Lepší je být chudý a živý

Fiala Zbyněk
18.2.2021 11:24
Británie začíná mít důvod pro první uvolňování, ale zaplatila za to „největší krizí za 300 let“.

Británie zažívá pocity naděje, když se ukázalo, že počty nakažených klesly v půli února na třetinu lednových čísel. V současné době je v Británii 51 nakažených na 10 tisíc obyvatel, zatímco v lednu to bylo 151 / 10 000, jak ukazuje společný výzkum Královské univerzity v Londýně a sociologů z Ipsos Mori. Pokrývá to období tvrdého lockdownu a rekordního očkování. První dávkou, která dostala v britské očkovací strategii přednost, už bylo očkováno 15 milionů osob, zatímco druhá dávka byla ďobnuta jen půl milionu osob.  

Pravidla uzamčení společnosti jsou dost nekompromisní. Lidé smějí vyjít z domova, jen když pro to mají nějaké „rozumné vysvětlení“. Sociální kontakty mimo společnou domácnost (nebo mimo organizované ošetřovatelské a pečovatelské služby „v bublině“) jsou zakázány. Pokud by se někde volně sešlo víc jak 15 lidí, účastníkům hrozí pokuty 800 liber (přes 20 tisíc korun) a organizátorům dokonce 10 tisíc liber (přes čtvrt milionu korun).

Rozumný důvod pro vycházení, který policie akceptuje, je nákup potravin a léků, předávání dětí mezi oddělenými rodiči nebo cesta do práce, ale jen tam, kde nelze použít práci na dálku, jako třeba v nemocnici nebo ošetřovatelské službě. Jednou denně si můžete venku zaběhat nebo zacvičit, ale nesmí u toho být víc jak jedna osoba z jiné domácnosti. Ještě přísnější to mají ti, kdo patří do extrémně ohrožené skupiny, ti nesmí do práce vůbec. S turisty se nikdo nemazlí a mažou hned po příletu do desetidenní karantény v určeném (drahém) hotelu, za své. 

Výsledkem je nejhorší hospodářská krize za 300 let, aspoň podle agentury Bloomberg. Řekněme, že nejhorší od doby, co se hospodářství nějak začalo měřit. Všichni proto čekají na uvolnění jako na smilování. Nepřijde však plošně a bude jen velmi mírné. V Anglii má začít od pondělí 22 února, Skotsko musí čekat aspoň do začátku března, Severní Irsko do 5. března, jen ve Wallesu to chtějí zkusit už od pátku.

Školy byly úplně zavřené. Walles a Skotsko je chtějí v pondělí otevřít aspoň pro ty nejmenší a závěrečné ročníky, ale v Anglii a Severním Irsku je otvírání škol očekáváno nejdřív 8. března. Premiér Boris Johnson chce ohlásit harmonogram uvolňování až v pondělí 22. února na základě nejčerstvějších údajů o počtu nakažených, hospitalizovaných a zemřelých. Mimochodem, nedávno prozradil, že když sám prodělával Covid-19, zažil okamžiky, kdy už si myslel, že to nezvládne...

Obchody mají být plně otevřeny až od půli dubna. V druhé půli dubna snad přijdou na řadu i restaurace a hotely a některá kulturní a volnočasová zařízení, věští Sky News na základě jakýchsi nepublikovaných vládních dokumentů. Otvírání škol 8. března se však zdá jisté, premiér to slíbil (pokud mu to čerstvá čísla nepokazí). 

https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-02-18/virus-spread-in-england-falls-sharply-ahead-of-johnson-review

Když to porovnáme s českými čísly a podělíme aktuální stav 109 tisíc aktivních případů 10,5 milionem obyvatel, vyjde nám stovka případů na 10 tisíc lidí, to je dvakrát víc než v Británii. Složitější je porovnání 15 milionů očkovaných v Británii (čtvrtina obyvatelstva) s půlmilionem u nás, ale tam je zahrnuto i 190 tisíc druhých dávek (dvacetina obyvatelstva). Druhá dávka byla zatím v Británii odsouvána, dostalo ji jen asi 560 tisíc osob (desetina obyvatelstva).

