Zbyněk Fiala: Dobrá čísla s blbou náladou

Fiala Zbyněk
16.5.2017 13:04
Česká ekonomika zrychlila k růstu na úrovni 3 procent HDP ročně a svobodnější koruna dobývá prostor. Za pár týdnů od uvolnění intervencí ČNB už CZK posílila o padesátník proti EUR a dokonce o korunu proti USD. Teď jde o to, jak to zkazit.

Třikrát rychleji než eurozóna roste česká ekonomika podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu. V prvním čtvrtletí vzrostl český HDP o 2,9 procenta ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Ještě nadějněji vypadá srovnání s koncem loňského roku, kdy růst za pouhé tři měsíce dosáhl 1,3 procenta.

Rok má měsíců dvanáct, což lze použít pro celoroční propočet. Vhodná je však i opatrnější úvaha, že za delší dobu se toho může víc stát, k lepšímu i k horšímu. Například může padnout vláda a navážou vysoce manipulativní a neregulérní volby, které budou spíše soubojem jednotlivých složek mocenského aparátu, všichni proti všem. Na kalendáři přestane záležet, a tak přijdou už v době katastrofálního prázdninového sucha uzavřeného tisíciletými povodněmi.

Ale i kdyby to bylo „doma dobrý“, v Americe dospěje rozklad vlády do takové fáze, že se začnou všichni vzájemně odvolávat z funkce. Fed prudce zvedne úrokové sazby, aby zabránil výprodeji státních dluhopisů a devastaci dolaru. Zadlužené rozvojovky se zhroutí, dalším budou chybět příjmy ze stále lacinější ropy. ECB nařídí zpomalený režim měnových trhů a prakticky zmrazí transakce páru dolar a euro, neboť nebudou smět probíhat rychleji než desetkrát za sekundu. Ochromené obchodování rozhodí burzy a digitální kverulanti zveřejní data potvrzující masívní podvody.

Vzniklý chaos povzbudí zastánce ústupu dopředu. V EU se zmobilizuje francouzsko-německý motor a svolá krizový summit, který dá podnět k urychlení politické integrace jádra, tedy šestky zakládajících členů EHS (ještě Benelux a Itálie). Vytvoří společný krizový výbor a zavede alternativní fiktivní platební instrument „severní euro“ (v českém tisku ihned přezdívané „seuro“), ve kterém budou účtovány vklady do společného fondu strategické stabilizace, tvořícího základ společného rozpočtu. Kohoutky evropských fondů se uzavřou, na hranicích nového jádra se objeví jednotky společné severní armády.

Ale i kdyby se nic takového nestalo, fakt, že ekonomika roste a volby jsou tak jako tak na obzoru, vyžaduje péči dobrého hospodáře. Jde o to, aby se dobrých výsledků zmocnili ti praví, zatímco ti nepraví (výraz „leví“ se zde nehodí), byli s nasazením odborného úsilí odkopnuti. Na odborné úsilí už došlo, jak je patrné z toho, že to probíhá zhruba stejně jako v Americe. Na každou dobrou zprávu jedno pěkné podezření. Nemusí se potvrdit, stačí, když se stále intenzivněji vyšetřuje. Podstatné je, aby celý proces zůstal pod kontrolou, to znamená, že vyšetřují se jen ti druzí. Nechají se mluvit, a pak se shrne, že nedokázali vysvětlit.

Tolik pro ty mladší, kteří se v tom ještě tolik nevyznají. A teď k té ekonomice.

Uvedený předběžný odhad růstu HDP o 1,3 procenta mezi posledním čtvrtletím loňského roku a prvním čtvrtletím toho letošního je po odečtu inflace, která na začátku roku vyskočila na nějaká dvě procenta. Kdybychom tedy chtěli zmíněný údaj ČSÚ o růstu HDP vyjádřit v běžných cenách, museli bychom inflaci přičíst. To nás vyhodilo nad tři procenta. A pokud někdo chce vyjádření v dolarech, jak je to běžné pro mezinárodní srovnání, je nutné přičíst posílení CZK proti USD. V úterý před polednem byla koruna na 23,929 CZK/USD, což je růst asi o čtyři procenta proti konci roku. Takže v dolarovém nominálu už jsme s HDP za čtvrt roku o víc jak sedm procent výše.

Porovnejme to s vývojem ve stávajícím jádru evropské integrace, tedy v zemích se společnou měnou. Evropský statistický úřad ohlásil už na začátku května předběžný bleskový odhad růstu HDP za první čtvrtletí o 0,5 procenta ve srovnání s posledním čtvrtletím loňského roku. Je to skoro třikrát méně než českých 1,3 procenta.

