Jiří Paroubek: Proč Babiš otočil, pokud jde o zbrojní výdaje?

babis trump
14.5.2020 17:12
V předchozích týdnech, jak předseda vlády Andrej Babiš, tak šéf koaličních sociálních demokratů a místopředseda vlády Jan Hamáček několikrát připustili, že s ohledem na vážnost současné situace bude potřeba ve veřejných financích zredukovat výdaje na armádu.

Následovalo kňučení ministra obrany a šéfa generálního štábu, že prý v armádě  nebude ani na ponožky. V letošním roce má ministerstvo obrany rozpočet přesahující 72 mld. Kč. Ještě před čtyřmi lety to bylo necelých 50 mld. Kč a ministerstvo obrany je ani nedokázalo utratit. V příštím roce má mít ministerstvo obrany ve svém rozpočtu už dokonce 85 mld. Kč.

To vše s ohledem na amerického prezidenta Trumpa, který požaduje od svých spojenců v NATO každoročně vynakládat na obranu 2% z dosaženého HDP v té které zemi. Přitom Česká republika bude potřebovat desítky miliard například na výstavbu dálnic, ale také na navýšení důchodů, do zdravotnictví, ale třeba také na boj proti suchu nebo na posílení potravinové soběstačnosti. Současný růst cen ovoce, masa, zeleniny ukazuje, že stát musí jít cestou snižování své závislosti na dovozech. A ještě bych dodal: jít cestou podpory výrobců, kteří budou orientování na lokální trhy, kde budou své produkty prodávat. 

Zajištění vlastní soběstačnosti a co největšího snížení závislosti na dovozech potravin má dnes přímou souvislost s úrovní cen základního  spotřebního koše potravin,  se zvyšujícími se cenami v řadě komodit z dovozu a tedy se životní úrovní našich občanů.

Při vší úctě k našim americkým spojencům z NATO, se musí podotknout, že velká část peněz na investice do tzv. modernizace armády by šla do kasy amerických zbrojařských koncernů. 

Za minulý rok jsme „vyvezli“ z naší země za 300 mld. Kč dividend (není to první rok, kdy tomu tak je). Pak si každý soudný politik (nepočítám v to politiky české pravice, kteří by zbrojili, ať to české občany stojí, co to stojí) musí říci, že nás to členství v NATO a v západních strukturách stojí nějak moc peněz.

Premiér Babiš se brání např. zavedení druhé, progresivní sazby daně z příjmů pro velké korporace. Pokud by taková daň byla zavedena, mohla by alespoň část peněz vyvážených každoročně v dividendách zůstat v republice a posloužit například sociálnímu rozvoji, školství, ve výstavbě dopravní infrastruktury anebo v boji proti suchu atd..

Moje otázka zní, co se stalo tak zásadního pro premiéra, že změnil svůj názor na vyzbrojování české armády. 

Před pár dny postavil svou vládu před hotovou věc také  podpisem jakéhosi memoranda o obezřetnosti při zavádění sítí 5G, což ve svých důsledcích je zaměřeno proti nejprogresivnějším čínským firmám typu HUAWEI. V Evropské unii, pokud vím, takovýto servilní postoj kromě českého premiéra zaujalo vůči Spojeným státům jen Polsko. Možná, že je vše způsobeno tím, že premiér má prostě svoje problémy a nepatří k nim jen smutně proslavené „Čapí hnízdo“. Je to škoda, při řízení vlády projevoval Babiš vždy  jisté schopnosti a nadání. Těžko si na jeho místě premiéra představit politika typu Fialy, Bartoše, Kalouska či jiného mrákotného politika ze stran pravice.

 

 

Ilustrační foto:  A. Babiš a D. Trump (březen 2019)

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paysan

Je mnoho věcí, které se na toto téma povídají. Slyšel jsem třeba, bez záruky, že po návštěvě spojence za oceánem dostal pan premier slib, že pokud bude velmoci příznivě nakloněn, nemusí se bát problémů, které mu doma dělá opozice a její chapadla v EU. No kdo ví? Každopádně mne v tomto týdnu šokovala informace, že pan Metnar jménem svého resortu podepsal rámcovou smlouvu na dodávku 47 000 neprůstřelných vest za 1,67 miliard korun (jedna vesta tedy za zhruba 35 tisíc) s firmou STV Group, které v její nabídce střeliva a munice, trhacích prací a uniforem ovšem neprůstřelné vesty chybí...

antoninsebek

Pokud bych mohl položit panu Babiškovi jednu otázku, na kterou je možné bez problémů krátce odpovědět, ta otázka by zněla takto:

 

"Pane premiére, řekněte mi prosím název státu, PROTI KTERÉMU BUDEME STŘÍLET?"

 

Od zakoupení více než stovky vojenských tryskáčů nás osvobodila povodeň. 

Máme několik letadel a ta ještě velmi často půjčujeme do jiných zemí. 

Pan Paroubek by si měl vedle té roušky pořídit plínky. 

Jiří Volný st.

Nelze nevzpomenout nedávnou návštěvu, kterou poctil náš předseda vlády, špionážní centrum CIA v Langley, stát Virginie. Nevzpomínám si, že by se některý předchůdce A.Babiše do špionážního doupěte dostavil. 

Druhá strana, ze které může foukat ten správný vítr, jsou zájmy prezidenta republiky a jeho přátel. Lubomír Metnar je evidentně nominant Hradu a povídá se, že pan prezident má mezi přáteli alespoň jednoho obchodníka se smrtí, tedy zbrojaře.