Dech studené války páně Macháčka

Jiri-Paroubek-1403-05
20.10.2020 18:28
V pátek 16.10. jsem si se zájmem přečetl článek J. Macháčka v Lidových novinách pod názvem "Trumpovy výsledky v zahraniční politice". Macháček popouští uzdu své obrazotvornosti a nadšeně se solidarizuje se základními prvky Trumpovy zahraniční politiky a zejména těmi chybnými.

V zásadě se s ním shoduji jen v jednom. V posledních měsících došlo díky  Trumpovi ke značnému posunu na Blízkém východě, kde, jak zdá se,... "Bohaté arabské země v zálivu dnes jedna po druhé uzavírají smlouvy o spolupráci s Izraelem..." Autor (JM) správně píše, že před čtyřmi lety by to bylo naprosto nemyslitelné. Nyní však došlo k tomuto posunu, který ve svých důsledcích ale také znamená velmi zásadní - a to už Macháček nepíše - změny v izraelské politice ve vztahu k Palestině. Prostě, Izrael mj. nebude moci pokračovat v anexích částí okupovaných arabských území, ale dřív nebo později bude muset dojednat modus vivendi s Palestinci. To je prostě vedlejší produkt smluv, možná nezamýšlený Američany.

Syrskou válku a de facto vytlačení Američanů ze syrských záležitostí přechází Macháček velmi kontroverzním konstatováním, že ..... "Asadovi dal Trump raketovým útokem jasně najevo, že chemické zbraně se používat nebudou". Nevím, jestli to dal Trump raketovým útokem najevo právě Asadovi, který neměl uprostřed svých vojenských vítězství žádný zájem na použití chemických zbraní vůči vlastnímu obyvatelstvu, anebo to byla jen tečka za touto praxí chemických útoků organizovaných jistými zpravodajskými službami? Pokud to bylo to druhé, což je pravděpodobnější, byl takový ohňostroj od Trumpa  záslužný. Macháček se dostává do trapně apologetického postavení ve vztahu k jednomu z nejkontroverznějších rozhodnutí Trumpovy administrativy, když tvrdí, že ..... "Zrušení smlouvy s Iránem bylo správné".

Myslí si to Trump, myslí si to JM, ale nemyslí si to například představitelé spojeneckých západních velmocí Velké Británie (jinak nejvěrnějšího spojence USA), Francie a Německa. Nemluvě ani o jasném odmítnutí tohoto avanturistického kroku dalšími signatáři smlouvy, tedy  Čínou a Ruskem.

Obhajoba zabití generála Sulejmáního, coby prvku státního terorismu v politice USA, je něco, před čím si i otrlý český politik musí odplivnout.

Macháčkovi dává pochopitelně "smysl" i Trumpova politika vůči Číně.  Jeho administrativa prý "rozpoznala, že Čína je nebezpečná komunistická totalita, která orwellovsky sleduje, boduje a hodnotí své obyvatelstvo a chce tento systém také skrze svoje firmy a sítě 5G vyvážet do celého světa". Gratuluji autorovi k tomuto způsobu uvažování. Představa, že si čínské politbyro  přes řízené firmy zjišťuje velmi podrobné informace o 1,4 mld. svých obyvatel a má ještě tutéž ambici se zabývat stamiliony či miliardami obyvatel celého světa, je opravdu moudrem světového významu. Obhajovat podobnou pitomost může skutečně jenom člověk, jehož inteligence je poznamenána ideologickou předpojatostí.

A ještě další perla v Trumpově koruně skvělých zahraničně politických postupů, tentokrát pokud jde o Evropu: ... "Trumpův důrazný odpor vůči rusko-německému plynovodu Nord Stream 2 je naprosto pochopitelný". "Proč by měla Evropa zvyšovat svou závislost na ruském plynu? A proč by jí v tom měl podporovat americký spojenec, který zaštiťuje její obranu a poskytuje jí jaderný deštník" . Asi proto, aby si Evropa mohla kupovat více amerického plynu, který je dražší nežli ten ruský, anebo aby si mohla kupovat ve větším měřítku americké zbraně k radosti amerických zbrojařských koncernů. Neboť,..."jak jinak Němcům vysvětlit, že mají plnit výdaje na obranu čemuž se v rámci NATO smluvně zavázali?". No, Německo se v jisté době stejně jako jiné země NATO zavázalo k tomu, že na obranu bude vynakládat 2% svého HDP. To je ale v době koronaviru obrovská suma. Německo by tak mělo armádu a vojenské výdaje vyšší, nežli Francie, Rusko a Velká Británie. Chápu, proč to politikové demokratického Německa nechtějí. O tuto prioritu německé branné moci v Evropě kdysi usiloval císař Vilém II. a o 25 let později Adolf Hitler....

