Budou i v Česku americké základny?

obrazek
21.8.2015 19:04
Nový polský prezident Duda považuje – podle svých slov – umístění amerických základen ve střední a východní Evropě (a samozřejmě především v Polsku) za hlavní úkol svého prezidentství.

Obvykle dobře informovaný list Financial Times přinesl zprávu, která vychází z logiky Dudova rozhovoru s tímto listem minulý týden, kdy se Duda o území od německých hranic až na východní hranice NATO vyjádřil jako o „buffer zone“, nárazníkové zóně mezi NATO a Ruskem. Prý se jedná o území nijak nechráněné proti údajným agresivním záměrům Ruska.

Podobný názor nedávno na vznik amerických základen na obrazovce ČT vyjádřil také Alexandr „ProMoPro“ Vondra, starý přítel amerických zpravodajských služeb.

Podle zahraničně-politického poradce nového polského prezidenta K. Szeczerskiho budou již 3. A 4. listopadu na summitu NATO členské státy NATO ze střední a východní Evropy požadovat umístění vojenských základen na svém území.

Mezi zeměmi, které to údajně budou požadovat, bude podle Szeczerskiho i Česká republika, Slovensko a Maďarsko.

Vlivným státem NATO, který odporuje takovým záměrům, je Německo s tím, že takový postup by byl v rozporu se smlouvou uzavřenou v roce 1997 mezi NATO a Ruskem, podle které nebude NATO umisťovat vojenské základny na území států bývalé Varšavské smlouvy. I s tím si však Varšava ví rady.

Rusko prý zrušilo platnost smlouvy svou invazí do Gruzie v roce 2008 (vyprovokovanou dnešním oděským guvernérem a známým pojídačem kravat Saakašvilim) a svými na Ukrajině.

Není sice zřejmé, jak to souvisí e smlouvou NATO – Rusko, ale kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde.

Osmadvacátého srpna bude polský prezident Duda na státní návštěvě v Berlíně a bude se jistě snažit přesvědčit prezidenta Gaucka a kancléřku Merkelovou o svém vidění světa, které mu tito dva němečtí státníci jistě nebudou závidět.

Text vyšel také na serveru Deník Referendum

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

cernik

Dobře a správně načasováno!

 

paysan

Dnes si připomínáme 47.výročí obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy, což mimo mnoho dalšího mělo za následek umístění sovětských základen v našich zemích. A v tentýž den se z tohoto článku dozvídám, že nějaký poradce polského prezidenta ví, že oba nástupnické státy tehdejší jednotné země, tedy ČR a SR, již brzy požádají, aby na jejich území vznikly vojenské základny NATO, myšleno zřejmě základny US army.

Pominu-li skutečnost, že výrok je připisován nějakému Polákovi bez jakýchkoliv pravomocí, z představy, že něco tak šíleného by byla schopna schválit a o něco tak hloupého požádat vláda v čele s B.Sobotkou, se mi dělá špatně!

V případě, že se přes neuvěřitelnost popisovaného faktu, vláda k takovému závěru dobere, věřím v soudnost české veřejnosti, která se proti tomu postaví se vší rozhodností a smete nejen záměr sám, ale i myšlenkově chorou vládu!