Proč naši a slovenští "liberálové" nechtějí ruskou vakcínu?

sputnik v
3.3.2021 20:12
Na Slovensku vznikla politická krize, která se může vyvinout dokonce v pád vlády. Co se vlastně stalo? Slovenský premiér Igor Matovič, kterého jsem měl až doteď za třtinu ve větru se klátící, se pochlapil. Slovenské zdravotnictví je, podobně jako mnohem robustnější zdravotnictví české, na hranici kolapsu. Přibývá nemocných s Covidem-19, hospitalizovaných, mrtvých. Jako kdybychom se dívali na sebe do zrcadla, tak prakticky tentýž obraz vidíme na Slovensku.

Slovenský premiér se proto rozhodl řešit věci zásadně. Jde mu, podobně jako českému prezidentu Zemanovi (v zákrytu za ním i premiéru Babišovi), o zdraví a životy občanů.

Západní farmaceutické firmy ziskáním stupidních smluv o dodávkách protikovidových vakcin, na které bruselští byrokraté v současném znění nikdy neměli přistoupit, získaly prakticky bezbolestně celý trh Evropské unie pro dodávky svých vakcín. Podepsali smlouvu, která jim dávala právo monopolu, i když musely tyto firmy dobře vědět, že nejsou kapacitně schopny rychle obsloužit trh se 450 miliony obyvatel. Prostě se zachovali jako nejhnusnější kapitalisté pickwickovského typu z 19. století. Prostě kapitalisté bez jakékoliv zodpovědnosti. Etika podnikání šla úplně stranou. Ovšem selhání vrcholné evropské byrokracie je mnohem vážnější. Tito lidé jsou přece vybíráni jinými lidmi s velkou politickou odpovědností, která byla většinou mnohokrát potvrzena volbou občanů v zemích EU. Ukazuje se, že pokud se dostanou do vrcholných funkcí na celoevropské nebo národní úrovni lidé, kteří nevědí nic o životě, nikdy nic kloudného před vstupem do politiky neřídili, nemůže to dopadnout dobře. Neslavně zářným případem takového politika je dnes Ursula von der Layenová, předsedkyně Evropské komise. V českých podmínkách to byl např. Bohuslav Sobotka, který nikdy před svým vstupem do politiky nic kloudného neodpracoval. Především ale nic neřídil. Ostatně, něco podobného je presumptivní český premiér Bartoš, vůdce Pirátů. Prý vydělával velké peníze v IT byznysu a ve firmě řídil IT odborníky. No, ale IT odborníci, to je opravdu specifická sorta lidí, kteří nepotřebují být nijak zvlášť řízeny. Jsou chytří, motivovaní. Ale řídit fabriku, hotel, obchodní společnost se stovkami lidí, to je problém.

Pokud přicházejí do vrcholných politických funkcí lidé bez potřebných životních a také manažerských zkušeností, může se velmi lehce stát to, co se teď stalo Layenové a o pár let předtím Sobotkovi.

Až bude končit pandemie, alespoň ta její nejhorší část, tedy někdy na konci tohoto roku před Vánocemi, tak by se paní předsedkyně Evropské komise měla odporoučet ze své funkce.

Skutečně odpovědní političtí vůdci se snaží řešit reálný a životně důležitý problém občanů svých států. Pokud jsme v Česku a na Slovensku na samém pokraji národního neštěstí a katastrofy, je potřeba řešit věci nekonformně. 

Slováci přijímají dva miliony vakcín z Ruska. Prvních dvě stě tisíc vakcín již mají na Slovensku dodáno. Je zvláštní, jakou bouři sklidil Matovič se svým ministrem zdravotnictví, když se k tomuto kroku odvážili. Je dobře, že se v této souvislostí demaskovala také slovenská prezidentka Čaputová, která si doteď hrála na velkou „přítelkyni lidu“. Teď každý vidí, že paní prezidentka na lidi kašle, a to z vysoka. Příjemnější jí jsou pochvaly západoevropských a amerických rusožroutů, jimž dává přednost před zájmy vlastního obyvatelstva.

Něco podobného budeme zažívat v těchto dnech i my. Česká pravice velmi pracně vymýšlí, jak se vylhat ze skutečnosti, že evropská administrativa selhala a že nastal čas na přijetí ruské anebo čínské vakcíny anebo dokonce obou vakcín. Ti, kteří ještě před pár dny obviňovali vládu téměř z genocidy vlastního obyvatelstva, tak těm najednou nevadí, že každý týden umírá na covid-19 cca 150 – 200 lidí. A že jen urychlené uplatnění co největšího počtu vakcín a je již jedno, zda západních či ruských nebo čínských anebo marťanských, může snížit počty nemocných, hospitalizovaných a mrtvých.

Smutnou roli hrají v této věci také někteří představitelé lékařského stavu. Když předseda České vakcinologické společnosti (a není zdaleka sám) hovoří o potřebě dodržení byrokratického postupu před okamžitým použitím ruské vakcíny Sputnik V, je mi ho líto. Zeptal bych se pana předsedy, zda v minulosti spolupracoval anebo dokonce ještě úzce spolupracuje se západními ffarmaceutickými firmami, které sem mají dodávat vakcíny? Protože pan předseda nemluvil jen proti urychlené akceptaci ruské vakcíny, ale on velmi razantně zpochybňoval také rozhodnutí vlády, podle kterého bylo uvolněno zhruba čtvrt miliardy korun na dokončení vlastní, české vakcíny. Nevím, v jakém stavu je stav prací na české vakcíně proti covid-19. Kdyby se to ale s českou vakcínou povedlo, bylo by to větší překvapení než vítězství podceňované Slavie nad špičkovým anglickým týmem Leicesteru v Evropské fotbalové lize. Moc o tom nevím, trochu o tom pochybuji, ale pokud by se to českým vědcům povedlo, byla by to rána jako z praku. Tak proč ne? V těch pětistech miliardách korun schodku státního rozpočtu jak letos, tak i loni se 250 milionů korun ztratí. Ostatně 12 miliard korun za zbrojní šrot dodaný Američany v podobě helikoptér, mně připadá jako mnohem nesmyslnější výdaj.

