Jiří Paroubek: Co nového v Pekingu?

silk way
14.5.2017 19:44
Přes nenávistný přístup některých českých „komentátorů“ ke světovému Fóru „Pás a cesta“, které probíhá ve dnech 14. a 15. května v Pekingu, se takto akce stala klíčovou světovou událostí těchto dnů. Fóra se účastní zástupci z více než stovky zemí, včetně několika desítek hlav států a premiérů a desítek ministrů z mnoha zemí.

Podle očekávání udal tón Fóra čínský prezident Si Tin-pching. Ten označil projekt Pás a cesta za projekt století, který může být přínosem po celý svět.

Prezident Si Ťin-pching uvedl, že duchem Hedvábné cesty je mír a konvergence. Na jiném místě své řeči čínský prezident také zmínil, že tam, kde se válčí, se nedaří obchodu a kooperaci. Duchem historické Hedvábné cesty, tak jak vznikla ve středověku, byla mimo jiné myšlenka spojení Východu a Západu. Hedvábná stezka znamenala výměnu zboží, technologií, výměnu v oblasti kultury, vědeckých poznatků a myšlenek. Zdá se přitom, že trend míru a rozvoje ve světě je nezadržitelný. Jak uvedl čínský prezident: „Touha lidí po lepším životě roste“. Čínský prezident dále hovořil o potřebě uvést do souladu rozvojové strategie jednotlivých zemí a také o spojenectví Číny s Ruskem.

V další části projevu se prezident Si zbýval konkrétnějšími přístupy k řešení rozvojového projektu Pás a cesta. Shrnul je do oblastí:

- Politika Pásu a cesty jako cesta vytváření nového prostředí. Uplatnění projektu prohlubuje přátelství a vzájemný respekt bez konfrontací.

- Prohlubování ekonomické, především průmyslové, kooperace, dále podporovat uplatňování moderních technologií. Věnovat velkou pozornost rozvoji dopravní infrastruktury a vytváření nových modelů financování a podporovat zesilování konektivity také v politické oblasti.

- Podpora hospodářského růstu, což souvisí s odstraňováním hospodářské i jiné zaostalosti. Jde o to budovat otevřenou světovou ekonomiku

- Budovat politiku „Pásu a cesty“ jako cesty inovací, digitalizace ekonomiky, využívání umělé inteligence, robotizace, nanotechnologií atd.

Prezident Si ve svém projevu hovořil také o tom, že Čína nikdy nebude zasahovat do vnitřních záležitostí jednotlivých zemí. A bude hledat cesty a prostředky k dosažení harmonické spolupráce a harmonického rozvoje vztahů. Čína poskytne obrovské peníze ze speciálně k tomu vytvořenému fondu a dále i prostřednictvím banky AIIB na rozvoj především infrastruktury v rozvojovém světě, v Asii i východní Africe a částečně i v Evropě.

Ve svém vystoupení zmínil Si velmi výrazně i politiku „Zeleného rozvoje“, a to zejména ve smyslu útoku na klimatické změny. Svůj projev uzavřel příslovím: „Dlouhou cestu lze zvládnout tak, že půjdeme krok za krokem.“ Jinak řečeno, s projekty Pásu a cesty je třeba pracovat plánovitě, a zejména trpělivě.

Po prezidentu Si vystoupil na Fóru s inspirativním projevem také ruský prezident Putin a po něm dostal slovo turecký prezident Erdogan. Tolik tedy k úvodní části Fóra Pás a cesta.

 Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

domat

Nevšiml jsem si,že bychom si tykali. Je naprosto zřejmé,že nejste schopen polemiky a demokratické diskuze. Já jsem se pouze snažil polemizovat s vašimi jednostranně zaměřenými tvrzeními.A místo abyste mi vyvrátil moje názory,mi podsouváte něco co jsem nenapsal. Když Vám chybí argumenty,tak používáte pro jistý typ lidí typické nálepky(běžně to používal Klaus a jemu podobní) nařknete oponenta komunistou s poukazem na myšlení soudruhů.Nikdy jsem nebyl komunistou a také ing. jiří Paroubek nebyl v KSČ. Myslím,že další komunikace s vámi je ztrátou času. 

