Podivnosti chemického útoku v Sýrii

9.4.2018 11:31
Je to již po několikáté, kdy se v Sýrii blíží nějaké velké vojenské vítězství syrské armády nad zavilými islamisty a americký prezident (a to již druhý v pořadí) se pobuřuje nad tím, že dochází k chemickému útoku syrské armády na civilní obyvatelstvo. A zrovna v oblasti, kterou syrská armáda co nevidět vojensky získá pod svou kontrolu.

To se teď děje také v syrském městě Dúma, které dosud bylo pod kontrolou již několikrát přejmenované syrské odnože al - Kaidy, jejíž bojovníci na základě dohody se syrskou vládou do čtyřiceti osmi hodin začnou opouštět toto město. A přesunou se do oblasti kontrolovaných na severu země Tureckem. Jakou logiku by mělo, aby pár dní před velkým vojenským vítězstvím, které de facto zničilo vojenskou přítomnost islámských radikálů v blízkosti Damašku, syrská armáda uskutečnila chemický útok vůči civilnímu obyvatelstvu, které se schovává v krytech? To by prostě nedávalo vůbec žádný smysl. Akci tohoto typu buď provádí sami islamističtí radikálové jako určitou pomstu legitimní syrské vládě, s cílem ji v mezinárodním měřítku co nejvíce poškodit anebo zpravodajské služby nejmenovaných zemí, které se snaží alespoň takto „opepřit“ Asádovi jeho velké vojenské vítězství. Prostě když nemůžou uškodit, tak alespoň zasmrdí.

Opakovaný "vtip" ale už není vtipem. Zejména pokud jeho výsledkem jsou desítky obětí na lidských životech z řad civilního obyvatelstva. Ale to zřejmě v hrůzách syrské občanské války je taková jednotlivost, které se někteří aktéři prostě neštítí. U chemického útoku v Dúmě je mnoho nejasností, chybí hodnověrní svědkové, chybí objektivní důkazy, ale západními sdělovacími prostředky již proběhlo vyjádření amerického prezidenta, který charakterizuje syrského prezidenta Asáda jako "bestii". Ale v jiném svém tweetu Donald Trump píše, že se to všechno musí vyšetřit...

Je to už podruhé v krátké době, kdy je nejvyššímu představiteli Spojených států zcela jasné, kdo chemický útok provedl a teprve dodatečně jsou „zajišťovány“ důkazy, které by to vlastně potvrdily. Je to smutné představení.

Jiří Paroubek

 

 

Na snímku velvyslankyně Spojených států při OSN Nimrata „Nikki“ Haleyová. Americká diplomacie má opět jasno. Odpovědnost má vláda Bašára al-Asada, Rusko a Írán. Důkazy ale chybí. Podobně v OSN obviňoval ministr zahraničních věcí USA Colin Powell Bagdád z držení chemických zbraní. Po invazi do Iráku se ovšem žádné nenašly.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014. V roce 2024 byl zvolen předsedou strany Česká suverenita - sociální demokracie.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jan Kopecký

Okolnost, že izraelské letouny zasáhly letiště používané Hizballáhem je sama o sobě dostatečně výmluvná. Stanovisko IDF to pouze potvrzuje.

1rytir

To nejsou podivnosti, to je jednoznačně zlý úmysl! Také v totmoto případě platí okřídlené Komu to slouží? Asad to není. Druhá strana má ale hned jasno. Důkazy? K čemu? Koho vlastně zajímají? A vůbec, je legitimní důkazy žádat, když je přece jasné, že za vše špatné může Putin? Ta opovážlivost! 

Už mne tyto zprávy nebaví. Napětí se plánovitě stupňuje, u nás i jinde se tančí jak na palubě Titanicu a svět sklouzává k válce. Ne studené. K horké, opravdové, skutečné. Jen pro osvěžení paměti. O tom, že se chystá chemický útok v Sýrii se začalo mluvit počátkem března. Spojené státy tehdy jasně deklarovaly, že pokud se tak stane, ztrestají Asadův režim bombardováním vládní čtvrtiu v Damašku. Rusové na to odpověděli, že pokud k tomu dojde a o život přijde byť jediný ruský voják nebo takový bude zraněn, provedou odvetný úder nejen po raketách, ale i po jejich nosičích (což v praxi znamená po křižnících US Navy ve Středozemním moři), anebo po bombardérech a letištích, odkud vzlétly. To Američany zastavilo.

Nicméně k chemickému útoku, či jeho imitaci teď došlo. Na syrské vojenské letiště vypálily snad izraelské bojové letouny 8 raket. Pět z nich bylo sestřeleno, tři svůj cíl našly. Žádný Rus ale zraněn ani zabit nebyl. Ale co, kdyby...Teď nebo jindy...