Macháček obdivuje další, společný manévr národně konzervativní polské vlády a Trumpovy administrativy. Podle JM "nějaká americká vojenská základna v Polsku bude". A to je prý dobré i pro nás. Nevím, v čem je to pro nás dobré. Dobré je to především v tom, že tady zatím (zatím!) nemáme žádnou americkou základnu my. Ale řekněme si otevřeně, že pokud se sen o pravicové vládní koalici u nás po příštích volbách do sněmovny stane skutečností, bude to jen otázka času, kdy zde vojenská základna USA bude a kdy následně budou nasměrovány na naši zemi masivně ruské rakety středního doletu z Kaliningradské oblasti. Štvaní válečných štváčů nikdy nezůstane bez odezvy u protistrany. I když jsou to "naši" štváči.

Osobně vidím jako největší přínos Trumpovy zmatené mise v mezinárodních vztazích to, že Spojené státy v jeho éře nezahájily žádný další vojenský konflikt a že se naopak mají tendenci z vojenských konfliktů (Afghánistán) stahovat. Nechci spekulovat, co je toho příčinou. Osobně si myslím, že je to dáno mezemi ekonomických možností, na než Spojené státy narazily.

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

V Británii bylo silné mírové hnutí a na to spoléhal i "mírotvůrce" Rudolf Hess. V době, kdy přistál s padákem v Anglii, probíhaly mírové demonstrace v průmyslových městech. Pochopitelně za války měla vláda nástroje na pacifikaci pacifistů. Ostatně Jan Hamáček se v Anglii asi něco přiučil, viz jeho nedělní transportéry s radlicí!{#emotions_dlg.sealed}

Angličtí vojevůdci museli opatrně nakládat s lidským materiálem, měli stejně mrtvých jako daleko méně lidnaté Československo. Zkrátka bojovali do poslední kapky krve, avšak Kanaďanů, Australanů, Novozélanďanů, Jihoafričanů, Indů, Maročanů, Poláků, Čechů, Dánů a dalších národů světa. {#emotions_dlg.sealed}

Pokud bychom se bránili Hitlerovi, tak jsem přesvědčen, že do čtyřiadvaceti hodin by byly masové demonstrace v Paříži. Není vyloučeno, že v důsledku odporu, kterého byla naše armáda schopna, v kombinaci se špatným podzimním počasím a díky právě takovým demonstracím, by Adolf Hitler velice rychle skončil za mřížemi.{#emotions_dlg.sealed}

opatovice328
Zcela přesně, čeká nás boj o americkou vojenskou základnu v Čechách. Těch ochotných prodat tuto zemi zájmům USA je připravených spousty a v jejich čele bude například takový Kocáb. Jednu věc bych chtěl říci všem těm, co tvrdí, že Gorbačov byl jen naivní a uvěřil USA, a že si to měl nechal podepsat ten závazek, že se nebude NATO rozšiřovat na východ atd. Ne, je to lež, Mnichovská smlouva byla také podepsána na papíru a její porušení nečinilo nejmenší problém jejich signatářům (a to všem) ji porušit a ani lid těchto zemí s jejím porušením neměl nejmenší problém. Ta mentalita těch zrádcovských národů zůstává pořád stejná. Kdybych se náhodou ocitnul mezi těmi, co by vítali Chamberlaina na letišti s tou hanebnou smlouvou, a kdyby ji pak bez skrupulí někdo porušil, tak by mi to přece nedalo a musel bych vyjít do ulic proti tomu protestovat, pak bych o sobě mohl alespoň tvrdit, že jsem byl naivní. Byl takový někdo ve V.B či Francii? Ani jeden. Když tu někdo prohlašuje, že patříme na západ, já říká, tam já nepatřím, já mám svůj charakter. Co jsem chtěl však říci, kdyby to myslel opravdu tenkrát Gorbačov upřímně, tak první, co by přece udělal, tak by vyhlásil sám ze své vlastní iniciativy, že třeba do dvou let stáhne sovětská vojska z našeho území. On naši zemi předal dobrovolně pod západní komandaturu a nakonec nechal ještě k tomu prostor pro to, aby tady mohli různí Kocábové prohlašovat, "to já jsem ta sovětská vojska odtud vyhnal, nebýt mě, tak tu jsou do dneška ". Tím chci říci, že Gorbačov nebyl žádná naivka, on byl jen sprostý zrádce.
Jiří Volný st.

No, americkou základnu u nás zatím ještě nemáme, ale špionážní letoun s AVAXem je v Pardubicích jako doma. Osobně jsem ho viděl několikrát přistávat. Nikdo neprotestuje, všichni jsme spokojeni.{#emotions_dlg.sealed}