Dramatické zprávy z vyšetřovací komise OKD

obrazek
12.2.2019 16:28
Předseda parlamentní vyšetřovací komise pro privatizaci podílu státu v těžební společnosti OKD Černohorský konstatoval (jistě s plným vědomím dalších členů komise a spolupracujících právních a ekonomických expertů), že prodej menšinového podílu státu v důlní společnosti OKD nejspíš provázela nedovolená veřejná podpora.

Podle Černohorského při prodeji minoritního podílu státu v OKD podalo ministerstvo financí, tehdy vedené B. Sobotkou, Evropské komisi do Bruselu zavádějící informace ohledně privatizace společnosti OKD. Podle Černohorského připravoval za nabývající společnost Karbon Invest, za níž v pozadí stál investiční bankéř Bakala, podklady pro Evropskou komisi, právník Radek Pokorný. V té době, před tím i po tom osobní přítel, rádce a alter ego tehdejšího ministra financí Sobotky. O Pokorném a jeho vlivu na pozdějšího premiéra Sobotku se vyprávějí legendy.

Černohorský se domnívá, že s ohledem na závažnost sdělených informací ohledně nedovolené veřejné podpory při prodeji menšinového podílu státu v OKD, by mohlo dojít k vrácení peněz státu, neboť zájmy ČR byly poškozeny. Škoda státu byla soudními znalci vyčíslena na 5,7 mld. Kč. Ostatně proč ne, Bakala vydělal v projektu OKD desítky miliard....

Vrátím – li se ještě k Bakalovi, Pokornému a Sobotkovi, již jsem před pár týdny veřejně sdělil, že jsem při privatizaci OKD a při následných krocích směřujících k prodeji téměř 44 000 bytů OKD novému nabyvateli za částku v řádu desítek miliard korun konstatoval před komisí korupci. Před parlamentní vyšetřovací komisí jsem uvedl, že tři parlamentní politické strany, tedy ODS, TOP 09 a Věci veřejné, byly Bakalou – jak se ihned po volbách do sněmovny v červnu 2010 pochlubil - podpořeny darovanou částkou 28 mil. Kč. Sobotkova a Pokorného role v celé věci je rovněž velmi smutná…

Boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Uvidíme, koho v těch příštích měsících semelou. Pokud bude vyšetřovací komisí konstatována korupce, ke které došlo v souvislosti s privatizací OKD a prodejem jejich jednotlivých částí (zj. byty OKD), bude to zajímavý případ pro americkou FBI. Bakala je totiž americký a podle všeho také švýcarský státní občan a korupce je v USA federálním zločinem... Čekají nás velké věci.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Piráti si honí triko a snaží se prezentovat v dobrém světle před euro-volbami. Zdá se, že brzy získají nálepku žalobníčka, který s každou malicherností utíká žalovat do Bruselu. Už 27.11. jsem Pirátům předpověděl 11% ve volbách do Bruselu a Štrasburku a doufám, že jim alespoň na chvíli spadne hřebínek. Je evidentní, že pan Bakala, kterému kryje záda pan Šapiro, může v klidu spát.