Prostě lidé typu profesora Chlíbka z vakcinologické společnosti by měli na začátku svého veřejného vystoupení vždy říci, zda náhodou, ale opravdu jen úplnou náhodou nejsou v konfliktu zájmů, aby bylo zřejmé, o co tady jde.

Prostě česká vláda by měla rychle postupovat stejným směrem, jako premiér Matovič a odhodlat se k nákupu ruské a případně i čínské vakcíny proti covid-19. Ostatně ruskou vakcínou se očkuje ve 29 státech světa. Čínskou vakcínou dokázali v Chile (se silně pravicovým prezidentem v čele) srazit čísla pandemie na minimum. Čínské vakcíny jsou momentálně používány v 25 státech světa. A Čína je schopna v letošním roce vyrobit zhruba 2,5 miliardy kusů vakcín. Tedy pro své obyvatele i pro zájemce ve světě. Pokud vím, čínských vakcín je už v tuto chvíli schváleno čínskými úřady šest.

Nemohu se ale nevrátit k některým ministrům české vlády, kteří zjevně nákupu ruské vakcíny nepřejí a trvají na byrokratických postupech zbyrokratizované evropské lékové agentury (EMA), která má na všechno dost času. Pokud by tam Rusové zadali potřebné podklady, trvalo by jim to v této agentuře pod názvem EMA podle mého odhadu tři až čtyři měsíce, než by dospěli k nějakému rozhodnutí. A po celou tu dobu budou umírat lidé. Pánové v agentuře už jsou určitě naočkováni a tak nikam nespěchají. Ale běžný, plebejský občan unie takovou možnost přednostního očkování prostě nemá. Pokud ministr zdravotnictví celou věc brzdí, měl by ze své funkce neprodleně odejít a předat úřad někomu odvážnějšímu. To mu ostatně velmi zdvořile naznačil také prezident republiky.

Stejně tak, pokud ministr zahraničí Petříček, prý názorový socialista, nechce udělat nic pro obyčejného občana, tak by měl okamžitě odejít ze své politické funkce a jít třeba sbírat motýly anebo brouky. Na to se hodí víc.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

novotny

Nechápu informační systém registrace k očkování, který nedává kandidátu na očkování informaci o použité vakcíně v konkrétním očkovacím místě. Očkovaný si tak většinou vybere místo nejbližší bydlišti a o použité vakcíně se dozví těsně před vpichem. Takže až se bude očkovat Sputnikem V, stejně si ho lidé nebudou moci vybrat a dostanou ho i rusofobové, aniž by to tušili při registraci.

jonášhorský

Škoda, že se v učené společnosti v r. 2002 nenašel nikdo, kdo by poradil Elonu Muskovi-raketovému neumětelovi-aby se do SpaceX nepouštěl. Každé podnikání je rizikové. Odhodlání, vůle rozhoduje. Baťa zkrachoval 3x.

https://www.learned.cz/cz/co-je-noveho/aktuality/vyroba-ceske-vakciny-stanovisko-komise-ucene-spolecnosti-cr-k-vedecko-technologickym-otazkam-onemocneni-covid-19.html

Po přečtení vyjádření učenců mám jen pocit, že jde o obyčejnou úzkoprsou, malodušnou řevnivost a závist.

 

 

 

paysan

Chci být stručný. Vyjádření odpovědných orgánů, jako třeba i náš SÚKL se opírá o striktní dodržování byrokratických postupů. Všichni ale zapomínají na to, že ve válce, a v té jsme, musí v rámci přežití, či vítězství jít byrokrati se svými zažitými postupy stranou! Chápou to ale odpovědní?!

Dona

Včera, 3.3.2021 vo vysielaní Horizontu na ČT24, bol rozhovor s riaditeľom / majiteľom LEVADA, nezávislá prieskumná agentúra verejnej mienky v RF. Odporúčam sa zamyslieť nad hodnotením situácie v RF ohľadom vakcinácie - najmä po slovách Ursuly von der Leyen. Tá spochybnila priebeh vakcinácie v RF s tým, že nechápe prečo RF predáva vakcíny, keď  má len 2% očkovanosť. Mimochodom, túto " múdru" vetu opakujú médiá a eurohujeri do zblbnutia.

Nuž LEVADA zistila v prieskume, že

1/   64% obyvateľov RF sú presvedčení, že vírus SARS 2 je umelo vyrobený v laboratóriu ako nová biologická zbraň

2/   63%  obyvateľov sa preto nechce nechať očkovať - vakcinovať ani vlastnou vakcínou.

Televízne stanice často zverejňujú výsledky prieskumu LEVADY. Žeby Ursula o výsledkoch verejnej mienky v RF nič nevedela ? Alebo zámerne a účelovo ignoruje fakty ? 

 

Dona

I. Matovič konal odvážne a správne. Ibaže neoplatí sa " čúrať proti vetru", keď je štát členom EÚ/NATO. Už sa spustil " stroj ", ktorý ho zomelie. Rusofóbia je základná doktrína týchto spolkov, ktorú nikto nesmie narušiť. Inak sa stáva enfant terrible, či persona non grata.

Napriek prípadnej výmene predsedu vlády, na aktuálnej politike v SR sa nič nezmení - ani v predčasných, ani v riadnych voľbách.  Pretože niet nikoho v tomto štáte, kto by nahradil liberálno - konzervatívnu politickú scénu.