Zbyněk Fiala: Česko se pomalu vrací

Fiala Zbyněk
27.5.2015 23:46
Předběžné výsledky žebříčku konkurenceschopnosti podle švýcarského institutu IMD zařadily ČR na 29. místo z 61 hodnocených. Žádná sláva, ale vracíme se aspoň do horní poloviny, na úroveň, kde jsme byli v letech 2009 a 2010.

Nejen fotbal, také státy mají svoje poháry, kterými jsou žebříčky konkurenceschopnosti. Právě vyšel předběžný výsledek jednoho z nejsledovanějších, který vydává švýcarský institut IMD. ČR v něm smazala pokles po roce 2010. Na čelo se vrací USA přes poněkud slabší efektivitu vlády. Loňský evropský premiant Švýcarsko kleslo na 4. místo (v dalším roce snad Švýcarům pomůže čerstvý souhlas s výměnou bankovních dat v rámci mezinárodní spolupráce proti daňovým únikům).

Česká republika smazala propad po roce 2010, kdy klesla postupně až o šest příček. Letos se vrátila na 29. místo a je jen o jednu příčku pod úrovní z roku 2008.

„Ke zlepšení pozice České republiky přispěl ekonomický růst, pozitivní vývoj vládních financí a zlepšení motivace a organizace v podnikové sféře. Tyto faktory dohromady vedly ke zlepšení relativní pozice ČR v oblasti ekonomické výkonnosti (26. pozice), efektivity vlády (31.) a efektivity podnikatelského sektoru (31.),“ čteme v tiskové zprávě, kterou rozesílal Vilém Semerák ze think-tanku IDEA při CERGE-EI, který je spolupracujícím odborným partnerem IMD za Českou republiku.

Jedná se o předběžnou informaci, plná zpráva s detailními hodnoceními vyjde v červnu.

Norsko a Dánsko, v mnoha ohledech evropské vzory, míří nahoru a předstihly Švédsko, které si pohoršilo o čtyři místa, ale přesto zůstává před 10. Německem. Ekonomicky a s infrastrukturou je na tom Německo o něco líp, ale ztrácí na efektivnosti vlády a motivaci a organizaci podnikové sféry. V těchto disciplínách je prý špičkou Hongkong, a dostalo jej to na celkové 2. místo žebříčku. Hodnocení mu možná vylepšilo i zvládnuté období občanských protestů. Celkově 3. je Singapur, rovněž s vynikajícím výsledkem v kategorii efektivnosti – na evropské poměry dost autokratické – vlády. Někde holt autokrati nevadí.

Země BRICS si podle IMD v individuální konkurenceschopnosti pohoršily, ale v té společné – která se v tomto žebříčku nehodnotí, - naopak vyrazily raketově vzhůru (pravda, po uzávěrce rankingu). Pro světovou ekonomiku bude mimořádně významný fakt, jak intenzivně teď vyjednávají o spolupráci. Na cestě je řada obrovských infrastrukturních projektů, jako je Nová hedvábná stezka nebo dopravní spojení napříč Latinskou Amerikou z Brazílie do Peru. Do hry vstupuje i společný finanční systém, jehož jádrem je Asijská infrastrukturní investiční banka a měnový fond pro obchodování mimo sféru dolaru.

Až na dno propadla Ukrajina s Venezuelou (kde se žebříček evidentně míjí s kritérii, která se cení uvnitř socialisticky orientované země).

Řecko si polepšilo o sedm míst a je 50. z 61 hodnocených. Je to odraz loňského výrazného úspěchu v oblasti rozpočtové disciplíny – dosáhlo primárního přebytku, což je ukazatel, který odhlíží od obsluhy dluhu. Země s primárním přebytkem může řešit odchod z eurozóny přechodem na místní měnu a teoreticky se uživí, od nikoho nic nepotřebuje. Fakticky by však asi dojela na nepřátelství trhů.

Podstatnější je však fakt, že honba za body v oblasti fiskální disciplíny Řecku prudce snížila hospodářskou výkonnost (HDP je o čtvrtinu nižší než před krizí) a zároveň zdvojnásobila míru zadlužení v poměru k HDP. Čeho si vážit více? To je podstata současného konfliktu Tsiprasovy vlády s eurozónou.

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.