Skandální rozhodnutí pražských zastupitelů

mariansky sloup
25.1.2020 11:17
Katolická církev a jejich miniaturní politická reprezentace v Praze, zastoupená v městské radě a v pražském zastupitelstvu, dosáhly svého. Po mnoha neúspěšných předchozích pokusech se jim podařilo prosadit, že pražské zastupitelstvo odsouhlasilo návrat Mariánského sloupu na Staroměstské náměstí v Praze.

Z 65 zastupitelů pro návrat  hlasovalo 34 a to napříč všemi politickými kluby, s čestnou výjimkou Pirátů. Zastupitelé současně zrušili starší rozhodnutí zastupitelstva města, podle kterého měl někdejší lidovecký radní pro kulturu vypovědět všechny smlouvy s katolickou společností pro obnovu sloupu. Lidovec to však  nikdy neudělal, s přehledem rozhodnutí zastupitelstva ignoroval.

O co v této záležitosti jde? 3. listopadu 1918 občané Prahy, po návratu z Bílé hory, kde vzpomínali smutného výročí bitvy, která na třista let náš národ uvrhla do područí habsburské dynastie, strhli Mariánský sloup. Strhli jej proto, že byl symbolem vítězného katolictví, když habsbursko-katolická reakce vyhnala v průběhu třicetileté války  ze země významnou část (nekatolické) české šlechty, vzdělanců a všech těch, kteří se nechtěli podvolit násilné rekatolizaci země. Čechy tehdy přišli o statisíce svých obyvatel. Nyní má být znovu vztyčen jeden ze symbolů této doby. Nyní konečně musí nekatolické církve pochopit, jakou udělaly chybu, když se nechaly vlákat do účelového  spojenectví s katolickou církví, která především jí umožnila restituovat ohromné majetky a zajistit si ještě peněžitou podporu na dlouhá léta na vrub státu a jeho občanů.

Nyní nám tedy chce katolická církev a její političtí reprezentanti ukázat, kdo je skutečným  vítězem sametové revoluce. A to v situaci, kdy kriticky klesá zájem o návštěvy kostelů, klesá počet věřících a zejména aktivních věřících církví, ĺ což se v první řadě týká církve katolické. A katolické církvi vůbec nezáleží na tom, že významná část veřejnosti, významná část národa, bude zpětnou instalaci Mariánského sloupu považovat za svou urážku.

Reprezentace Prahy dělá chybu za chybou, i když v této záležitosti musím říci, že se nejlépe ze všech politických stran v zastupitelstvu zachovali Piráti, kteří mnohokrát opakovaný návrh lidoveckého zastupitele Wolfa nepodpořili.

Jiří Paroubek

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Rakušané se zdají být milí a laskaví. Avšak neměli bychom zapomínat na třista let vykořisťování a poroby, na zabití českého krále Přemysla Otakara II. na Moravském poli, na podíl Rakušanů v jednotkách SS a Gestapa, na smrt statisíců našich dědů za I.světové války za císaře pána a jeho rodinu. Je dobré připomenout, že ČSLA s třemi tisícovkami tanků, stovkami letadel a statisíci muži v poli mohla, podle plánu, obsadit Rakousko za dva dny! Ale nechali jsme je žít v míru a ještě si ničili a ničíme životní prostředí spalováním uhlí a dodáváním elektřiny svému sousedovi. Pokud mají tu drzost stavět se proti našim atomovkám a proti EU dotacím na zlepšení života u nás, tak musí jít veškeré ohledy stranou. Dostávají od nás levně a pravidelně 20% své spotřeby a ještě po nás házejí blátem a podrážejí nám nohy. Naše trpělivost je napnuta na krajní mez a naši vrcholní představitelé by už konečně měli sundat bílé rukavičky.

Osobně se těším na nový pražský folklór, kdy po každých komunálních volbách bude následovat instalace nebo naopak demontáž Mariánského sloupu. Asijští turisté budou mít o atrakci víc.

petr-meduna

Často se uvádí, že mezi účasníky stržení sloupu byla aktivní také jistá Milada Králová, později provdaná Horáková.   Co by asi na obnovu sloupu tato pokroková levicová politička říkala?

antoninsebek

Cituji: "Reprezentace Prahy dělá chybu za chybou.."

To plně podepisuji. 

Obávám se, že si tu kopii Mariánského sloupu budou muset dobře přivázat. 

antoninsebek

Cituji: "Po vzniku samostatného Československa dne 3. listopadu 1918 byl stržen davem Žižkováků, kteří ve sloupu spatřovali symbol svrženého habsburského režimu. Jako hlavní původce činu se uvádí pražský bohém Franta Sauer, který o události po promlčení činu také uveřejnil písemné svědectví."

Tak kdopak bude novým Frantou Sauerem? Po instalaci sousoší Jana Husa vydržely tyto pomníky "spolu" řádově pouhé tři roky.