Naši militaristé chtějí zbrojit. Ať to stojí, co to stojí...

bitva stará
30.4.2020 14:35
Každý rozumný politik a každý přemýšlivý občan republiky musí vědět, že z té šlamastiky, do které jsme se dostali díky probíhající pandemii a jejím dopadům, se Česko bude moci dostat jen s vynaložením ohromných financí, v řádech set miliard korun. A pak samozřejmě nastupuje delší etapa. Tedy poté, co s těmi různými programy COVID-xy zastavíme pokles, omezíme růst nezaměstnanosti a obnovíme ekonomiku. Potom ale musí přijít ještě další fáze, a tou je změna struktury české ekonomiky a rozsáhlé investice do vybraných oblastí, které povedou k zajištění dlouhodobého hospodářského růstu a prosperity země.

Když bych to přirovnal ke starému Egyptu, pak takovými investicemi, které zajistily obživu obyvatelstva a prosperitu celé země i ve starověku, byly investice do vodohospodářských projektů. Tedy zejména do zavlažovacích systémů. Naopak investicí, která byla jen plýtváním prostředků a pracovních sil, byla výstavba pyramid. Ty samozřejmě dnes každý kulturní člověk na naší  planetě obdivuje, ale tato ohromná investice po dobu deseti až dvaceti let výstavby de facto vysávala veškerou  sílu celé země. V situaci kdy vláda přemýšlí o tom, jakým směrem se vydat v ekonomice, dožadují se naši „militaristé“ zejména v Senátu, v tomto slepém střevě české politiky,  pokračování v obřích (a já dodávám zbytečných) nákupech zbraní pro armádu. V této disciplíně  vyniká zejména senátor Pavel Fišer, který prosazuje zachování  těchto nákupů pro radost zbrojařům ber, kde ber.

Ve středu v Senátu z 56 přítomných senátorů, podpořila naprostá většina z nich pokračování v šíleném vyhazování nákladů na zbrojení. Letošní rozpočet ministerstva obrany přitom dosahoval 76 mld. Kč. Ještě před čtyřmi lety rozpočet na obranu nedosahoval ani 50 mld. Kč a obrana jej nebyla schopna ani vyčerpat. V tomto roce, po koronavirové krizi „obětovalo“ ministerstvo obrany z původního ročního rozpočtu 2,9 mld. Kč. Víc prý opravdu nemůže být sníženo, neboť by v armádě  nebylo ani na ponožky. Naši „militaristé“ se neštítí použít ani takových argumentů jako je ten, že vlastně výdaje na obranu můžou rozhýbat celou českou ekonomiku. Jediné realistické hlasy, které v Senátu v této diskusi zazněly, představovala vystoupení dvou sociálně demokratických senátorů Dienstbiera a Štěcha. Ti jediní upozornili na nesmyslnost takového záměru, tedy pokračovat ve vynakládání ohromných částek na armádu.

Já jen nechápu, kde jsou naši nepřátelé, proti kterým bychom se takto těžce měli vyzbrojovat. Má prý vzniknout, coby hlavní priorita, brigáda těžkého typu a s tím související projekty. Tedy zejména nová pásová bojová vozidla (prý ta dosavadní, něco přes deset let stará, nestačí), dále dělo ráže NATO se systémem řízení palby, americké helikoptéry a také pořízení nového protiletadlového komplexu SHORAT. Jsou to všechno více méně  nesmyslné nákupy.

To už je lepší přistoupit k tomu, jak to dělají v některých velkoměstech v Číně, že vydávají  svým občanů vouchery, které mohou být použity k nákupům  v maloobchodě, v restauracích,  v kulturních či sportovních zařízeních apod. Tomu bych ještě rozuměl. Tedy, rozumněl bych snaze podpořit koupěschopnou poptávku českých občanů, která se v důsledku pandemie a z ní plynoucího snížení příjmů obyvatelstva (ošetřovné, přerušení práce v průmyslu, obchodě i v dalších oborech), snížila.

Česko potřebuje investovat např. do dokončení dálniční sítě, neboť takové výdaje související s výstavbou nových dálnic vyvolají hospodářské oživení v celé řadě českých a moravských regionů. Životazáchovné budou také investice do boje proti suchu, tedy výstavba nových rybníků, mokřadů, přehrad apod.

