Exprezident Klaus doporučuje Trumpův postup

Jiri-Paroubek-1403-05
29.10.2020 12:09
V rámci skromných oslav, které proběhly k 28. říjnu, k výročí vyhlášení Československé republiky, měl veřejné vystoupení také bývalý prezident Václav Klaus. Řeč pana prezidenta proběhla u pamětní desky, jež je umístěna na Obecním domě, kde mužové 28. října vyhlásili před 102 lety republiku.

Chápu, že se pan prezident nudí. Chápu, že by chtěl být užitečný, ale vystupovat v jedné z nejkritičtějších chvil moderních českých dějin proti opatřením, vyhlášených vládou ke zmírnění průběhu koronavirové krize, nepovažuji za rozumné. K čemu jsou osobní svobody, o nichž V. Klaus fantazíruje, když pacient zemře. Anebo má takové následky z  nemoci, že další život je pro něj i pro jeho nejbližší okolí utrpením a pro celý zdravotní systém nebývalou zátěži. V. Klaus se zařadil na stranu těch, kteří kašlou na doporučení vědců a jiných odborníků, na statistiky, na matematické modely, což je u něj bohužel už po několik let základní metoda práce. Prý jde o to, podle V. Klause, nepodléhat strachu a nenechat si vzít nezávislost. V čem je člověk, pokud není multimilionář, v kapitalistické společnosti vlastně nezávislý? To přeci nemůže V. Klaus myslet vážně. On má finanční prostředky, společenskou prestiž a také kontakty ve zdravotnictví, aby si zařídil superkvalitní léčbu v případě jakéhokoliv onemocnění (včetně COVID-19), kterou běžný občan nemá. Jak má běžný občan být statečný čelem k zákeřné pandemii, když neví, jestli za čtrnáct dní ještě bude dost nemocničních lůžek pro nejtěžší případy s nemocí COVID-19. Cynicky vzato, a nerad to takto píši: kdyby každý týden nezemřelo zhruba až tisíc pacientů na komplikace spojené s koronavirem, už v tomto týdnu by byly kapacity českých zdravotních zařízení přehlcené. A došlo by tedy k jejich kolapsu. Je to strašné, ale je to bohužel tak.

V. Klaus tak patří ke věrozvěstům, kteří svými pitomými „doporučeními“ (a jednalo se často o vynikající lékaře z jiných oborů), zlehčovali průběh pandemie roušky i nemoc jako takovou. A mají tedy spoluzodpovědnost za současný vývoj. Bohužel také premiér Babiš se předstihoval s představiteli opozice v ignorování požadavků epidemiologů a virologů na přitvrzení opatření proti koronaviru. Vzpomeňme si, že ještě v srpnu např.  předseda ODS  Fiala zlehčoval používání roušek. A že začátkem července proběhla de facto pod patronací pražské radnice velkolepá slavnost na Karlově mostě pod heslem „V Praze je blaze“. Při ní byl u velkého prostřeného stolu po celém Karlově mostě, prohýbajícího se pod jídlem, doneseným debužírujicími účastníky,  slavnostně vyhlášen konec pandemie v Praze…

Václav Klaus mluví při pandémii o tom, že se nemají omezovat Ústavou dané občanské svobody. A dále, že je přitom likvidována česká ekonomika. Že prý jsou rozvraceny finance státu a jsou vytvářeny dluhy, které budou zatěžovat naše potomky dlouhá desetiletí. To má pan prezident v zásadě pravdu, ale možná, že by mohl přijít s jiným rozumným alternativním řešením.

 Řešením ale není, že se bude koronavirus ignorovat, nechá se věcem volný průběh. Lidé pak budou umírat po desetitisících.

Zdraví lidé pak nutně  podlehnou panice a uzavřou se ve svých domovech.  A pak stejně k rozvratu ekonomiky dojde. Protože společnost by v takovém případě zcela ovládnul strach. Zkrátka, opatření vlády nemají alternativu v jejich zlehčování anebo změkčování. Mají alternativu jen v jejich zpřísňování a dalšímu přitvrzování tak, jak k tomu došlo např. v Izraeli anebo předtím ve velkém v Číně.

Ještě bych vládě doporučil, aby epidemiologové, virologové, případně další vědci, vlastně lidé soustředění v příslušné vládní epidemiologické komisi, posoudili, zda je rozumné přistupovat ideologicky a politicky předpojatě k jedné ruské vakcíně proti koronaviru (kromě Ruska se používá již i v Indii) a čtyřem čínským vakcínám, jejichž výzkum a praktická aplikace jsou již v chodu. Tím samozřejmě neříkám, že bychom neměli přijímat jakoukoliv jinou pomoc odjinud, pokud ovšem bude...

Otevřeně řečeno, dokud nebude k dispozici účinná vakcína, budou se vlny pandemie vracet tak, jako vlny odlivu a přílivu v moři.

Řeči o osobních svobodách, o Ústavě, o zadlužení příštích generací jsou sice krásné, ale teď by se jich lidé, jako jsou bývalí prezidenti či premiéři, tedy osoby s určitým vlivem na veřejnost, měli alespoň na pár týdnů zcela vzdát.

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Koronavirová krize se začíná pozvolna minimálně stabilizovat, možná i zlepšovat. Jsem rád, že na tuto skutečnost poukázaly i mé výpočty operativního čísla R. Porovnání počtů nakažených za úterky, přepočteno na stejnou hladinu testů, ukázalo číslo 1,165. Za týdenní minima, tedy neděle to byla hodnota 1,17. Už i vláda, dokonce i ministr vnitra Jan Hamáček, naznačují mírný optimismus a to je dobře. Vážně se uvažuje o obnovení omezené školní docházky. Doufám, že nedojde na nepřijatelnou výzvu ministra Zaorálka, který by nejraději zakázal lidem i procházku v lese. Pokud chce ministr kultury vyvést ČSSD mimo sněmovnu, tak jen houšť s takovými zákazy! Ostatně příroda je naší největší tělocvičnou i galérií!{#emotions_dlg.sealed}  

Dona

Jedného dňa, keď si Sudetskí Nemci vezmú Čechy späť, jedného dňa, keď si susedia rozoberú územie Slovenska - toho dňa pochopíme svoju osudovú chybu, ktorú sme štrnganím kľúčov na námestiach spôsobili Československu.

Toho dňa pochopíme význam  existencie ZSSR a jeho satelitov. Toho dňa pochopíme, že Rusi zachránili  seba a Slovanov pred zánikom.

Dovtedy budú rusobijci  excellovať v televízii, v novinách , v politike i na námestiach. Dovtedy budú liberáli , sociálni demokrati = poskokovia Západu + neokonzervatívci vo voľbách víťaziť.

Keď príde ten deň, bude na nápravu vecí už neskoro. Zopár ľudí to vie už dnes, niekoľkí už v 89.

Kto nie je schopný pochopiť a odpustiť veľké chyby, zažije obrovské tsunami. 

" Bolo medveďovi dobre. Šiel sa na ľad kĺzať. "

https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/zboril-vyrovnana-a-narovnana-minulost/