Jiří Paroubek: V čem bude Mosul jiný nežli Aleppo?

mosul
18.10.2016 17:09
Podle jednostranných propagandistických vyjádření západních mainstreamových médií ruští a syrští piloti soustavně bombardují civilní obyvatelstvo v části Aleppa, která je obležena islamisty. Je zajímavé, že ani celou OSN včetně generálního tajemníka nenapadne vyzvat ozbrojené islamisty, aby z Aleppa propustili statisíce civilních obyvatel, které v něm uvízly a nestačily se spasit útěkem.

Zdá se, že Západ nechce Asadovi a Putinovi dopřát vojenské vítězství, a tak se islamisté z Fronty dobytí Sýrie (dříve An-Nusra) podle západních médií jaksi vytrácejí, až bychom si snad mohli myslet, že v Aleppu vůbec nejsou a nikdy nebyli. Nikdo samozřejmě spolehlivě neví, kolik tisíc jich tam vlastně je, ale spolehlivě je známo, že Fronta dobytí Sýrie je zřejmě nejbojeschopnější silou islamistů v Sýrii.

Rusko žádá USA, aby oddělily zrno od plev, tedy bojovníky islamistů od ostatních bojovníků, tzv. demokratické opozice. Nelze se ovšem ubránit dojmu, že něco jako tzv. demokratická opozice vůči Asadovi vlastně neexistuje, a tak se budeme v příštích dnech, dokud syrská armáda i díky leteckým útokům, nezničí islamistického nepřítele, ze západních médií dozvídat informace o obětech na civilních osobách. zejména ženách a dětech.

V Iráku nastala chvíle, kdy se vládní vojsko, a jako jeho předvoj kurdské oddíly, pustí do osvobozování Mosulu od bojovníků IS. V Mosulu je jich pár tisíc, možná desítek tisíc. Zdá se, že západní média čísla těchto bojovníků spíše podceňují, nežli aby je přeceňovala.

Pozemní útoky na Mosul budou doprovázeny také leteckými útoky Američanů a jejich spojenců. Je třeba dodat, že Mosul je ještě lidnatější město než Aleppo a statisíce obyvatel z něj nedokázaly před zahájením bojů včas utéci. Uvidíme, zda i v případě Mosulu budou lidskoprávní organizace Západu hovořit tak útlocitně o obětech na životech z řad civilního obyvatelstva jako v Aleppu.

Také v Mosulu by bylo dobré, stejně jako v Aleppu, vyzvat islamistické bojovníky, aby propustili přes linii bojů civilní obyvatele, kteří se jinak budou za pár dní pohybovat přímo v centru bojů.

Vinu za civilní oběti v Aleppu i Mosulu nesou jednoznačně islamističtí bojovníci. Ochrana civilního obyvatelstva by i u nich měla být na prvním místě, ale bohužel není.

Pokud bude Aleppo ruskosyrkými silami zbaveno islamistů a pokud bude také Mosul zbaven islamistických bojovníků, může to znamenat definitivní obrat v obou válkách. V té irácké i v té syrské. Mohl by to být první krok ke stabilizaci obou zemí a k tomu, aby čím dál tím méně lidí v těchto zemích mělo zájem hledat svou záchranu útěkem do Evropy.

Jiří Paroubek

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Opravdu pěkný článek. Děkuji.