižší ceny nejmodernější technologie a zařízení potřebné k uskutečnění technologické revoluce ve výrobní základně. A to je také jedna z překážek, která ČR zanechává - pokud jde o produktivitu práce - pozadu oproti hospodářsky vyspělejším zemím Evropy.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

duchodce

Až budou pane Černíku vědátoři,  někdy v budoucnu bez předsudků dávat dohromady seznam "nejpovedenějších" počinů v naší novodobé historii, intervence ČNB, která se vlastní činností prakticky připravila o své kompetence, mají místo "na bedně " už nyní naprosto jisté (kdybych si měl tipnout, vsadil bych na zlatou).

cernik

Toto trestuhodné ekonomické diletantství různých Singerů a Rusnoků, které 
mělo být "odměněno" někalikaletým pobytem v teplácích se již přestává připomínat.
Jedním ze základních ekonomických kriterií, 
při nějaké ekonomické "terapii" je reverzibilita, 
možnost vrácení (alespoň částečného)  do předchozího stavu.

duchodce

Asi žádné překvapení, pane Řezníku. Nejméně polovina objemu intervenčních Kč se zrodila již  za guvernérování pana Rusnoka, kterého vedením ČNB pověřil pan Zeman.  Celkem bez velkých okolků se dnes  hovoří o překoupenosti Kč v souvislosti s její nestabilitou.  I částka není žádným tajemstvím. Bohužel, moc se nikde neuvádí, že balík "natištěných" korun se rovná  cca 10-ti letům běžného obchodu. To znamená, že objem intervenčních transakcí s Kč by se za normálních okolností udál asi za 10 let. Teprve tento pohled odhaluje rozsah problému. ČNB je momentálně v pozici vedení firmy, která prodala většinový balík akcií a musí nové majitele uplácet, aby nedělali nějaké "vylomeniny". Jak dlouho to ale lze takto dělat?

rezjir10

Ještě je k tomu nutné dodát, že první kapitola těch intervencí byla sepsána v éře Zemanovy vlády v podobě tzv. sterilizace měny.

duchodce

Tolik proklamovaná a potřebná (dle zastánců naší měny a zároveň odpůrců eura) kontrola nad měnovou politikou se víceméně stala minulostí. Naše měna se stala pouhou hříčkou spekulativních hráčů na měnové burze. Ti, jak se zatím ukazuje, "výtečně rozdané karty" využívají na 110%. "Výpalné" (úrok) neustále roste. ČNB se zjevně snaží odvrátit propad kurzu koruny, ale měla by rovněž dávat pozor, aby nepřivodila další krizi ( opět jen naši), tentokrát zkrze drahotu peněz. Je téměř jisté, že uměle čelit tržním mechanismům nelze do nekonečna (viz. "neomezená" udržitelnost kurzového závazku). I úroky z korun jednoho dne "narazí do zdi" a výprodej koruny  to stejně neodvrátí. Předpokládané přijetí eura dalšími zeměmi, tentokrát z Balkánu "postradatelnost" Kč ještě zvýší.  Tedy  si pouze současným přístupem k problému znásobíme problémy (hospodářské potíže způsobené předraženými  penězy a zároveň propadem kurzu měny). Jednoduše  hromada korun emitovaných z důvodu umělého oslabování měny se jen tak nevypaří i přesto, že se tak spousta (ne)kompetentních osob tváří.  Tyto koruny budou  škodit a škodit.  A nebylo by  vůbec žádné překvapení, kdyby se jako jediná schůdná cesta (co nejmenší ztráty), jak  spekulativnímu řádění Kč učinit přítrž, ukázalo přijetí eura v +/- aktuálním, či dokonce  libovolném kurzu.