Co je potřeba k restartu ČSSD?

Jiri-Paroubek-1403-02
9.8.2019 09:15
Tu a tam si vždy se zájmem poslechnu či přečtu úvahy vysokých činitelů ČSSD o potřebě restartu této strany. Jsou to často hlubokomyslné úvahy o tom, co by strana měla a mohla dělat a jak do popředí vystrčit „nové lidi“. Často nezatížené (případ Šmarda) ani přílišným vzděláním a už vůbec ne odbornými znalostmi a zkušenostmi. Ono možná postačí, pokud někdo z ČSSD chce opět vrátit voliče této straně, kteří přeběhli v posledních letech k Babišovi, tak to vyžaduje vrátit se zpátky k politice, kterou v programové oblasti i v oblasti praktické politiky ČSSD dělala řekněme před deseti lety.

V současné době vládne v českých  mainstreamových médiích přesvědčení, že jaksi už není efektivní rozdělení politických  stran na levici a pravici a dělit  politická témata  na levicová a pravicová. Je pravda, že např.  v komunální politice lze jen těžko říci, že by vodovod nebo silnice či chodník byly pravicové či levicové. 

Ale v celostátní politice je to jinak. Jsou občané – voliči, kteří mají nižší příjmovou základnu a kteří vidí souvislost např. mezi penězi, které stát dává na veřejné služby a například na obranu. Tedy na armádu. I běžný volič,  obyčejný člověk si umí představit, že zvyšující se výdaje na obranu – a řekněme si otevřeně, skokem se zvyšující výdaje na obranu – budou znamenat nižší možnosti čerpání ve výdajích na veřejné služby. Pravicovou stranu určitě nezatíží situace, kdy nebude tolik peněz na veřejné služby, jako je zdravotnictví a školství, protože okamžitě začne blouznit o potřebě růstu finanční spoluúčasti pacientů či studentů. Jak jinak. Naopak levice by měla umět otevřeně říci, že je potřeba v těchto výdajích jisté vybalancovanosti. Před pár lety Sobotkova vláda schválila pro prezidenta republiky mandát k jednání v NATO, na základě kterého prezident v Dublinu na zasedání NATO odsouhlasil, že i Česká republika bude v roce 2024 vynakládat na obranu přes 2% HDP státu. To bude letos i v příštích letech znamenat nárůsty výdajů na obranu meziročně  v řádech až deseti miliard korun.

Přitom mainstreamovými médii Západu pěstovaná ruská hrozba, tedy Rusko, si může dovolit na armádu dávat ze svého státního rozpočtu jen zhruba desetinu (cca 65 mld.$) toho, co na armádu  dávají Spojené státy a necelou třetinu toho, co vydávají na obranu evropské státy NATO. Mimochodem např. francouzské výdaje na obranu jsou i teď vyšší nežli výdaje Ruska. Velká Británie se svými výdaji Rusku blíží. Německo, podle této politické premisy – byť se tomu samo brání – by mělo dávat na obranu během několika málo  let více než Rusko. Tedy téměř  75 let od konce II. světové války. Předáci ČSSD k razantnímu navyšování výdajů státu  na obranu mlčí. Žádná snaha o jejich korekci. Teď chtějí soc.dem. ministři  navýšit rozpočty svých ministerských kapitol na příští rok souhrnně o 18 mld. Kč. Co se týče debaty o státním rozpočtu, ze strany ČSSD jsem ani jednou neslyšel, že by se snad přeci jen nemuselo v příštím roce ve státním rozpočtu dávat  tolik peněz na armádu… 

Se zájmem jsem si na stránkách iRozhlasu přečetl rozhovor Jakuba Landovského, donedávna náměstka ministra obrany a nyní již jmenovaného velvyslance ČR u NATO, že bychom měli navyšovat vojenské výdaje, protože jsme se k tomu prostě zavázali a to až na 2% z vytvořeného  HDP. Pan Landovský je dosud exponentem ČSSD a tak je i vnímán. Nechci mu příliš vyčítat to, že shořel jako lídr kandidátky ČSSD na pražskou radnici. Jen sklidil to, co zaseli Poche s Dolínkem, Pavlíkem a spol., ale alespoň by měl pochopit, že pokud mluví o tom, že i investoři se rozhodují, podle toho zda jsme v NATO či nikoliv, tak by mu možná v první řadě mělo jít ne o investory, ale o voliče. Naprostá většina levicových voličů si prostě nikdy nepřála vyhazování zbytečných  peněz na armádu. Argument s investory, kteří přicházejí do země, protože jsme v NATO, je lichý. Sousední Rakousko je neutrální a přesto má zahraničních investic více nežli Česká republika. Pokud předáci ČSSD budou vycházet z bludu, že v oblasti zahraniční politiky je potřeba mít vlastně identické názory s českou pravicí, tak je to špatně.

Kdyby ale ČSSD dělala chyby jen v této oblasti, možná, že by to volič mohl přehlédnout. Bohužel i Landovského pohled na armádní výdaje  mně ukázal, že i relativně vzdělaný a rozumný činitel ČSSD jako je on, prostě nechápe, že se strana musí odlišit od svých pravicových soupeřů.

Jiří Paroubek

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paysan

Pořád stejná písnička, obehraná deska. Osobně považuji restart sociální demokracie za neproveditelný. Nejde to, Už to nejde. Členská základna této strany totiž jakoby neexistovala. Je to snad pouhé stádo vedené svými okresními, potažmo krajskými bossy, vlastně jejich zájmy. Jinak si totiž nelze vysvětlit výběr a schvalování do funkcí oněch současných sociálnědemokratických kádrů. Dokud budou ve funkcích tito lidé s názory, co tak přeochotně tlumočí většinová média (proč asi),je každý návrat ke skutečné sociálnědemokratické politice (prosím neplést se sociálně demokratickou liberální politikou západního střihu) nemožný! A členská základna ČSSD na personální výměnu svého vedení jakoby neměla sílu. Možná to neumí, možná nechce. Každopádně je to ona, kdo může za to, že se tato strana restartovat nedá a je tedy nevolitelná!

Honza

Ať se rovná procento rozpočtu do zbrojení, procentu do kultury a sportu. 

videnak

Dobrý den pane Paroubek.

stále nepochopím jak mohl chytrý a politicky zralý člověk jako vy opustit místo předsedy ČSSD. Je to pro mne nepochopitelné.

přeji hezký víkend .