Sanders upevňuje vedení

sanders wh
23.2.2020 13:42
Sanders vstupuje do rozhodující fáze boje o nominaci na prezidentského kandidáta s dvojnásobně vyšší podporou než jeho nejbližší soupeř Biden. Volební shromáždění v Nevadě tak více než potvrdila čísla z průzkumů.

Nezávislý senátor Bernie Sanders v Nevadě vyhrál, ohlásila už v sobotu večer agentura AP, která má ve volebním zpravodajství tradičně hlavní slovo, přestože čísla ještě nebyla definitivní a byla sečtena jen polovina hlasů. Žádný další kandidát, ani Joe Biden s necelou polovinou Sandersova skóre, ho však už nemohl porazit.

Měřeno počtem hlasů v Iowě a New Hampshire, Sanders vedl závěrečné dostihy o nominaci Demokratické strany od začátku, avšak v přepočtech na delegáty na červencovou nominační konferenci v Milwaukee měl lehce navrch Pete Buttegieg, bývalý starosta ze South Bend v Indianě. To už po Nevadě nebude platit.

V národních průzkumech dlouho vedl bývalý viceprezident Joe Biden, ale ten se stal v Iowě i New Hampshire hlavním poraženým a v Nevadě bojuje o přežití hluboko pod Sandersem. Zatímco senátor se blíží 50 procentům získaných hlasů, bývalý viceprezident zaostává s necelými 20 procenty. Celostátní průzkumy už to postřehly také a Biden se v nich divoce propadá. Zatím je 11,4 procentního bodu pod Sandersem, a to se k němu navíc zespodu vyšplhal nový uchazeč, bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg.

Pro národní vedení Demokratické strany je socialista Sanders osinou v zadku, ale pokusy zmobilizovat nějakou „umírněnou“ osobnost, která by mu byla schopna čelit, zatím selhávají. Na úvodní prohru Bidena proto vedení Demokratů zareagovalo okamžitou změnou pravidel pro účast v televizních debatách a pustilo tam Bloomberga, přestože nemá požadované zázemí dobrovolných dárců. Nepotřebuje je, všechno platí z vlastní kapsy. Avšak jeho televizní vystoupení bylo ještě horší, než nabízel tradičně rozplizlý Biden, takže předchozí raketový růst preferencí narazil na strop. Pro Bidena mají být záchranou primárky v Jižní Karolině, kde je více černošských voličů s nostalgií po prezidentu Obamovi. Biden tam v průzkumech vedl o parník, ale čo bolo, bolo. Jeho vedení už se scvrklo na něco přes dva procentní body.

Důležitá bude úterní televizní debata v Charlestonu. Zatímco v té předchozí, před Nevadou, se všichni pustili do Bloomberga, že si chce volby „koupit“, teď se asi palba soustředí na Sanderse, protože pouze jeho výrazné oslabení dává zejména Bidenovi šanci zůstat nad hladinou. Klíčové přitom bude až další úterý po Jižní Karolině, vlastně Superúterý, kdy se volí v Kalifornii, Texasu či Coloradu a dalších státech a ve hře bude desetkrát víc delegátů než v prvních čtyřech kolech dohromady.  

Bloomberg zkoušel ve své první televizní debatě na Sanderse vypálit, že je „komunista“, ale to šlápl na hrábě. Sanders ho poučil, že ve Spojených státech přece funguje socialismus už dávno, bohužel zatím jen pro skupinu těch nejbohatších... Život pak rozpustil i další výhrady vůči Sandersovi, a sice že reprezentuje jen úzkou skupinu bílých liberálů a není schopen svoji volební základnu rozšířit. Jenže v Nevadě, kde socialistický senátor z Vermontu tak drtivě vyhrál, bylo 35 procent účastníků jiných než bílí.

