Medveděv, Trump, Juncker proti americkým sankcím

Jiri-Paroubek-1403-02
4.8.2017 11:59
Ruský premiér Medveděv ve středu na svém facebooku vyjádřil velmi jasný a tvrdý postoj k přitvrzeným americkým sankcím vůči Rusku. Nejnebezpečnějším rysem právě schválených amerických sankcí je zřejmě to, že ohrožují mj. evropské firmy, které budou spolupracovat s ruskými firmami např. v energetických projektech typu výstavby druhé větve plynovodu Nord Stream.

To samozřejmě vytváří vážnou situaci ohrožující nejen energetickou bezpečnost Evropy, ale vytváří to situaci, která může vést perspektivně k nedostatku plynu a ropy v zemích Evropské unie. Američtí zákonodárci z Kongresu samozřejmě také při svém rozhodování silně preferují zájmy své energetické lobby, která mj. začíná dodávat do Evropy zkapalněný plyn z břidlic.

Dodávky zkapalněného plynu by ovšem znamenaly pro evropské země vysoké vstupní náklady spočívající např. ve vybudování terminálů umožňujících příjem této suroviny z lodí. Zatím dodávky zkapalněného plynu z USA pokrývají jen nepatrný zlomek spotřeby v zemích EU. A slyší na ně zejména pobaltské státy a Polsko, tedy země, které jsou v zajetí silných antiruských představ.

Dokonce také předseda Evropské komise J. C. Juncker vyjádřil v tomto týdnu velké znepokojení nad tímto postupem amerických zákonodárců a dodal, že v případě, pokud vzniknou evropským firmám škody, přistoupí EU k protiopatřením vůči Spojeným státům. Rozhodné vyjádření předsedy EK, je vyjádřením, se kterým je třeba stoprocentně souhlasit.

Americký prezident Trump podepsal po schválení Kongresem zákon, který omezuje pravomoci (pravděpodobně protiústavně) výkonné moci se rozhodnout, jak nakládat dále se sankcemi. O pokračování, omezení či modifikace sankcí má podle nového sankčního zákona rozhodovat napříště Kongres USA a nikoliv prezident, jako dosud.

Trump sice zákon podepsal, ale s velkými výhradami a v zájmu uchování „národní jednoty“. Trump si uvědomuje, že pro přijetí takovéhoto typu sankčního zákona proti Rusku existuje v Kongresu Spojených států obrovská většina tento zákon podporujících zákonodárců. Jen tak pro zajímavost, v Senátu návrh zákona prošel většinou 98 senátorů.

V případě, že by Trump zákon vetoval, v krátké době by bylo veto prezidenta přehlasováno a Trump by přišel ve veřejnosti o další politické body v důsledku dalšího velkého politického neúspěchu. Za rozhodováním v Kongresu Spojených států, které zostřilo nebývale vztahy s Ruskem, je potřeba vidět především zájmy vojensko-průmyslového komplexu.

Je jasné, že proti síle vojensko-průmyslového komplexu je i přímo zvolený americký prezident, tedy nejmocnější muž světa, zcela bezmocný.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Dnes jsem sledoval na obrazovce ČT24 zápas o platy učitelů. Ani jednoho z diskutujících nenapadla myšlenka na porovnání užitečnosti navýšení výdajů na školství s nesmyslností výdajů na obranu. Ani pan Dobšík, ani K.Valachová neměli odvahu podobnou myšlenku vyslovit. Jsem zvědav, který parlamentní politik, jako první, dokáže snahu o navyšování vojenského rozpočtu zhodnotit jako evidentní nesmysl.

Jiří Volný st.

Diverzifikace zdrojů energie je pojistkou pro budoucnost  a má svou hodnotu. Nesouhlasím s tím, že Polsko a Pobaltí je v zajetí představ. Existuje bohatá historie konfliktů s Ruskem a na tu se nedá zapomenout. Například my a Maďaři jsme si také užili své, ale dnes se cítíme velmi bezpečně a Rusko posuzujeme objektivněji. Je zajímavé, že zákon, který schválí někde v dalekém Washingtonu může mít dopad na teplo domova u nás ve střední Evropě. Že by skutečně platila dialektická poučka, že všechno souvisí se vším.

antoninsebek

Ano, je to bláznivý, bláznivý svět ....... (nikoliv tedy báječný, jak se zpívá) 

Ale nemyslím si, že by to za Killary bylo lepší. Proč? Protože na ni si finančně vsadilo mnoho magnátů, a to marně.  Je to takové loutkové divadlo, akorát netušíme, kdo za ty nitky tahá. Za loutku Killary by se to tahalo lépe. Ale když se v PREZIDENTSKÉM státě (a tím USA byly) bez problémů a za pochodu vytvářejí zákony, které prezidenta omezují, tak to není samo sebou. Co si o tom myslím já?

Toto: Nepochybuji, že USA jsou finančně na dně. Jejich státní dluh je nepředstavitelně velký.

A kdyby nebyly USA velké, tak už by dávno ekonomicky zkrachovaly. 

Takže se bude zbrojit, rozšťourávat svět ještě více než dosud. Když už jen samotné Česko bude dávat na zbrojení (netuším proti komu) NAVÍC 50 miliard Kč ročně, tak to KONEC KONCŮ (jak říkají filosofové) Amíkům pomůže. Je jenom otázka, jestli už nezačal začátek těch konců. Světa. Rozhodně mladým nezávidím jejich věk. Prostě je doba Imperialismu, jako nejvyššího stadia rozvoje kapitalismu. Jak se psalo v té zavržené knize...