Americká města hoří

usa konflikt youtube
2.6.2020 14:42
Je zajímavé sledovat stručné zpravodajství veřejnoprávní ČT z hořících amerických měst. To americká televize CNN se věnuje v této věci zpravodajství velmi rozsáhle a podle možnosti také objektivně. Její komentátoři, často z liberálních, tedy podle Američanů z levicových pozic, hodnotí současný výbuch násilí, ke kterému v USA dochází, velmi detailně a ze všech úhlů pohledu.

Aniž bychom používali velké nadsázky, můžeme říci, že desítky amerických měst v těchto dnech hoří. Včerejší noc zasáhly vesměs poklidné protesty již 75 měst Spojených států. A přitom byl ve většině těchto měst vyhlášen vlastně výjimečný stav, tedy zákaz nočního vycházení pod sankcí zatčení a dalších možných následků. Zatčených jsou tisíce, zraněných stovky a tu a tam se cudně objeví zmínka o mrtvých. Zásahy policie probíhají, alespoň podle snímků pořízených kameramany CNN, velmi diferencovaně. Někde se policie dokonce připojila k demonstrantům tichým vyjádřením solidarity se zabitým Afroameričanem Georgem Floydem. V jiných městech ovšem policie,  zřejmě v záchvatech paniky z masovosti a intenzity protestních akcí, stupňuje brutalitu. O oko výstřelem policejního gumového projektilu, přišel dokonce novinář z agentury Reuters.

Tyto nepokoje svým rozsahem připomínají intenzivní bouře především afroamerické menšiny ve velkých amerických městech na podzim roku 1968. Tehdy se vládní administrativa poučila a provedla následně řadu reforem, které umožnily např. talentovaným mladým Afroameričanům dosáhnout vzdělání snáze nežli předtím. To byl dobrý impulz ke vzniku poměrně silné  střední třídy z řad Afroameričanů.

Dnes je situace trochu jiná. Na „bitevních polích“ amerických měst lze vidět převážně  mladé lidi, bílé i barevné. To je jiné než v roce 1968.

Záběr těchto nepokojů tedy není jen rasový, ale je to celý další komplex problémů, se kterými se příjmové slabší vrstvy americké společnosti dnes setkávají.

Přes 40 milionů Američanů dnes nemá práci. Velká část z nich nemá žádné finanční rezervy. V těchto společenských vrstvách je také přístup ke zdravotní péči často podstatně horší nežli u bohaté části americké společnosti. Z toho vyplývá také větší podíl zemřelých na koronavirus v řadách Afroameričanů a Hispánců, nežli u „bílých“ Američanů. 

Zdá se, že segregace, byť v USA legislativně odstraněná především úsilím prezidentů Demokratické strany v 60. letech 20. století, Kennedyho a Johnsona, na sociální bázi segregace funguje dále.

Barevný americký občan má horší přístup ke kvalitnímu vzdělání, ke zdravotní péči a také je s ním mj. zacházeno jinak represivními složkami, ke kterými patří  např. policie.

Zkrátka americká společnost je zralá na rozsáhlé reformy, které by umožnily  příjmově slabším dostat trochu větší díl z bohatého koláče, který je na prostřeném  stole  Spojených států k dispozici.

Prezident Trump ovšem mluví tu o nasazení národní gardy a nyní již dokonce povolává na demonstrující armádu. To velmi pravděpodobně může ještě zvýšit radikalitu demonstrantů. A může se u vojáků objevit jev, podobně jako u policistů, že se budou „sbratřovat“ s demonstranty. A pak už státní moc nebude mít na své straně nic. Prostě, jak to říkal Napoleon Bonaparte: „Na bodácích se dlouho sedět nedá“.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Vo včerajších správach na TA3 , okrem iného, zaznela správa, ktorá ma zaujala :

1/ Oficiálna správa z pitvy označila usmrtenie ako následok chorôb a drog

2/ Správa z pitvy , ktorú si rodina objednala súkromne, lebo nebola s oficiálnou spokojná -  hovorí a smrti udusením a nedokrveným mozgom.

Hlásateľka k správe dodala, že policajt kľačal na krku muža 8 minút, z toho 3 minúty muž nereagoval.

Rozdiel v správach z pitvy je evidentný, pretože svet videl na videu usmrtenie černocha. Prekvapilo ma pravdivé informovanie slovenskej televíze TA3, ba až zaskočilo. Totiž, z toho vyplýva, že patológovia pracujúci pre oficiálnu politiku štátu zámerne klamú - v záujme ochrany policajtov, štátnej represívnej zložky. Podobné správy prenikajú na internet aj o lekároch, ktorí zámerne, resp. aj pod tlakom, zverejňujú nepravdivé čísla smrtnosti na COVID - 19.

Aký záver si z takýchto správ môže človek urobiť ?

Nedokážem sa prinútiť sledovať tlačovky našeho  " sultána ". Včera som urobila výnimku trvajúcu 5 minút. Zhodou okolností rozprávala prof. Krištúfková záverečné slová. Zhrniem : varovala pred šírením sa konšpiračných teórií o nebezpečenstve vakcíny na COVID - 19. Doslova opakovala čo sa šíri internetom : pridanie nanočipu do vakcíny. Žiadala, aby diváci čítali renomované webové domáce i zahraničné stránky, nie konšpiračné. A aby ľudia nepodľahli strachu pred vakcínou.

Jej reč prezradila, že provládne sily poctivo čítajú internet, že sú dôkladne informovaní. Tiež to bolo pre mňa prekvapenie.

A do tretice - Susane Riceová vidí ruský zásah v Minneapolisu. Vraj cudzie krajiny sa snažia zasievať svár v USA a rozdeliť Američanov ! Takže v USA nebola a nie je rasová segregácia. Američania by nažívali v láske, keby neboli - najmä 3 štáty -, ktoré na sieťach reagujú na vnútorné problémy USA.

Čo bráni Spojeným štátom vypnúť internet pred zahraničím  a  aj takto uplatňovať America first ? Svoju národnú bezpečnosť môžu zaistiť aj tak, že sa pred svetom zatvoria do škatule - aby  nikto nemal pravdivý obraz o americkej demokracii a americkej hviezdnej slobode obyvateľstva.

Ľutujem len tie národy a štáty, ktoré slúžia záujmom USA. No najmä tie, ktoré sú americkou armádou zrovnávané zo zemou kvôli oveľa menším problémom aké 400 rokov sú v USA.