Bádat tak můžeme nad tím, zda se Británii víc vyplatil lockdown nebo strategie co největšího rozšíření očkování, byť jedinou dávkou. Do hry vstupuje i rozhodnost vlády, která nakonec přijala doporučení epidemiologů a tvrdě je prosazuje, a ochota veřejnosti pravidla dodržovat. Ekonomická cena („tři sta let jsme takhle netrpěli“) je strašná, ale zřejmě se tam prosadil nám nepochopitelný názor, že je lepší být chudý a živý než bohatý a mrtvý.

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

kameník

Pane Moskalíku, připojuji se ke komentáři p. Fialy. A dodávám: Klidně můžeme vyštvat všechny, které Vy považujete za papaláše a kteří, pravda, nejdou příkladem, ač by měli. Ale co dál? Změní to něco na vážnosti Covidové situace? Část naší veřejnosti si potrpí na symboly, já tomu říkám fasáda. Odstraňme toho nebo onoho a hned bude líp. Houby bude líp. Podstatou se tito lidé nezabývají. Tedy tím, že tady může být jakákoliv vláda, ale pokud lidé nebudou dodržovat pravidla opatrnosti a nebudou se chovat rozumně a k okolí ohleduplně, nic se nezmění a stále více lidí bude umírat a nemocnice budou plnější. Ke konstatování, že lépe je být chudý, ale živý, doplňuji: Pokud se ti, kteří se neustále ohánějí osobní svobodou a nechutí omezovat se v čemkoliv, octnou díky Covidu na hřbitově, tak tam budou omezeni na svobodě navždy. Už nikdy ze hřbitova neodejdou. Připadá Vám pane Moskalíku tato varianta lepší?

zbynek-fiala

Pane Moskalíku, ve vašem textu je těžké se vyznat. Nepochopil jsem, zda nám sdělujete, že je vám jedno, že tu umírají lidé, dokonce snad nejrychleji na světě, a že nemocnice se dostaly do stavu, kdy už to prostě nemohou zvládnout. Možná byste to měl jít vysvětlit tam. 

klokan

  S hausnumery a statiskami lze samozřejmě dělat nejrůznější kouzla, taktéž tak jak nás chtějí manipulovat naši vládci, které nám někteří znás zvolili, ve smyslu kdyby volby mohly něco zněit dávno, by je zakázali. Potěšitelnou okolností ve V.B. se stalo, že zde přes veškerá protofašistická opatření ze strany tam monetálně vládnoucích, zatím toliko někeří běžní lidé proti těmto zvěrstvům demonstrují o čemž nás samozřejmě noster profláklá provládní média neinformují. Podle stanovených notiček z jejich řídícího  centra s námi naši služebničtí vládní činitelé manipulují jak se jim zlíbí. také u nás v Č.R. i  S. R..Každému průmněrně myslícímu občanovi již mělo dávno dojít, že s námi naši papaláší hrají tu nejsprotší habaďuru a jde jim ve smyslu iniciativnního plnění příslušných rozkazů od jejich nadřízených především o naše zotročení.

   Jasný dvojí metr pro obyčejné a vyvolené vyvstal i nyní, po předchozím nastolení rychle spíchnuté horkou jehlou proticoronavirově, prý pandemické, avšak fakticky protofašistické ,,vyhlášky", nahrazující zprofanovaný nouzový stav a těsně navazující, po té zjevený případ dalšího papalášství pana Prymuly a dalších  asi dalších šesti set vyvolených na fotbalovém stadionu v pražském Edenu. Takže nás bude beznezně tato lidská hovadu šikanovat a zotročovat, zatímco si budou užívat nám z jejich strany zakázaného ovoce. Jak dlouho ještě my neprivilegování ovčané se těmito naboby necháme dále ohlupovat ?!?