Babišova hodinová návštěva u amerického prezidenta

trump babis  cspan
8.3.2019 13:30
Česká média, zřejmě z nedostatku jiných zpráv, se mocně věnují návštěvě českého premiéra Andreje Babiše u amerického prezidenta Donalda Trumpa, jako by to bylo pro svět zcela epochální setkání. Je to až komické, jaká story se dělá z jednohodinové návštěvy u amerického prezidenta.

Americký prezident naštěstí díky své bývalé manželce Ivaně ví, kde leží Česká republika. Tím se ovšem významně liší od většiny svých blízkých spolupracovníků. Úvahy komentátorů o tom, proč se sešel právě teď a proč vůbec s A. Babišem, jsou dalekosáhlé a všeobjímající. To, co je ovšem podstatné a co řadě komentátorů a vyjadřujícím se politikům zcela uniká, je kombinace ekonomických a geopolitických zájmů Spojených států ve Střední Evropě.

Na rozdíl od Polska se nikdo v současné vládě ČR, a to je jen dobře, neodváží vyrukovat s myšlenkou výstavby americké vojenské základny na našem území, tak jako je tomu v Polsku. V rámci této koalice by to znamenalo konec klasické levice v Čechách, pokud by s tím snad v nějakém náhlém pominutí smyslů byly schopny obě levicové strany – ČSSD i KSČM – souhlasit. Takže základna se konat v nejbližších třech letech nebude.

Ale je zde velká možnost získat zakázku na dostavbu několika bloků jaderných elektráren v Dukovanech a v Temelíně v obrovitánském finančním objemu, kde zatím nejvyšší odhady se pohybují kolem 400 mld. Kč, za čtyři nové bloky. To by samozřejmě byl krásný byznys pro firmu Westinghouse, která je ovšem vlastněna nikoliv Američany, ale Japonci. A při vší úctě k ní, je otázka, zda na to tato firma má, aby případnou zakázku na výstavbu nových bloků realizovala.

Trumpovi šlo jistě také o to, rekognoskovat terén v tom směru, aby zjistil, zda americké zbrojařské koncerny mohou dodávat do Česka nové zbraně a zbraňové systémy. Mluví se o obří dodávce helikoptér pro Armádu ČR.

Naopak premiér Babiš tlumočil prezidentu USA odmítavé stanovisko Česka a dalších zemí EU ke zvýšení dovozních cel USA na v Evropě vyprodukovaná auta ve výši 25%. To by samozřejmě znamenalo velmi negativní dopad do ekonomiky ČR, jejího růstu a také následně díru v příjmech státního rozpočtu.

Když jsem se díval na středeční večerní debatu k návštěvě Babiše v Bílém domě, které se zúčastnili vedoucí představitelé stran české pravice (pánové Fiala a Gazdík), dále pan Bžoch z hnutí ANO a šéf Pirátů Bartoš, musím říci, že jsem nevycházel z nepříjemného údivu.

Profesor Fiala, jehož strana v tomto týdnu mocně žvanila o propadech ve státním rozpočtu v tomto roce a chtěla k tomu svolávat mimořádnou schůzi sněmovny, si nedělá starosti s razantním nárůstem armádních výdajů. Mimochodem ve státním rozpočtu tohoto roku výdaje na armádu rostou zhruba o 8 mld. Kč. Na konci tohoto roku rozpočet Česka na obranu dosáhne zhruba 60 mld. Kč. A pan Fiala nekompromisně žádá, aby ČR konečně začala plnit svůj „závazek“, vydávat na obranu ze státního rozpočtu 2% HDP. Pro informaci pana Fialy by to znamenalo skok ve výdajích na obranu až na 100 mld. Kč.

A pak se rozlučme s navyšováním důchodů, investic, výdajů na vědu, školství, zdravotnictví apod. Chce to soudnost. Také druhý výtečný představitel pravice, jehož strana se ovšem už, na rozdíl od ODS, potápí pod hranici 5% (podle většiny průzkumů veřejného mínění), Gazdík, kromě trapných narážek a invektiv vůči prezidentu Zemanovi vlastně vůbec nic nepředvedl. A tak nejlepší z celé skvadry byl představitel populistického hnutí ANO Bžoch.

Myslím, že by nikdo neměl přeceňovat podobná, více méně pracovní setkání, jako bylo setkání Trump s Babiše, kde jde především o byznys. A v tom si oba představitelé mohli velmi dobře rozumět.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paysan

Spěch se nevyplácí. Rád bych proto poněkud poopravil svoji prvnotní reakci na článek. Mohou za to i informace, které prosakují informačním sítem. Zdá se tedy, že prvotním důvodem setkání a především jednání delegací bylo to aby si americká strana ujasnila kde stojíme. A ukazuje se, že jsme skoro jednoznačně "na jejich lodi". Zatím nevíme nic o tom, co z té "plavby" budeme mít. Přitom v současnosti, kdy se vztahy USA s opravdu velikými hráči EU vyhrocují, jsme asi souhlasili s rolí jakéhosi maličkého trpaslíčka, konajícího v zájmu zaoceánské velmoci. Překvapuje, že opět nevíme co za to? Pokud bychom na našem území měli americké vojáky, naštěstí je nemáme a doufám, že ani nikdy mít nebudeme, pak bychom v rámci toho, co nyní USA připravují a co se v čase návštěvy našeho premiéra v USA "provalilo" mohli možná počítat s nějakou slevou. Ono totiž to opatření počítá s tím, že Spojené státy budou chtít po "hostitelských zemích" až 150% nákladů na pobyt vojáků US Army!!! Ty "vstříčnější země", snad nějakou tu slevu dostanou. Takže tak.

paysan

Zcela neúměrnou pozornost věnovala premiérově návštěvě Bílého domu především televize. Nejen, že do USA vyslala snad všechny televizní komentátory, ale její speciální studio s představováním barvy tapet, koberců, křesel a portrétů na stěnách Oválné pracovny tedy bylo něco! Také otázky, směřované na A.Babiše po jednání stály za to. Třeba ta o čem se jednalo v budově CIA, anebo nevěřícný dotaz zda skutečně amrickému prezidentovi řekl, že jejich zkapalněný plyn je zatím nekonkurenceschopný. No a výkony "komentátorů" ve studiu a posléze na sociálníách sítích tomu všemu nasadily korunu. Čeští žurnalisté zcela nepochopitelně kladou důraz na pár vět z podepsaného společného prohlášení (o jeho obsahu se oba pánové vůbec  nebavili, bylo připraveno doprovodem ve stylu aby se vlk nažral a koza zůstala celá) a vůbec si nevšiml mnohem podstatnější věci, jako například pasáže kolem cel na auta, kdy český premiér uvedl, že vůbec neví jak EU s USA v totmo směru vyjednává a zda to jednání vůbec k něčemu vede! 

Osobně si myslím, že premiér vystupoval v zájmu ČR a za to ho chválím, bez ohledu na mínění politilogů, opozičních politiků a novinářů.

Bigo2

Při vší úctě, chcete naznačit, že na stavbu atomové elektrárny, či rozšíření stávajícich, má vliv jakýsi pan Babiš, že na ten 400 miliardový kontrakt nemusí být žádné výběrové řízení a že tento muž může někomu slíbit, třeba murickým elitám, že US firma Westinghouse dostane před ostatními přednost se u nás učit jak se taková elektrárna staví?

Westinghouse už dávno nic neposatvili, firma je v kotrmelcích, prosím vás vysvětle mi, kde se dnes asi nalézají nejlepší nukleární experti, kteří snad kdysi v této firmě působili. Zajímá tohle vůbec někoho?