Tvrdík prokletím, či štěstím Slavie?

eden
8.12.2017 14:55
Nedávno jsem měl možnost hovořit s jedním předním českým novinářem a ten mi mimo jiné řekl, že J. Tvrdík je v současné době vlastně nekritizovatelný. On si kombinací svých politických styků s poskytováním reklamy do médií vytvořil nimbus nedotknutelnosti. Tak to je a přitom věru je co kritizovat. Jeho činnost ve Slavii, hloupé investice za cizí peníze v zemi i zasahování do vnitrostranického dění v ČSSD. Ale pěkně popořádku, a to zřejmě v několika článcích…

Slavia nepostoupila v Evropské lize

Na Slavii jsem začal chodit s otcem někdy počátkem šedesátých let, a ta doba nebyla pro Slavii zrovna nejlepší. V srpnu 1962 Slavia s Lálou a Nepomuckým v lize slavně porazila Spartu s Kvašňákem a Maškem v čele skórem 2:1. Byl to první celý zápas, který jsem na vlastní oči viděl. Pak ale zaznamenala Slávia v lize seriál neúspěchů a sestoupila v té sezóně do II.ligy.Dál jsem chodil na její zápasy. Po dvou letech však zažila slavný návrat do I.ligy, ze které pak už nikdy nesestoupila.

Za Aleše Řebíčka měla sice Slavia velké ambice, tedy dokud mu nedošly peníze, ale pak se potácela v dluzích a vypadalo to na její úplnou zkázu. V té chvíli přišel Jaroslav Tvrdík s čínským investorem CEFC, který vstoupil do Slavie a postupně ji získal do svého vlastnictví.

Když se mě tehdy někdo ptal, jak Tvrdíkovo angažmá dopadne, řekl jsem mu otevřeně, že jako vždycky. Bude velký začátek, prošpikovaný spektakulárními akcemi, úžasnými prohlášeními a také v prvním období velkými úspěchy. A pak přijde nezadržitelný pád. Možná, že ne pád na dno, ale prostě pád.

J. Tvrdík totiž není schopen realistického hodnocení jevů a faktů. A to limituje úroveň jeho rozhodnutí. Megalomanie, zejména pokud může pracovat s cizími penězi, je prostě součástí jeho osobnostní výbavy. Tak to bylo v ČSA, tak to bylo, když dělal volebního manažera ČSSD. Velký začátek a smutný konec. Následuje vždy evakuace z projektu, psychické zhroucení a najití nepřímých viníků nepříznivého výsledku…

Už na začátku podzimu loňského roku ve stabilizované Slavii měl Tvrdík namále. Trenér Uhrin mladší je nesporně velmi kvalitní trenér, mužstvo vybudoval dobře, až na některé nesmyslné nákupy, které jistě nebyly z jeho hlavy (Gino van Kessel), ale prostě nenašel společnou řeč s týmem. A tehdy přišlo nejlepší Tvrdíkovo personální rozhodnutí za celý jeho život. Jako trenéra do Slavie povolal J. Šilhavého. A od té doby Slavia neprohrála prakticky rok v 36 zápasech za sebou.

Vcelku překvapivě vyhrála titul. K vítězství přispělo také to, že si její hlavní soupeři Plzeň a Sparta vybrali slabou chvilku. V této situaci, kdy bylo mužstvo stabilizováno a Slavia na vrcholu s velmi kvalitním trenérem a ctižádostivými mladými hráči, se nákupčí J. Tvrdíka rozjeli po Evropě, aby nakoupili hráče, kteří mají vesměs svůj zenit výkonnosti za sebou.

Slavia nešla realistickou cestou, na kterou se vydal po svém návratu do Plzně plzeňský kouč Vrba, jenž prostě dobrý, ale špatně vedený tým, doplnil dvěma velmi dobrými hráči, které znal.A v mých očích se tak už na počátku ligy stal s Plzní jejím favoritem. Slavia naopak dokázala rozbourat sehraný tým, který možná měl slabší chvilky, ale prostě fungoval. Trenér Šilhavý, pravděpodobně ne tak úplně se svým plným přesvědčením, se do něj snažil zabudovat cizí hvězdy. No, řekněme si otevřeně, až na Danyho spíše hvězdičky, které už doblikávají a jejichž největší předností je to, že nic nestály (Rotaň, Altintop). Kupovat posily ze zahraničí, a to je stará pravda i ve velkých klubech, se vyplatí jen tehdy, pokud jsou krajánci lepší než domácí hráči, které má trenér k dispozici. To se však v řadě případů ve Slávii nestalo.