Pavel10

Mrzí mě,že jsi nic nrpochopil a plácáš tady něco co s tím co jsem myslel nesouvisí, a navíc  nám nebo mě podsouváš něco co jsem nemyslel a nebo něco co není pravda a je to mimo mísu.A už jen to zdůraznění o ing ( A TO ING ZDŮRAZŇUJI ) ,Paroubkovi něco napovídá o tom, co jsi zač  a víš asi co mám na mysli.Pleteš tady jablka s hruškama a  jak píši nic si nepochopil a asi nepochopíš ve své demagogické zaslepenosti.A to o té kultivaici  půdy to jsi asi přečetl v nějakém scifi románu že.Čína ta jestli se zajímá o ekologii a pod.tak to už jen to,že se někde nedá ani dýchat a je toho více jako u těch vodních elektráren co  zatopili OBROVSKÝ  kus krajiny a to ne malý ,   a nebo  o  fabrikách,které  jsou neekologické  jako byli v 19 století v Evropě ,to považuješ za co.Jinak končím protože to by bylo jako házet hrách na zeď ˇnebo perly-----.Jinak nic proti Číně nemám ale nemám rád když se něco generalizuje a dělá se z toho to co to není tak jak to bylo s SSSR .ALE POKUD MÁŠ MYŠLENÍ SOUDRUHŮ TAK TĚ DOCELA CHÁPU.

domat

Dobrý den pane Šmatlák,

Mohl bych reagovat a polemizovat o téměř každé Vaší větě. Ale všimnu si pouze zjevných nepravd!!...Proč jsou najednou z té Číny všichni připodělaní.....Vy snad znáte objektivní statistiku o počtu Čechů,kteří souhlasí (resp. nesouhlasí) s rozvíjením nejen obchodních, ale i kulturních,vědeckých,technických a dopravních vztahů? A vy asi nevíte,že mnoho vědeckých konferencí se koná v řadě míst v Číně a že naši vědci a výzkumníci mají do Číny výhodnou dopravu přímými linkami,že se např. podílejí na kultivaci půdy a životního prostředí. Dnes také čínští vědci mají co nabídnout i ČR,ale i rostoucí množství čínských turistů u nás nezanedbatelné přispívá k rozvoji našeho cestovního ruchu. Já tedy v žádném případě necítím, že by mně snad Čína nějak omezovala. Pokud na náš trh občas příjde nekvalitní výrobek,je to spíše záležitost neseriozních a podvodných prodejců.Podobné výrobky ovšem k nám někdy směřují i ze západu.V neposlední řadě není vůbec na škodu,když zde čínské firmy investují. Rozhodně to oboustranně posiluje mírové úsilí mezi zeměmi.Např. významný projekt Hedvábné stezky a jiné společné projekty jsou prospěšné. .....Takže žádný Proubek,ale bývalý premiér ing. Paroubek správně myslí mozkem!! Typické čecháčkovství a jiný orgán k přemýšlení zcela neprofesionálně používate Vy. Gunnar Kűnzel

Pavel10

Byli jsme tu bez Číny a Číňanů a vše fungovalo takže ,proč jsou  najednou z té Číny všichni připodělaní.Čína by bez zahraničních firem byla v a víme kde a nyní jim  lezou všichni a kam to už jsem se zmínil.Je to podobné jak to bylo dříve jako,že nemůžemě býti bez Sovětského svazu za totality.A vidíte jde to ale nejsem proti spolupráci ale nic se nesmí přehánět a generalizovat,tak jak to dělají investoři a podnikatelé,kteří z toho mají zisky ale pro ostatní to nemá význam.Když se vyrábělo v Evropě tak byli ceny skoro  stejné nebo podobné jako dnes,přestože lidé,zaměstnsnci byli slušně placeni,  a je to skoro stejné i když v té Číně je levná pracovní síla.Takže ,jak jsem se zmínil zisky ne pro nás ale pro ty o kterých píši. Takže ti Čínozadkolezci  jsou většinou ti co z toho mají a to bez ohledu jaké to má a bude mít v konečné fázi důsledky.A ty žvásty o tom,že Čína nebude zasahovat  do politiky jiných států je ve sféře scifi,protože už to co se dnes děje, nás tady všechny ovlivňuje.,Nebo je snad normální,když za chvíli si tady Čína koupí vše co je lukrativní.?Takže Proubek nic proti tobě chlapče ale začni myslet mozkem a ne  jiným orgánem.