Jiří Paroubek: Mediální ticho kolem kapitulace pluku Azov v Mariupolu

mariupol kapitulace
20.5.2022 16:34
Dnes (20.5.) v 13:20 vydal iDnes stručnou zprávu: „Velitel pluku Azov vydal rozkaz zbývajícím vojákům ukončit obranu oceláren Azovstal a zachránit si život. Na videovzkazu, je vidět, že je sám zraněn“.

Ukrajinští představitelé, počínaje prezidentem, v posledních týdnech rádi mluvili o příslušnících pluku Azov jako o příkladu hrdinné obrany určených pozic.

Již před pár dny pronikla do médií informace, že dvěma autobusy odjelo cca 100 ukrajinských vojáků, kteří kapitulovali v areálu mariupolského Azovstalu, jenž pomáhali bránit, na území pod kontrolou ukrajinské armády. Již v týdnech předtím odešli z krytů v Azovstalu  civilisté. V posledních zhruba deseti dnech byly areály metalurgického závodu podrobeny zdrcujícím útokům ruského letectva, dělostřelectva a raketometů. Prostě obránci neměli šanci.

Ruská armáda zřejmě přistupuje k zajatým vojákům ukrajinské armády v dvojím režimu. Jinak k běžným vojákům standardních armádních jednotek a jinak k příslušníkům pluku Azov. Jak se zdá, zajatí příslušníci pluku Azov byli umístěni do prostor bývalé věznice v Doněcké oblasti, v té její částí, která je pod kontrolou ruské armády.

Ukončením boje posledních vojáků Azovu a jejich vzdání se Rusům, bude znamenat, že celý Mariupol je pod kontrolou ruské armády. A že tedy 15 – 20 praporů ruské armády, které se zabývaly Azovstalem a jeho neprodyšným uzavřením a dobytím, posílí v nejbližších dnech frontovou linii, pravděpodobně především v Doněcké oblasti.

Zdá se, že vojska RF změnila v posledních dnech zásadním způsobem taktiku boje v této oblasti. Opustila myšlenku vytvoření velkého „kotle“ stalingradského typu, do kterého by uzavřela v podstatě elitní část ozbrojených sil Ukrajiny, bojujících na Donbase.

Nyní se Rusové zaměřují na uzavření několika následujících menších „kotlů“:

-      Blízko Severodoněcku, kde je umístěno zhruba dva tisíce ukrajinských vojáků

-      V oblasti Gorskoje a Zolotoje, kde je až tři tisíce ukrajinských vojáků

-      Nejvýznamnější „kotel“ má vzniknout u Lisičansku a má obsáhnout až deset tisíc ukrajinských vojáků

-      Další „kotel“ u Světlodarsku s až dvěma tisíci ukrajinských vojáků

-      A konečně u Avdějevky a Vasiljevky se čtyřmi tisíci vojáky.

Samozřejmě, že generální štáb ukrajinské armády si uvědomuje složitost válečné situace a bude se snažit posilnit tato bojová seskupení tak, aby nedošlo k nejhoršímu, tedy k jejich uzavření do „kotlů“.

Ovšem posílení oddíly tzv. teritoriální obrany je asi totéž, jako když u starých Římanů při nepříznivém vývoji bitvy byla nasazena ta část vojáků v záloze, o které se říkalo, že „došlo na triárie“.

Oddíly teritoriální obrany nejsou vesměs (jak jsme se dozvěděli i z ČT) dostatečně vybaveny zbraněmi, ani ochrannými materiály a prostředky (neprůstřelné vesty apod.)

I z tohoto pohledu přichází kapitulace pluku Azov, zřejmě nejtvrdších ukrajinských bojovníků, v ne právě vhodném čase. To jistě nezůstane bez vlivu na celkovou morálku tvrdě se bránících ukrajinských jednotek na Donbasu.

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Standa

V Mariupolu byly údajně nejlépe vycvičené jednotky vč. "mariňáků". ARF vstoupila do Mariupolu se 6000 proti 20 000. DOpadlo to kapitulací nacistů. Bude třeba dohledat, kteří důstojníci Západu tam byli. Je předpoklad, že Azov dostal pokyn tyto důstojníky zlikvidovat, aby nemluvili. Dozvíme se ještě věcí, které už neututláme.