Jiří Paroubek: Sankce vůči Rusku pokračují

30.6.2017 13:25
Podle rozhodnutí Evropské rady budou nadále pokračovat hospodářské sankce vůči Rusku. Výsledek sankcí je přitom velmi sporný. Rusko se sice po zavedení sankcí před třemi lety hospodářsky propadlo, zaznamenalo tedy citelný pokles HDP, ale dlouhodobě mu to zjevně hospodářsky prospělo.

Nejlépe se to promítlo v ruském zemědělství, kde zejména v minulém roce Rusko zaznamenalo rekordní sklizeň pšenice. Stejně tak se Rusku dařilo produkovat více dalších zemědělských produktů včetně ovoce. Ruské zemědělství prostě ke svému rozvoji dostalo nový impulz a dokázalo jej využít. Pokud jde o ruský průmysl, i ten zaznamenal v tomto roce vzestup a rozlet. Také ruský hrubý domácí produkt rostl.

Naopak pokud jde o sankce vůči Rusku, tou jasnou obětí jsou například čeští zemědělci a čeští potravinářští producenti, kteří nemohou vyvážet své produkty do Ruska.

Stejně tak ten skutečný český průmysl, tedy průmysl s českými vlastníky, který často pracuje s vlastním výzkumem a vývojem, jenž zpracovává výrobky s vysokou přidanou hodnotou a není jen subdodavatelem pro mezinárodní korporace, u nichž jejich mateřské podniky finalizují produkty mimo republiku, a realizují také mimo ČR podstatnou část nadhodnoty, je silně postižen. Takže české podniky jsou samozřejmě nejvíce zasaženy a musely v posledních třech letech hledat nová odbytiště na nových trzích.

Hospodářské sankce vůči Rusku navíc v politické oblasti nepřinesly nic. Ruská politika se neposunula ani o píď. Evropané prostě, v tomto případě EU, udělaly s Ruskem opět podobnou zkušenost, jakou udělal například Napoleon nebo jiní dobyvatelé, kteří napadli Rusko.

Rusové ustupovat nebudou a prezident Putin, místo aby ztrácel podporu ruského obyvatelstva, protože zejména střední vrstvy v Rusku zažily v posledních třech letech pokles své životní úrovně, se v Rusku těší obrovské osobní popularitě. Sankce jsou zkrátka něco, co v případě Ruska žádné laury nikomu nepřinese…

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paysan

Osoby, které přispěly k tomu, že sankce vůči Rusku pokračují nedělají politiku, ony politikaří! Jde o rozhodnutí, které ještě více poškodí české vývozce, zejména pak zemědělce a potravináře, protože V.Putin právě rozhodl o prodloužení ruských opatření vůči sankcím. Mimo jiné to znamená, že až do konce příštího roku na ruský trh nezamíří žádné potraviny z EU, tedy ani z ČR.