Další ztráta českého vojáka v Afghánistánu

afghanistan free
23.10.2018 20:37
V posledních několika týdnech zažila česká armáda v Afghánistánu černé dny. Čtyři její vojáci byli zabiti militantními islamisty a sedm dalších českých vojáků bylo zraněno. Někteří z nich těžce a zřejmě s doživotními následky. Je dobře, že se premiér Babiš okamžitě sešel s ministrem obrany Metnarem a hledali společně cestu jak napříště zabránit útokům militantů v Afghánistánu na české vojáky.

A jak zejména zabránit dalším lidským obětem. Toto je ovšem jasná a neřešitelná kvadratura kruhu. Pokud jsou naši vojáci na této zcela zbytečné válečné misi, jejíž cíle dnes už těžko někdo dokáže věrohodně formulovat, budou v nebezpečí života vždycky. Jediná možnost, jak tomu zabránit je, z Afghánistánu zmizet. A pokud tak česká armáda neučiní, budou se nám vojáci vracet v lepším případě v rehabilitaci po zranění nebo na invalidních vozících a často také v rakvích. Nechci mluvit o dětech a chybějících tatíncích od rodin, ale každý zmařený život otce znamená velkou budoucí komplikaci pro jejich rodiny, byť stát udělá nepochybně hodně pro to, aby rodiny padlých či zraněných vojáků nezůstaly bez prostředků.

Prostě nastal čas na to, aby si vedoucí představitelé tohoto státu uvědomili, že naši vojáci jsou v Afghánistánu na zbytečné a životu nebezpečné misi. Mluvit v této souvislosti o zbabělcích a vojenské cti, když někdo vznese myšlenku opuštění tohoto bojiště, není na místě.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

novotny

Myslím, že to snad bylo jasné od začátku, že to byla jen zástěrka pro zalíbení se USA, že bráníme v daleké neznámé cizině naši vlast. Občané tomu snad nemohli věřit, snad jen někteří urputní politici. Nevšiml jsem si, že by nám někdy hrozili tálibánci z Afgánistánu, že naši zemi napadnou. Pokud je tam budeme ale dlouhodobě dráždit svojí po zuby ozbrojenou přítomností, tak k tomu brzy dojde a oběťmi teroristů budou tentokrát civilisté.