Zbyněk Fiala: Skončila to Zemanova intervence

Fiala Zbyněk
16.1.2015 01:55
Pravověrní ekonomové sice Miloši Zemanovi nadávají, že zasáhl proti devalvační intervenci ČNB, ale udělal dobře a pomohlo to. Koruna už přestala klesat a hledí k lepším hodnotám.

Zaplať pámbu, že se prezident Miloš Zeman ozval a zasáhl proti intervenci, kterou ČNB oslabuje korunu. Není pravda, že tato intervence zrovna neprobíhala. Měla charakter slibu, že ČNB zasáhne v případě posilování. Tím uvedla korunu do jednosměrky, kde se vyplatily jen spekulace, o kolik klesne. Jinými slovy, spekulantům se nabídl laciný chleba.

Je pravda, že prezident nemá k takovým zásahům žádné pravomoci, ale někdo to udělat musel a nikdo se k tomu neměl. Přitom bylo zřejmé, že samotná ČNB je ochromena svými předchozími rozhodnutími, ke kterým se musela hlásit, pokud by se nemělo stát ještě něco horšího než pád koruny, a sice narušení důvěryhodnosti ČNB. Tak se ocitla v situaci, kdy mohla jen přihlížet, jak se koruna řítí do neznáma. Prezidentova výzva umožnila ustoupit bez ztráty tváře, neboť trh sám obrátil, stačilo proti němu nezasahovat. A o to v Zemanově výzvě šlo.

Koruna se sice Singerovi tentokrát vymkla z ruky, ale nadále nemám pochyb, že je to odborník a má nejlepší úmysly. Jinou věcí je složení Bankovní rady, kde doznívá kapric Václava Klause. Tohle dělo prostě daleko nedostřelí. Život těmto lidem usnadňují modely, o kterých sami vědí, že jsou chybné, protože buď trendy příliš protahují, nebo jsou posazeny na pouhých odhadech. Tento život ve slonové věži, kde počítačové hry nahrazují realitu, je slabinou, která se dá překonat jen menší pílí, protože kdo míň dělá, míň zkazí.

Možná bychom se neměli držet pravidla dvakrát a dost a neustále členy bankovní rady měnit. Je to náročné řemeslo, kde lez mistrovství dosáhnout jen pomalu. Lidé do Bankovní rady by měli být vybíráni ze starších zkušených ekonomů známých svým širokým záběrem a měli by dostat možnost sloužit tak dlouho, dokud to má smysl. Jmenovací cyklus ať umožňuje slabé vyhodit, dobré ponechat, a tak ať se výkon centrální banky kultivuje.

Guvernér Miroslav Singer podniká pokusy, jak z této slonové věže proniknout a obrací se k veřejnosti. Je jeho zásluha, že ČNB také publikuje obrovské množství analytických dokumentů a zpráv, které jsou dostupné na internetu včetně tabulek a grafů v datové podobě. Všechny významné jevy, se kterými analytici centrální banky pracují, jsou dostupné ve veřejném archivu. Tyto dokumenty mají obyčejně dobrou štábní kulturu a občas jsou i čtenářsky přívětivé. To byl zřejmě důvod, proč ČNB dostala prestižní ocenění za informační otevřenost Central Banking Transparency Award. Upřímně gratuluju, je to spravedlivé ocenění za užitečnou službu, která pomáhá rozvíjet „měnovou gramotnost“ veřejnosti i kritickou práci novinářů. Ostatně, byla to data z webu ČNB, která umožnila včas rozvinout náš spor o účelnost devizových intervencí.

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vladimír Štingl

Pane Fialo, přetlakový "ventilek" mi ulétl a to hodně blbě. Samozřejmě, ten závěr byl míněn jako nadsázka, ale z hlediska tónu, který jsem použil to byla stupidita v afektu..... Doufám, že to zde "nebourám"....... Zaujal mě titulek Vašeho blogu, aniž bych vyjádření M. Zemana bral jako konkrétní "zásah", který by na kurz a kejkle s ním měl vliv..... Třeba bude mít vliv na "nového guvernéra"...... Replika: "Jen ho nechte, ať se bojí.....".

Zdravím Vás.

Vladimír Štingl

Pane Svobodo, OMLOUVÁM SE ZA AROGANCI a TENDENČNÍ ÚTOK NA VÁS, K VAŠEMU PROFESIONÁLNĚ NAPSANÉMU KOMENTÁŘI. Silně jsem svoje znechucení ventiloval nepatřičným směrem, ale především stupidně. Stává se mi to obvykle, když se střetnu s realitou běžného života a následně čtu o šmejdech, kteří život mé rodiny, můj též trvale devastují..... M. Zeman nemusí mít žádný vliv, ale vyjádřil se, jako nakonec Jiří Paroubek před budovou ČNB, když nám Singer vykládal, kolik zachrání pracovních míst a jak "bojuje" za naše blaho. A to oceňuji i když je to na tři věci..... A to nás čekají daleko horší časy...... Mimochodem,  vůbec jsem nic nevyvozoval o tom, čí jste nebo nejste příznivec. "Načala" mě ta Vaše přímočará realita a zdůvodnění v intencích 25ti leté REALITY. Vnímám ji, ale ve svém životě to svinstvo a sajrajt různých Singrů prostě už nevstřebám. Technika moci, trajektorie, grafy, statistiky apod. mám již za sebou a je to jeden z nejzákeřnějších nástrojů oblbování lidí...... Okamžitě jsem Vás bez dlouhého rozmýšlení zastrčil do "škatulky" mainstreamový "vykladač pravdy".....

