Hra na slepou bábu, aneb preference Kantar CZ

oracle cards
14.11.2022 16:13
Česká televize je nejmocnějším nástrojem vládní politiky a zájmů našich největších zahraničních přátel. V době, kdy vláda kupí chybu na chybu, řeší, tak, že neřeší problémy s vysokou inflací a s nekontrolovatelným růstem cen energií z měsíce na měsíc, podle průzkumu Kantar CZ pro ČT rostou razantně preference vládních stran a naopak klesají preference těch opozičních.

Přitom ANO neudělalo žádnou kardinální politickou chybu a přesto podle agentury Kantar CZ, měřící preference politických stran jeho volební preference poklesly ze zářijových 29,5% na říjnových 26,5%.

Naopak vládní ODS, zatěžkaná tolika nesmyslnými vládními rozhodnutími, která podpořila rozvoj drahoty a energetickou krizi, zaznamenala vzrůst preferencí, tedy podle Kantar CZ, ze zářijových 18% na říjnových 21,5%.

Opoziční SPD pokleslo meziměsíčně z 11,5 na 11% preferencí.

Naopak preference vládních Pirátů, tedy zcela neviditelné vládní strany, vzrostly ze zářijových 9% na 11,5%. No prostě úžasné.

Hnutí STAN zaznamenalo pokles z 7,5% na 6% preferencí v měsíci říjnu. Ale pokud bychom vzali porovnání preferencí hypotetických koalic, tedy podle agentury Kantar CZ, byla by to pro opozici učiněná katastrofa.

Hnutí ANO by poklesly preference ze zářijových 31,5 na říjnových 28%. Opoziční SPD by ztratila meziměsíčně 0,5% (pokles z 12% na 11%).

Potenciální (a nepravděpodobná) koalice Pirátů a Starostů by zaznamenala růst z 12% v září na 14% preferencí v říjnu.

A triumfující koalice SPOLU by zaznamenala vzestup preferencí z 28,5% na 31,5%.

Jinak řečeno, v této hře čísel, protože jinak odhady preferencí podle Kantar CZ nelze jinak nazvat, by utrpěla opozice velkou politickou porážku. A současné koaliční strany by v příští sněmovně svou pozici zřejmě ještě posílily.

Z mimoparlamentních stran by vlastně žádná z formací neměla šanci se propracovat do nové poslanecké sněmovny v případě voleb, jež by se uskutečnily v říjnu t. r., neboť vlastně žádná z těchto stran (Přísaha, ČSSD, KSČM, Zelení) se nepřibližuje dramaticky k hranici volitelnosti 5%.

Bez zajímavosti nejsou ani významné výkyvy ve volebních preferencích těchto neparlamentních stran. Uvedu jen 2 příklady. Přísaha v září zaznamenala 4% preferencí, v říjnu je to hubených 2,5%.

ČSSD naopak zaznamenala vzestup v tabulce preferencí z 2,5% preferencí na 4%. Podobných anomálií, velice nepravděpodobných výsledků je v tabulce preferencí celá řada.

V preferencích podle Kantar CZ v měsíci říjnu dochází k takovým diametrálním změnám a zvratům v neprospěch současné opozice a naopak ve prospěch preferencí vládních stran až je to nepravděpodobné.

Prostě jakoby někdo v pozadí měl zájem fortifikovat pozici vládních stran v nastupující hluboké krizi a recesi.

A ještě uvedu jeden příklad ze souvisejícího průzkumu, kdy se po třech měsících ptal Kantar CZ občanů, jak se dívají na eventuální možnost přímých jednání s Ruskem o dodávkách ropy a zemního plynu. Pokud v září 48% občanů mělo názor, že je potřeba s Ruskem o dodávkách a cenách dodávek jednat a 43% bylo proti. Teď je to trochu jinak. 48% je proti jednání s Ruskem a „jen“ 47% je pro takové jednání. A to vše v situaci, kdy na občany doléhají informace o zvyšujících se cenách anebo také o možnosti úplné výluky dodávek zemního plynu z Ruska.

Prostě tato čísla agentury Kantar CZ nemají logiku. Mají logiku z jediného hlediska, a to je marketingové a propagandistické. Jinak se tomu říká „českým“ slovem manipulace.

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

opatovice328

Já přidám svoji zkušenost, možná, že tak před 3 měsíci mi volala jedna z těchto agntur  na průzkum veřejného mínění, po takových těch obyčejných otázkách, koho jsem volil u posledních voleb a koho budu volit příště, se přešlo k Ukrajině. Otázka zněla, myslíte si, že  jako stát bychom měli platit více na Ukrajinu a nebo platíme dost? Já říkám té dámě, zaškrkněte tam políčko, že bychom na Ukrajinu neměli platit vůbec nic. A ta dáma mi říká, já tu ale takovou možnost nemám. Takže jsem v nouzi zvolil, že platíme dost. A jak to pak číst tento průzkum?  100% lidí souhlasí, že se posílají naše peníze na Ukrajinu, jen někteří si myslí, že posíláme dost.