Trump, nebo Sanders?

trump sanders
13.1.2020 01:01
O soupeři prezidenta Donalda Trumpa se rozhodne v demokratických primárkách, které začnou v únoru. Na špičku pelotonu se právě vyšvihl Bernie Sanders, který by Trumpa podle prosincového průzkumu CNN porazil, stejně jako Warrenová nebo Biden. Ale věřte tomu... Impeachment podle jiných průzkumů Trumpa posílil.

Americký politický život se vynořuje z vánočního a novoročního spánku. Útok na íránského generála Solejmáního nenechal moc velkou stopu, zahraniční politika nikoho nezajímá. Dokonce i Bernie Sanders, který by mohl navázat na svůj statečný odpor k válce v Zálivu z roku 2003, váhá, zda zahraniční politiku zařadit do blížící se televizní debaty před demokratickými primárkami, protože by si sebral čas na nejžádanější témata: všeobecné zdravotní pojištění, podstatné zvýšení minimální mzdy (součást Green New Deal) a zrušení studentské zadluženosti.

A pak tu máme impeachment, který se přenáší do Senátu. Zákonodárci se vrací k pravidelné práci a tímhle by chtěli začít. Tady už se nedá říci, že to nikoho nezajímá, voliče Demokratů to zajímá. Podpora odvolání prezidenta Donalda Trumpa z funkce dosáhla 84 procent. Názor, že svou funkci vykonává špatně, zastává dokonce 91 procent příslušníků demokratického tábora. Jenže na straně Republikánů je to zrcadlově opačně. Impeachment odmítá 81 procent z nich a souhlas s jeho výkonem v pěti základních oblastech vyjadřuje 80 procent.

Většina všech občanů se nicméně překlonila na stranu impeachmentu, a to už v září, předtím byla proti. Moc platné jí to nebude. Prezident může být odvolán z funkce jen v případě, že se pro tento krok vysloví 67 ze 100 senátorů. S tím nikdo nepočítá, protože tam mají většinu zase Republikáni. Takže je jedno i to, jak dopadnou spory o procesní náležitosti, aby připomínaly speciální soudní přelíčení.

K záhadám politického života v USA patří, že většina voličů je sice pro impeachment, ale současně se zlepšil pohled na to, co prezident dělá. Po měsících nejtvrdší palby demokratické většiny ve Sněmovně a spřízněných médií, jej hodnotí pozitivně 45,2 procenta dotázaných, zatímco v červenci to bylo 43,8 procenta. Jeho podpora se tedy o půldruhého bodu zvýšila.

https://thehill.com/opinion/white-house/477068-impeachment-moved-nobody-but-threatens-trouble-for-democrats

Hlavní show roku nabídne kampaň k listopadovým prezidentským, kongresovým, státním a dalším volbám, včetně voleb šerifů a soudců. V tomhle jsou Američané racionální. Když už to musí být, tak všechno v jediném volebním dni, vždy první listopadové úterý každého sudého roku.

Trump v republikánském táboře žádného soupeře nemá, proto se zvědavost upíná k primárkám Demokratů, které vypuknou za méně než měsíc. Jejich úterní vzájemný souboj v televizní debatě už bude omezen na šest nejúspěšnějších z počáteční sady 29 uchazečů. Podmínkou byl vysoký počet individuálních přispěvatelů na kampaň a opakovaný dobrý výsledek v předvolebních průzkumech, nyní už nad hranicí pěti procent. To zvládli jen Bernie Sanders, Joe Biden, Elisabeth Warrenová, Pete Buttigieg, Amy Kloboucharová a Tom Steyer.

Nebude tam Michael Bloomberg, který už se vyškrabal na průměr pěti procent popularity, ale nedosáhl té hranice v pěti průzkumech za sebou (ani nemohl, byly vánoce). Ke stejné hranici se blíží podnikatel Andrew Yang. Oba to nevzdávají, primárky se přece nevyhrávají u obrazovek, ale hlasováním. Hlavní sklizeň začne až o velkém úterý 3. března, kdy se hlasuje i v Kalifornii.

