Může ještě Evropa dovážet plyn z Ruska?

nord stream
19.6.2020 15:49
Americký prezident Trump rozhodl, že stáhne třetinu amerických vojáků z Německa. Nejrůznější publicisté, jejichž myšlení zůstává na úrovni dob studené války, přijímá tento záměr až hystericky. Že prý z hlediska geopolitického a bezpečnostního, jsou ohroženy zájmy Evropy, a to zejména a vlastně jedině údajně agresivním Ruskem.
V americkém establishmentu došlo k mimořádnému souznění mezi republikánským prezidentem Trumpem a tzv. nadstranickou komisí amerických republikánských i demokratických senátorů, jež hodlá zpřísnit americké sankce vůči rusko-německému plynovodu Nord Stream II. Jinak řečeno, republikánští i demokratičtí senátoři hájí agresivně zájmy amerických plynařů, kteří chtějí vyvážet stůj co stůj svůj plyn (nejen) do Evropy. Tento zkapalněný americký plyn dovážený v tankerech do Evropy, by měl nahradit ruský plyn, který je ale významně levnější nežli ten americký. A ještě malá poznámka: samozřejmě, že by si dovoz amerického zkapalněného plynu vyžádal také vybudování nových terminálů v evropských přístavech, což se neobejde bez dalších velkých investičních výdajů a promítne se to také do konečné ceny plynu. Plynovod Nord Stream II, který je veden z Ruska přímo do Německa (bez komplikací s dopravou přes Ukrajinu a Polsko a s trvale se zvyšujícími tranzitními poplatky v těchto zemích), má být po dokončení dlouhý 1600 km. K jeho dostavění chybí momentálně zhruba 160 km u německého a dánského pobřeží. Má stát po dokončením 10 mld. dolarů a na jeho financování se z poloviny podílí ruský Gasprom (ten je majitelem funkčního, již existujícího plynovodu Nord Stream I) a z druhé poloviny zajišťuje financování výstavby konsorcium západoevropských energetických firem z Francie, Německa, Rakouska, Británie a Nizozemí.
 
Sankce Američanů mají být velmi důkladné a zaměřené jednak na firmy spolufinancujicí výstavbu, na vlastníky lodí, ale také třeba na pojišťovny, které lodě pojišťují. Dále na přístavy a na jakékoliv služby, které mají vést ke zprovoznění Nord Streamu II. Prostě jde o to, aby byl znemožněn dovoz ruského plynu do Evropy s argumentem, že to zvyšuje závislost západní Evropy na Rusku. Ale v podstatě jde o něco jiného, o vyřazení ruské konkurence ze hry a donucení Evropy a především Německa, aby zobala Americe z ruky. Německá vláda je v prekérní situaci. Její největší spojenec, USA, v rámci zřejmé obchodní války proti Rusku, chce donutit Německo a vlastně celou Evropu, aby se poddala Američanům. Jen nechápu,proč by to Evropa měla dělat.
 
Jiří Paroubek
jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vojtech Kulvait

Co já vím, tak v Německu to zaříznul regulátor, když tvrdí, že ten plynovod je v rozporu s nějakou směrnicí EU. A teď se vedou spory, jestli slovo "hotové/completed/fertiggestellt" znamená dokončené nebo vlastně označuje všechny projekty, ve kterých byly proinvestovány miliardy EUR.

https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plynovod-nord-stream-2-nedostal-v-nemecku-vyjimku-z-pravidel-eu

Buď jak buď přišlo by mi absurdní, kdyby ten plynovod z formálních nebo politických důvodů plyn nepřepravoval, když teď už je HOTOVÝ.

Dona

Na akýkoľvek vážny odpor Európy voči agresívnej americkej politike, je neskoro. Európa mala milión možností za posledných 75 rokov vziať si späť svoju nezávislosť, resp. samostatnosť. Ani raz to nevyužila. Naopak, ako papagáj bezcharakterne plnila a  papouškovala po Spojených štátoch každý americký rozkaz. Tým ekonomicky, vojensky a politicky zrástla so Spojenými štátmi do takej miery, že dnes pretrhnúť čo i len jednu niť, či lano - si vyžaduje " revolúciu " v myslení všetkých - aj obyvateľstva. Skrátka, Európa je s Anglosaským svetom zrastená pupočnou šnúrou. Dodnes sa nenašiel lekár - odborník, ktorý by pupočnú šnúru prestrihol tak, aby niekto "nevykrvácal". Preto Európa skôr - či neskôr ustúpi požiadavkám v strachu pred " smrťou ".

V každom prípade, všetko zaplatia obyvatelia Európy - americký drahý plyn, sankcie dané na Rusko, Sýriu, Venezuelu, Irán, KĽDR.... súčasné i budúce vojnové náklady, zbrojenie vo vesmíre....... Už dnes je napríklad Poľsko, Ukrajina, Pobaltie.... ochotné " zlatom " zaplatiť kvázi americké " priateľstvo ". 

Komu sa nedá poradiť, tomu sa nedá ani pomôcť.

paysan

 


Vy to nechápete, já to nechápu, nechápou to miliony normálně uvažujících Evropanů. Snad právě proto je nakonec vedení EU to schopné udělat. A hlupáci, zvláště antiruští protagonisté u nás, jim ještě budou tleskat. Možná se přidají i Poláci a Ukrajinci. Svět se vymknul z kloubů!