Čeští burleskní špioni

11.8.2022 13:56
Hnutí STAN, respektive jeho šéf, první místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan, nemají šťastnou ruku v personálních otázkách. Řekněme si otevřeně, že je to zřejmě proto, neboť od samého počátku toto hnutí vznikalo za podivných okolností. Vznikalo především ve Zlínském kraji, kde byl jeho vznik spjat s osobou (slušně řečeno) kontroverzního podnikatele Michala Redla.

Vít Rakušan v průběhu času tak trochu přišel k hotovému, tedy k hotové organizační a mocenské struktuře hnutí, kterou podle všeho odpracovali Redl s dnes už bývalým ministrem a prvním šéfem STAN, Gazdíkem. Proto Rakušanova autorita v rámci hnutí nemohla být do nedávné doby taková, jakou by šéf strany reálně měl mít. Prostě, někdo jiný tahal za nitky a někdo jiný doporučoval lidi na nejrůznější místa ve státní správě, ale také na kandidátkách, ať už do sněmovny anebo v krajích či velkých městech.

Hnutí STAN se chová jako typická „pressure group“ (nátlaková skupina) svého druhu, která tu vznikla proto, aby prosazovala parciální zájmy určitých kruhů a osob v komunální politice.

Nedávno byl do funkce šéfa vnitřní rozvědky, kterému velí přímo ministr vnitra, Vítem Rakušanem jmenován Petr Mlejnek. Nyní vyšlo najevo, že se tento muž, který nemá ani prověrku na stupeň přísně tajné (což by šéf jedné z rozvědek státu mít měl) léta stýkal s šéfem organizované skupiny, která řádila zejména na pražském Magistrátu, v Dopravním podniku a jak se zdá i v Pražských službách (pro nezasvěcené: v obou případech se jedná o firmy s mnohamiliardovými veřejnými zakázkami).

Vít Rakušan obhajuje, co nelze obhájit. Na jedné straně se rozčiluje nad zákrokem policistů vůči popletenému chlapci na meetingu hnutí ANO a nepřímo se dožaduje trestu pro zasahující policisty. A na druhé straně nemá potřebu, aby „jeho“ (jím jmenovaný) šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) byl v dlouhodobém vztahu s hlavou mafiánského spiknutí. Šéf civilní rozvědky by měl být čistý jako slovo boží. A V. Rakušan, coby ministr vnitra je opravdu v delikátní pozici, protože resort, který řídí, vlastně vyšetřuje anebo spíše došetřuje pravděpodobné zločiny spolčenců, navázaných na jeho politickou stranu. To už samo o sobě je alarmující.

Být na místě ministra vnitra, přemýšlel bych o změně resortu, o jeho výměně např. s jiným stranickým kolegou.

Obávám se, že V. Rakušan svého „hlavního špiona“ nakonec stejně bude muset vyhodit. Jeho pozice je totiž neudržitelná. A čím déle bude stav mysle páně ministra trvat, nežli dojde k závěru, že je nezbytné Mlejnka vyhodit, tím více se bude vkrádat do mysli veřejnosti myšlenka, že V. Rakušan není muž na svém místě.

Prostě, je to další aféra, která bude provázet nešťastné hnutí STAN před volbami, které proběhnou v září a samozřejmě aféra Redl, Hlubuček a spol. bude provázet hnutí STAN a Fialovu vládu až do konce volebního období. Díky policii a jí online předávaným informacím i média budou hledat nitky a další nitky.... Tedy, kdo všechno je zapojen a spojen se jménem šibala M. Redla

Zdá se, že současná vláda není vlastně, s výjimkou diskrétně pracujícího Vojenského zpravodajství (tedy vojenské rozvědky) schopna udržet zpravodajskou komunitu v diskrétní zóně. Šéf BIS, tedy náčelník kontrarozvědky, dává médiím rozhovory jako nějaká popová hvězda a v nich hodnotí různé jevy a informace, naznačuje a také mlží zejména tím, když na jasně vyslovené otázky (na které pochopitelně ze zákona nesmí odpovědět) říká: „No comment“.

Prostě jsme jako v burlesce, ve které dvě české rozvědky ztrácejí nezadržitelně reputaci. To určitě není dobrý signál pro naše přátele v zahraničí. Věřím, že i když šéf BIS je nositelem vyznamenání z Langley, jeho přátelé v CIA z podobných mediálních eskapád nadšeni nejsou.

Chci přátelsky poradit V. Rakušanovi, s ohledem na přátelské vztahy, které chovám k jeho otci, někdejšímu významnému funkcionáři sociální demokracie, zbavte se těch cihel, které máte v batohu a které vás stahují dolů a možná k úplnému dnu!

 

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

opatovice328

Na tomto příběhu STANu je úžasná jedna věc, snad si ještě někdo vzpomene, že Piráti měli před posledními volbami plnou hubu řečí o boji proti korupci, a dnes sedí u svého koaličního partnera jako myšky a ani nedutají o korupci, vždyť také Pirát sedí u Rakušana jako jeho politický náměstek, tak přece nebudou dělat žádné vlny a rychlé pohyby, to dá přece rozum, když ta moc tak chutná a občas je potřeba také něco vyžehlit u Pirátů. Já jsem napsal jak Rakušanovi, tak i jeho pirátskému náměstkovi, že žádám, aby konečně se v této zemi začala vyšetřovat skandální korupční aféra Adularya. Pan Rakušan mi odpověděl a odkazal mě na státní zastupitelsví, tam že si mám prý stěžovat na práci policajtů. Jeho pirátský náměstek mi pro jistotu neodpověděl vůbec. Pokud si tedy vezmu příklad, jak se tu teď  Rakušan čílí nad prací policie v případe toho zalehnutého dítěte v Borovanech, tak proč se nečílil také v mém případě a odkopl mě na Vrchní státní zastupitelství, aniž byl ochoten se těmi mými připomínkami k práci policajtů vůbec zabývat? Tam byly při vyšetřování případu Adularya takové psí kusy, že třeba vyšetřovatel přemlouval svědka, aby svědčil do protokolu lež s argumentem, že lež je tu v zájmu našeho státu. Na Ukrajině také vidíme, jak je prospěšná lež v zájmu státu. Představte si, kdyby jednou řekl Zelenský těm Američanům pravdu, jak si na východě ta jeho armáda skutečně stoji, tak už by nedostal ani patronu.   

paysan

Na rozdíl od autora bych panu Rakušanovi do toho jeho batohu ještě nějakou tu cihlu přidal a přál si jeho co nejrychlejší pád ke dnu! A sebou by měl vzít nejen pana Mlejneka, ale celou vládu!