Tón kampaně nasazují první primárky v Iowě a New Hampshire na začátku února. Biden sice vede v celých USA, ale na severu to vypadá absolutně nepředvídatelně a podle názoru New York Times tam mohou stejně dobře vyhrát i Sanders, Warrenová a Buttigieg.

https://www.realclearpolitics.com/epolls/2020/president/us/2020_democratic_presidential_nomination-6730.html

Sanders se teď vyšvihl o kousek výš v průměrech volebních preferencí ve státě Iowa, které sleduje portál Real Clear Politics. Poprvé tam vede a má jasný růstový moment. Od října nastoupal z 13,3 procenta na současných 21,3 procenta. Podle posledního jednotlivého průzkumu DM Register/CNN v Iowě, který proběhl na začátku ledna, Sanders vede (20) před Warrenovou (17), Buttigiegem (16) a Bidenem (15).

https://www.realclearpolitics.com/epolls/2020/president/ia/iowa_democratic_presidential_caucus-6731.html

Čísla mohou létat sem a tam, ale z klikatice čar je nakonec patrný trend. Zatímco průměry preferencí u Sanderse míří vzhůru, Biden stagnuje nebo jako v Iowě klesá. Zářijových 28,5 procenta je tam minulostí, v pondělí byl na 17,7 procentech. Zdá se, že se na něm podpisuje Trumpova hláška, že kdekoli se ukáže, budou se diváci ptát na jeho syna: „A kde je Hunter?“ Vedení Demokratů se vytrvale snaží, aby miliony z ukrajinské těžařské společnosti pro Bidenova syna byly odfiltrovány z ukrajinského případu, který je základem impeachmentu. Avšak voliči začínají být jiného názoru.

Sanders začíná pociťovat problém konkurence na progresívním křídle, které sdílí s Warrenovou, a tak jeho „chodci“, kteří obcházejí domácnosti, už dostali pokyn, aby se začali distancovat. V návrhu debatních bodů mají po úvodním „mám rád senátorku Warrenovou“ (ale to není povinné) varování, že ji budou volit jen ti, kdo by volili Demokraty v každém případě. Pokud však chceme vyhrát, potřebujeme i nové voliče, a to ona nedokáže.

Křídlo umírněných Demokratů je ze Sandersova úspěchu zděšeno a bubnuje na poplach, že jeho socialistický program odradí středové voliče.  Ten však připomíná, že posledních dvacet let nevyhrál nikdo, kdo sliboval, že pojede ve vyjetých kolejích.

Vzdáleným pozorovatelům, jako jsme my v Evropě, mohou nad předvolební debatou v USA vstávat hrůzou vlasy na hlavě, protože náš strach z války, do které můžeme být zataženi, tam nikdo nevnímá. Může nás trochu uklidnit dosavadní zkušenost, že Trump se zatím ze všech krizí úspěšně vyšaškoval a prostě se do války zatáhnout nenechal.

Podle prosincového průzkumu CNN by Sanders Trumpa porazil, stejně jako by ho porazili Warrenová nebo Biden. Biden se sice vydává za zkušeného, ale často mění názory a nespíš by podlehl tlaku neocons ještě víc než kdysi Obama. To Sanders je tvrďák, ten by to dokázal odrazit. Teď má trochu navrch, ale to nic neznamená. Kdyby však byl nadcházející výběr Sanders, nebo Trump, není to tak špatné.

 

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jan Kopecký

Bude-li Bernie Sanders kandidátem, mohou se volby stát také barometrem amerického antisemitismu.
Je ovšem otázkou, jestli Donald Trump dokáže na tuto strunu zahrát.

Jiří Volný st.

Osobně bych Berniemu Sandersovi přál úspěch v primárkách. Znovu však opakuji, že bílý demokrat nemá, po Obamovi, šanci Trumpa porazit. Dopadne stejně jako Hillary Clintonová, rasismus je prevít, dokonce i ten černý. Zbyněk Fiala zapomněl dodat, že v dvěstěleté historii USA dokázal skoro téměř vždy, údajně až na tři výjimky, stávající prezident svůj mandát obhájit. Navíc připomenu minulé výstupy průzkumů, které jasně deklarovaly, že Donald Trump nemá nejmenší šanci stát se ani republikánským kandidátem. Vidím před sebou obrazovku slovenské televize z konce dubna 2016, zrovna jsem byl služebně v Bratislavě a přemoudřelý politolog tam hlásal evangelium o odepsaném Trumpovi. Předpokládám, že v ostatních televizích po celém světě to vypadalo velice podobně.