Česko potřebuje změnit také svůj daňový systém. Omezit nejrůznější výjimky, prostě provést revizi zejména zákona o dani z příjmů. A k urychlení technologické revoluce, digitalizace a robotizace zavést stoprocentní odpisy modernizačních investic při jejich uvedení do provozu.

Prostě Česko potřebuje něco úplně jiného nežli militarizaci své ekonomiky po vzoru Spojených států. Česko nemá a nikdy nebude mít schodky svého státního rozpočtu kryté přílivem kapitálu do země jako Spojené státy. Spojené státy jsou v jedinečné pozici v důsledku jedinečné pozice své měny. Jinak řečeno, když bude nejhůř, roztočí FED rotačky a vytiskne potřebné množství dolarů.

Bohatství České republiky a jejich občanů spočívá jen A jen v jejich práci. Nemáme ani zlaté doly, ani naftové  vrty ani neprodukujeme plyn či jiné suroviny, které by vylepšovaly fiskální situaci země. Prostě všechno si musíme odpracovat. Pokud Fišerové a spol. budou někdy v budoucnu součástí pravicové  vlád,  budou mít takovou možnost, dávat desítky miliard navíc na zbrojení, pak ale budou tyto peníze chybět ve školství, zdravotnictví, vědě a výzkumu, kultuře atd. je dobře strhnout těmto rádoby „přátelům lidu“ škrabošku a mluvit otevřeně o takovém nebezpečí. I kdyby současná vláda byla horší, než je, tak je pořád lepší v realistickém přístupu svých nejvyšších představitelů, předsedů obou koaličních stran, Babiše a Hamáčka, k omezení zbrojních programů. Alespoň do doby, dokud se republika nedá ekonomicky dohromady. 

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

opatovice328
Já se politikům, kteří prohlašují, "budeme nakupovat americké zbraně, až už nám na výplatu třeba důchodů v tomto státě nezbyde ani koruna". Oni jsou za to placeni od CIA, dělají jen svou práci, ale čemu se divím, těm jejich voličům, co pro ně hlasují, to mi jaksi hlava nebere.
zbynek-fiala

Pane Novotný, mýlíte se. Podívejte se, kolik bohů existuje třeba jen v Indii nebo v Číně. Viděl jsem je, jsou obrovští a zlatí. Staří Slávové měli Peruna, který je vědecky doložen Karlem Havlíčkem Borovským v Křestu svatého Vladimíra. Nejvíc tam miluji tu pasáž, jak Perunovi při tom všem modlení bzučí v uchu, protože všem vyhovět nelze - ten mne prosí, abych pole rosil, ten chce slunce, aby seno sušil (vybavuji si z hlavy). Řeší se tam i otázka moci, vyřešená vláčením Peruna kyjevským blátem. Dnes se to řeší humánněji. Taky díky tomu, že katolický bůh si už tak nevyskakuje. Platíme to, ať je klid. 

zbynek-fiala

Pane Sedláčku, mluvíte mi z duše. Kdyby do senátních voleb vstoupil subjekt s programem zrušení senátu, myslím, že by měl nejen šanci, ale zvýšil by zároveň volební účast. Senát v současném složení působí dojmem, že na té kampani už pracuje. Tedy nikoliv na zvýšení volební účasti, ale na potvrzení zbytečnosti. Je skutečně komické, jak důležitě se tváří lidé, za kterými stojí deset procent občanů s volebním právem.

novotny

Bůh taky neexistuje a platíme církve. 

paysan

Pane Paroubku, jestli nebude problém v tom, co předseda vlády spolu s "vrchním čučkařem", naslibovali na oplátku svého pozvání do Washingtonu a co nyní jejich možný loztkovodič požaduje? Každopádně, být v čele vlády člověk znalý, takový, jemuž by byl osud jeho země prvořadý, nezapoměl by i na šetření. A začal by zrušením zbytečného Senátu a snížením poslanců na polovinu! Myslíte si vážně, že těmito kroky by demokracie v naší zemi utrpěla?