Trenér Šilhavý byl v nepříjemné situaci a prakticky neexistovaly dva zápasy za sebou, kde by mohl postavit stejný tým. Hráči neměli šanci si na sebe zvyknout, sehrát se jako tým. A velkou roli hraje samozřejmě také to, že zahraniční posily mají hvězdné platy. Určitě alespoň na české poměry. Prakticky nehrající Altintop 1,6 milionu korun a Rotaň 1,2 milionu a Dany, i když se ukazuje jako skutečná posila, 3,5 milionu. Ale že by byl Dany o tolik lepší než Hušbauer, který má jen část jeho platu, to si nemyslím.

Tým je prostě rozvrácen i z těchto důvodů. Spoléhat jen na profesionální přístup hráčů, kde pak jsou v týmu dvě hráčské úrovně s rozdílnými platy, ale ne s rozdílnými výkony, je prostě hloupé.

Jak znám J. Tvrdíka, udělá v kritické situaci další chybná manažerská rozhodnutí, která se nemusí čínským investorům líbit. Nespíš vyhodí trenéra Šilhavého. Slavii by však především prospěl odchod Tvrdíka samotného. Pokud ve Slavii bude a pokud bude zasahovat do řízení klubu, bude to velký problém, protože sportovní problematice absolutně nerozumí.

Pokud si na řešení tohoto problému zvolil Jana Nezmara a nebude mu do toho zasahovat a Nezmar si přes svou závislost na platu od Tvrdíka uchová nezávislost svých názorů, bude to jen dobře. Tvrdík však umí strunu hmotné závislosti lidí na něm rozehrávat brilantně...

J. Tvrdík by zkrátka neměl zasahovat do chodu klubu. Teď, v neděli uspořádá, tak jako vždy ve všech pozicích, kde působil, spektakulární společenský večer, tentokrát k 125. výročí existence Slavie. Program bude jistě velkolepý, recepce jistě nádherná, ale fanouškové Slavie by si měli zachovat smysl pro realitu.

Čínský investor Slavii před dvěma lety zachránil, ale tento investor, který který do Slavie investuje obrovské peníze, bude chtít také vidět výsledky a vědět, jaká je perspektiva – teď už jen v lize, protože z Evropského poháru Slavia neslavně vypadla. I když nazvat její letošní účinkování v pohárech po ekonomické stránce propadákem se jistě nedá. Slavia za svůj pobyt v pohárech zinkasovala 178 milionů korun, a to není špatné. Ale mohlo to být podstatně lepší...

Teď nastane situace, že trenér a sportovní manažer ( věřím, že by to mohli být Jaroslav Šilhavý a Jan Nezmar), budou muset zúžit kádr hráčů, rozprodat v prvé řadě nepotřebné hráče. A naopak talentované hráče, kteří ve Slavii nedostávají příležitost, dát na hostování. Je to snad deset hráčů kteří mohou představovat budoucnost Slavie, aniž by bylo třeba kupovat superdrahé zahraniční posily...

V lize je tedy Plzeň nedostižná a také Olomouc, pokud nebude oslabena odchody některých svých klíčových hráčů, bude tvrdě bojovat o druhé místo v lize, a zdá se, že velmi účinně. Zcela nepochybně se vzchopí také Sparta, která je přes podzimní seriál neúspěchů za Slavií pouze o 4 body, takže jí stačí vyhrát derby se Slavií a jedno klopýtnutí Slavie k tomu, a už je před ní.

Vybízet teď J.Tvrdíka k realismu je vlastně nemožné, protože realistického přístupu není schopen. Pokud se však příznivci Slavie chtějí spokojit s místem za absolutní špičkou v české lize, a tedy s mírným nadprůměrem, je Tvrdík jejich člověkem.

Je ale otázka, jak dlouho to bude bavit čínské investory. Samozřejmě, že se nedá vše vyhrát. Asi není možné produkovat mistrovské tituly jeden za druhým. Ale s penězi, které Tvrdík měl a má k dispozici, bylo již možné udělat mnohé pro vytvoření skutečně profesionálního sportovního zázemí klubu. Mám na mysli zj. posílení tradiční výborné práce s mládeží ve Slavii. Ve své době, za trenéra Jarolíma, každý rok do A týmu Slavie přicházeli z vlastního dorostu hráči, kteří se časem dostali do národního mužstva (Suchý, Necid).

Nezbývá než zopakovat to, co by bylo nejlepší pro Slavii: tedy to, aby se Tvrdík vůbec neúčastnil na manažerském, a zejména sportovním rozhodování v klubu. Vidí věci jen z hlediska PR a marketingu, ale sportovní stránce věci vůbec nerozumí.Má Slávii jen jako hračku, se kterou si za peníze velkorysého čínského investora jen hraje...

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.