Je omezení armádních misí opravdu fatální?

slechtova afghanistan
15.5.2018 09:15
Česká pravice a ministerstvo obrany se snaží strašit českou veřejnost, že prý nenavýšení počtů vojáků české armády v zahraničních misích může vést ke snížení důvěry našich spojenců v ČR. A pro úplné hlupáky se dodává, že se to týká našich spojenců, a to nejen těch v NATO, což bych snad podmíněně ještě chápal, ale také těch v Evropské unii. Už vůbec nevím, co s tím má Evropská unie co dělat.

Vždyť jsou v ní neutrální státy jako je třeba Rakousko nebo Finsko a zejména Rakušanům je úplně fuk, co se děje třeba v Mali. Kromě toho česká pravice předpokládá, že průměrný český daňový poplatník, jehož stojí zahraniční armádní mise nemalé peníze, nečte ani český tisk. Třeba právě z českého tisku by se i nepříliš pozorný čtenář mohl dozvědět, že např. Britové stáhli svůj vojenský kontingent z Afganistánu a ponechali tam jen nebojové složky a vůbec nic se nestalo. Nikdo ani poté nepochybuje o tom, že Britové jsou jedni z nejvěrnějších spojenců Spojených států, se zvláštními, tedy mimořádnými, vztahy k našemu společnému klíčovému spojenci. Prostě česká média, kde pravicoví novináři zaměňují fakta za skutečnost a taktéž působící pravicoví politici se snaží lží coby pracovní metodou omámit českou společnost.

Komunisté, pokud střízlivě vnímám jejich požadavek na vznikající vládu, nechtějí zrušit mise armády ČR v zahraničí, ale nechtějí je jen početně navyšovat. Nechtějí navyšovat počty vojáků v misích v situaci, kdy naši věrní spojenci z těchto misí odcházejí. Konečně, je to legitimní téma, levicové téma, kterým připomínají komunisté, že přes svou ochotu podpořit vládu miliardáře, jsou ještě levicovou stranou. To, že představitelé české pravice straší českou veřejnost, to už patří k jejich politické výbavě, ale věcné argumenty, kromě těch emočně podbarvených, na jejich straně nejsou. Pokud jde komunistům jen o toto, tedy zmrazit počty českých vojáků v zahraničních misích, je to jistě řešitelná a přijatelná záležitost.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Líbil se mi příspěvek na Novinkách, který v nadsázce horoval "Za obranu demokratických hodnot v Mali". Včera v Událostech a komentářích komunistická europoslankyně Konečná připomněla fakt, že už patnáct let řeší naše dolní sněmovna zhoršující se situaci v Afganistánu. Připomíná mi to scénu z Černých baronů, kde npor.Hamáček touží strávit Vánoce s rodinou, ale jeho politruk argumentuje, že mezinárodní situace je vážná. Každý by měl vědět, že daleko lepší a levnější řešení je diplomatické jednání, tentokrát s Talibanem. Určitě to jsou lidé z masa a kostí jako my a ne žádné krvežíznivé zrůdy.