Ve srovnání s eurozónou už nám posilování koruny proti dolaru moc nepomůže, protože euro posilovalo také. V úterý před polednem bylo euro na 1,1045 USD/EUR, tedy nejvýše od listopadu loňského roku, což je to též, jako od prezidentských voleb v USA.

Kam se koruna vypraví dál? Proti euru už prorazila hladinu, na kterou sestoupila hned po uvolnění intervencí, aby pak podlehla prodejům těch, kdo se chtěli vleklé korunové sázky zbavit. Jenže těch, kdo prodávají, nakonec nebylo mnoho. Nezapomeňme, že ČNB bezstarostně nainvestovala do snížení kurzu české měny asi 2,1 bilionu korun, z toho polovinu letos, kdy už toho vlastně chtěla nechat. Kdyby investoři, kteří to od ní kupovali, náhodou zahlédli můj komentář a zpanikařili v domnění, že vím více než oni, koruna během pár minut přestane existovat. Naštěstí čtou raději oficiální statistiky, a mohli tak dospět k závěru, že teď nemá smysl honit halíře, když jsou na cestě celé koruny.

V úterý před polednem už byla česká měna na úrovni 26,404 CZK/EUR a posílila oproti hladině 27,00, kterou hlídala ČNB, o dobrá dvě procenta. Na investičních portálech jsem našel opakované úvahy, že posilování může ještě zrychlit, protože centrální banka začíná zvažovat, že při posuzování inflace vezme do úvahy nejen vývoj cen ve sledovaném koši zboží a služeb, ale i prudký růst cen nemovitostí. Ceny nových bytů prudce rostou, prý dokonce o 15 procent ročně.

Proč dolar naopak klesá? Je v tom trocha ekonomiky, poslední údaje o hospodářském růstu zaostávaly za očekáváním. To se může stát, například byla zima. Jenže důležitější je zjištění, že prezident Donald Trump má svázané ruce narůstajícím množstvím konfliktů, neboť opozice vycítila šanci, že tyhle volby neprohrála definitivně. Ve světě to berou vážněji než doma, neboť pokles dolaru je současně provázen rekordním růstem kurzů na amerických burzách.

I tohle je zajímavá americká zkušenost, ze které se lze poučit. Doma nakonec můžeme ty strkanice nějak ustát. Ale z venku to nevypadá nejlíp. Může převládnout nálada: Dál od nich, nedá se jim věřit. Nehladit, nekrmit.

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

duchodce

Přesně, pane Soukupe. Na měnovém trhu se náhodou potkali obchodníci, kteří se při realizaci obchodu oba chovali, jak to pojmenovat... Prostě  jedni, jako o život  tiskli a druzí, taky jako o život, nakupovali. Opravdu vzácný úkaz. 

okolojdouci

Pěkně jste to trefil, pane Palečku! Nevím, proč to autor tak nějak relativizuje. Nákup koruny ve shodném řádu s výší HDP pouze z důvodu spekulace na "vzestup její ceny", je z pohledu investora nesmysl. Z pohledu mocenského je to ovšem pro ty nerezidenty, kteří mají k dispozici takové objemy Kč, úplné terno.

Z pohledu ČNB je zvlášť ta 1,5 bilionová letošní "rána" jen kvůli (do)držení "kurzového" závazku o dva tři měsíce déle, navíc přijatého (prý) kvůli hrozbě deflace, totálním nesmyslem. Z pohledu státu je to pak zjevné ohrožení jeho bezpečnosti a zbytků suverenity, stačí si představit byť jen část takového objemu tuzemské měny v rukou známého hlasatele otevřené společnosti s příslušnou praxí. Prostě, to je ta "makroobezřetnostní politika ČNB" v praxi...

duchodce

Když ono to pane Fialo stále více působí dojmem, že tzv. spekulanti vsadili nákupem hory Kč na něco jiného, než by se dalo předpokládat (posílení Kč). Proto  neskáčou z mostu a asi se k tomu ani nechystají. Bohužel identitu kupců Kč neznáme a tak se dá jen spekulovat, proč se obě strany chovaly zejména v poslední době tak zvláštně, tak jakoby "koordinovaně".

duchodce

Koruna je v pozici pšenice, které se během jednoho roku urodilo na 10 let dopředu a zároveň všichni očekávají, že její cena poroste.  Totální kravina, že?