Jiří Paroubek: Oběti Čapího hnízda

capi hnizdo 2
19.11.2018 12:12
Po včerejším vystoupení matky Andreje Babiše ml. v televizi Nova je, alespoň pro objektivního pozorovatele, celé dění kolem premiéra Babiše jasné.

Nemusím mít premiéra rád, můžu považovat jeho angažmá v čele vlády za nevhodné s ohledem na jeho probíhající trestní kauzu a mnohonásobný střet zájmů, ale musím vidět věci realisticky a fér. A hlavně musím oddělovat zrno od plev. Pravdu má předseda KSČM Filip, když říká, že kauza mladého Babiše rozjetá duem silně kontroverzních žurnalistů Slonková–Kubík v TV Seznam, nic nového - kromě emocí - nepřinesla. Aranžéři celé kauzy počkali s jejím zveřejněním měsíc po natočení reportáže skrytou kamerou, protože se domnívali, že A. Babiše by mohly smést pouliční demonstrace v souvislosti s výročím 17. listopadu. S výjimkou Prahy, kde demonstrující proti Babišovi zaplnili spolu s japonskými a německými turisty alespoň z poloviny Staroměstské náměstí, v jiných českých městech se nestalo skoro nic. Jen v Brně zhruba tisícovka protestujících...

Poselství matky A. Babiše ml. v TV Nova v neděli večer bylo dramatické a každý slušný člověk si po tomto sdělení musel odplivnout před TV Seznam a parlamentní opozicí, kteří zjevně využívají nebo spíše zneužívají, duševní indispozice Babiše mladšího.

Komunistům se do destabilizace vlády nechce.

Vývoj v sociální demokracii je mnohem složitější. Kromě předsedy Hamáčka, který se na věc dívá realisticky: Nejlépe by bylo pokračovat ve vládě hnutí ANO a ČSSD bez Andreje Babiše, ale hnutí ANO s tím nebude souhlasit… existuje ve vedení strany skupina lidí, kterou bych pracovně nazval Sobotkovi pohrobci. Ti jsou navázaní na jednoho ze zakladatelů firmy Bison and Rose Růžičku a tedy s jsou s nepřímou vazbou na zkrachovalého uhlobarona a nechvalně známého miliardáře Bakalu.

Místopředseda strany Netolický si dělá co chce. Pokud předseda Hamáček hovoří vybalancovaně, Netolický rovnou vyzývá A. Babiše k podání demise. Netolický dostává prostřednictvím Růžičky ohromný prostor v médiích. Jakýkoliv pšouk na veřejnosti sdělí, objeví se to vzápětí zejména ve vydavatelství, které nechvalně proslulo zneužitím indispozice duševně chorého člověka. A tak ze semináře věnovaného minulý týden 140. výročí založení české sociální demokracie přišlo do médií jen "moudré" vyjádření Netolického, že je třeba se zaměřit na tzv. liberálního voliče. Tento úžasný politologický objev by měl pro ČSSD stejné důsledky, jako stejná politika uplatňovaná tamními korteši v ČSSD v Praze. Tedy ČSSD by se rychle dostala s preferencemi pod 3%. O duu Bernard-Chovanec, což jsou další Růžičkovi koně, už nemá smysl ani hovořit. Nenávist k Babišovi jim zatemňuje mozek.

Mezi poraženými v pátek tedy bude vedle celé české pravice také Chovanec, Netolický a další koně z Růžičkovy stáje. Funkcionáři ČSSD a její poslanci by měli realisticky posuzovat momentální politické možnosti strany. Jedinou možnou strategií ČSSD je v tuto chvíli udržet vládní spolupráci s hnutím ANO. Tento vztah bych charakterizoval výrazem „Čert a Káča“. Káča se čerta drží, dokud to jde, dokud neposílí tak, aby mohla postupovat úspěšně bez spojení s ním. To může být za čtvrt roku, nebo také za rok či za tři roky. V tuto chvíli bych vycházel v politice soc.dem. ze slov legendárního britského premiéra sira Roberta Walpola (byl premiérem dvacet let): „Zachovat klid, zůstat ve funkci a sledovat jak roky plynou“.

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.