Překvapivá zpráva z Glasgow: USA a Čína mají společný plán

climate
11.11.2021 14:27
26. klimatická konference o změně klimatu (COP26), která probíhá v Glasgow od 1. do 12. listopadu, včera přinesla překvapivý výsledek.

Americký vyjednavač John Kerry a čínský vyjednavač Xie Zhenhua včera vyhlásili, že Spojené státy a Čína podepsaly  společnou deklaraci o boji proti emisím.

Tato deklarace obsahuje vymezení klíčových oblastí vzájemné spolupráce, což jsou zejména snížení produkce metanu a dále emisí z dopravy, energetiky a průmyslu. Obě země vyjádřily v deklaraci zájem v příštích deseti letech spolupracovat na snižování emisí skleníkových plynů. Protože se jedná o státy, které jsou největšími emitenty skleníkových plynů na světě, je tento projev  společné vůle velmi významný. Je vlastně klíčový pro snahu o snížení globálního oteplení v příštích deseti letech o 1,5 stupně celsia.

Jak řekl americký vyjednavač Carry, obě země „…souhlasily pracovat společně na emisích v této rozhodující dekádě. Toto je „cestovní mapa“ pro naše země a budoucí spolupráci…, …Toto je o vědě…“.

Jak sdělili představitelé obou zemí, spolupráce na deklaraci probíhala mezi týmy obou zemí od února t.r., přičemž se uskutečnilo cca 30 virtuálních či osobních jednání.

Čínský reprezentant Xie sdělil, že: „Klimatická změna přichází jako rostoucí urgentní výzva. Doufáme, že tato společná deklarace pomůže dosáhnout úspěchu Glasgowské konference (přesněji: COP26)."

Ještě minulý týden se obě mocnosti kritizovaly. Prezident USA Biden, který se zúčastnil konference osobně, kritizoval neúčast čínského prezidenta Xi na konferenci. Naopak čínský prezident mu vrátil tento atak, když v interview pro britský list The Gardien řekl: „Nejsme jako některé země, které vystoupily z Pařížské dohody…“.

Jinak řečeno, pokud budou oba dva hlavní emitenti skleníkových plynů ve světě postupovat podle této dohody, mají i oběti (zejména finanční nároky, vyplývající z plánu Green Deal), které chce přinést v této oblasti Evropská unie, smysl.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.