Čísla získaná od osob přicházejících na nevadská volební shromáždění nabízejí zcela jiný obraz o Sandersově potenciálu. Dominoval mezi hispánskými účastníky, kde získal 53 procent. Biden ho porazil jen ve skupině černých se 36 procenty proti Sandersovým 27 procentům. Nejdrtivěji však Sanders vítězí mezi mladými, kde dosáhl dokonce 66 procent. A aby toho nebylo dost, Sanders zalovil i mezi voliči, kteří sami sebe označují za umírněné nebo dokonce konzervativce. Tam svými 25 procenty porazil Bidena, který jich získal jen 23 procent.

Je to důsledek strategie oslovit ty, kdo dosud nechodili k volbám, protože to nemělo smysl. Sanders důsledně mobilizuje lidi zdola. Kampaň financuje jen z drobných příspěvků, kdy dárci posílají dvacet nebo třeba jen deset dolarů, a přesto vybral nejvíc. Proto má nejpočetnější armádu chodců, kteří obejdou každou domácnost. Krátce než proběhl caucus v Nevadě, Sandersovi lidé poslali SMS nebo zavolali každému voliči, který byl registrován jako Demokrat nebo nezávislý.

https://www.nytimes.com/2020/02/22/us/politics/bernie-sanders-nevada-caucus.html

Méně nápadná je ofenzíva liberálů v nadcházejících kongresových volbách. Tam je hlavní postavou AOC, jak se označuje Sandersova podporovatelka, nejmladší kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortezová (demokratka z New Yorku). Předtím v Iowě zaskočila v kampani za bývalého šéfa (pracovala pro Sanderse ve volbách 2016), když byl senátor zablokován ve Washingtonu nesmyslným impeachováním prezidenta Trumpa. Teď už mají oba volné ruce, a tak AOC pomáhá mladým dámám z liberálního křídla Demokratické strany, aby se prosadily v kongresových primárkách a posílily naději na rozšíření radikální úderky („squad“) ve Sněmovně reprezentantů.

Začíná to být bratrovražedný boj, protože AOC leckde prosazuje své spojence proti „umírněným“ kandidátům preferovaným centrálním volebním výborem. Jenže na Alexandrii nikdo nemá, také ona snadno získává prostředky od drobných dárců a není závislá na ústředí. Klidně jde proti němu, a ukázala, že se dá uspět, když ve volbách v mezidobí roku 2018 vystrnadila z kongresového křesla v newyorském Bronxu dlouholetého demokratického poslance, který byl dokonce předsedou volebního výboru národního ústředí Demokratů.

Vedení strany je v zoufalé situaci, bubák Sanderse jej budí ze sna. Jak bubáka zastrašit? Sáhneme po strašáku nejstrašnějším. Kdo to je, milé děti? No samozřejmě Putin. Ačkoliv dosud mělo Rusko pomáhat Trumpovi, což je úplně jiný chlap se zcela jinou agendou, najednou se ukázalo, že Rusové fandí Sandersovi a chystají se mu vyhrát primárky. V tomto duchu byl Sanders informován nenápadnými muži v pláštích, pracovníky amerických zpravodajských služeb, kteří ho navštívili někdy před měsícem. Aby to však zabralo, muselo to ven, a tak se tato návštěva den před hlasováním v Nevadě dostala do tisku. Na co ti tajní zpravodajci nepřijdou: Oni jsou ti Rusové lstiví, protože kdyby primárky vyhrál Sanders, v prezidentských volbách dostane Trump jako soupeře čajíčka, který padne, stačí fouknout. Jak vidíte, Rus si nakonec stojí za svým.

Ledaže by to celé byla kravina. V průzkumech, které sledují potenciální souboj Trump versus Sanders má vermontský socialista trvale navrch. Není to o chlup, v národním průměru je to skoro o 5 bodů, a bylo to o 8, než v prosinci dostal Sanders infarkt a zdálo se, že je ze hry. Občas se v některém z průzkumů Trump vyšvihne nad Sanderse, ale tak v každém desátém. Sanders teď vede nad Trumpem se stejným rozdílem jako Biden, a dokonce i Bloomberg.

https://www.realclearpolitics.com/epolls/2020/president/us/general_election_trump_vs_sanders-6250.html

Ani ten ruský bubák už není, co býval.

  

 

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.