Ještě jednou se OMLOUVÁM, PROMIŇTE. Pokusím se zvládat občasnou "erupci" svého  lidského znechucení z toho, čím nás  dnešní mocní vytrvale krmí.... bez slitování, ohledů a likvidačně.

Zdravím Vás.

 

svopex

Vážený pane Štingle, Zeman neměl vliv na kurz EURCZK toho důvodu, že ho prostě ovlivnit v krátkodobém horizontu nemůže, byť by říkal cokoli. Trh se řídí tvrdou logikou a ne „popularitou“ nebo „nepopularitou“ dané osoby. Popravdě by mě zajímalo, z čeho jste vyvodil, že jsem odpůrce pana prezidenta,  obdivovatel pana Singera či podporovatel kurzového závazku? To opravdu nevím, z mého příspěvku nic takového nevyplívá. Na vaše invektivy nebudu reagovat.

svopex

Reakce trhu na Zemanovi výroky byla nulová. Reakce trhu na blog pana Singera (případně na výroky dalších členů ČNB) byla obrovská. Zeman nemá v krátkodobém horizontu žádný vliv na chování ČNB, a proto trh jeho výroky nezajímají. To je prostě realita a souvisí s rozdělením pravomocí ČNB a pana prezidenta. Vliv švýcarského franku na kurz EURCZK je také nulový. Frank má vliv pouze na kurzy EURUSD, případně USDCZK. Kdyby Zeman "nezasáhl", nepochybně by se nic nestalo. Předpokládám stabilizaci kurzu EURCZK v rozmezí 27.5 – 28 (je možný krátkodobý výkyv k 29 při nějaké panice), EUR půjde k USD minimálně na paritu. Kurz USDCZK pak vznikne prostým přepočtem přes kurzy EURUSD a EURCZK.

Vladimír Štingl

Pane Svobodo, není problém zakoupit výkonný výrobník ledu. Následně PVC pytlík, naplnit vyrobeným ledem a přiložit na lebeční skelet. Pokud vlastníte jakýkoliv obsah této kosterní konstrukce, tak to začne působit....

Ať je vztah k našemu prezidentovi jakýkoliv, třeba i záporný, tak mu lze jen poděkovat. Ta banda grázlů v čele se syčákem, sígerem nebo jak se ten mutant v režii MMF, ECB nebo zámořské sebranky jmenuje, okradla občany této země o miliardy ve prospěch dirigujících gaunerů.

Pokud nejste ducha úplně mdlého, tak i při mém tendenčím vyjádření je dostatek faktů jak v 19.05 oznámila ČT ve zprávách, že "zjevně" dojde k "navýšení" cen benzínu a nafty a ve 20.30 se nakupovaly pohonné hmoty až o 1,-- Kč/lt dražší. A to není jen o této složce našeho "spotřebního" koše. A Singer, to je kandidát na příští stíhání za vlastizradu, protože jak ten poškodil s tou svojí partou řadové občany, viz maloobchodní ceny např. potravin (dovážíme údajně až 60% sajrajtu-zvaného potraviny), nemluvě o materiálu a surovinách dovážených ze zemí "našich přátel"......

Hodnota koruny, protože jsme díky lidem jako jste vy, parta kašparů, uschlé křoví, je naprosto komickou záležitostí pro "velké" hráče. Ale díky podobným exotům dopadneme jako Řecko, Španělsko, Irsko, Island, Portugalsko a podobné oběti.

M.Zeman něco řekl, pokud tomu nerozumíte nebo nechápete, tak alespoň doplňte - že se DOMNÍVÁTE, ŽE TA PARTA GAUNERŮ - "představitelů" - jsou  ti čestní, spravedliví a pravdomluvní. 

Díky panu Fialovi jsem v pohodě, protože ten vám to sdělil "po lopatě", já to bohužel umím pouze "lopatou" a přes hřbet.

svopex

Zeman způsobil aktuální posílení koruny (návrat do pásma pod 28 Kč)? 

To určitě ne. To způsobilo vyjádření představitelů ČNB a splasknutí minibubliny. 

Zeman na to měl vliv zcela nulový... To je myslím jasné... 

 

novotny

Trochu to vyvrací terorii ekonoma - vizionáře Sedláčka, který tvrdí, že politik nemůže ekonomiku země ovlivnit...

stvan

Guvernér Singer mi v privátním rozhovoru na jedné z předzahrádek Litoměřického náměstí v roce 2013 řekl, že je rád, že jsou zaplať pánu Bohu pryč doby, kdy byl na prvním místě člověk, neboť on na prvním místě vidí čísla. Takovým lidem ze zásady nevěřím. Nedávno byl v TV Rusnok, což je Zemanův nominant, a i on zpíval oblíbenou písničku, když se něco ekonomům odborníkům vymkne z ruky - to my ne, my jsme jenom muzikanti.